ورود و ثبت نام

تغییر کارگزاری بورس چگونه است؟

تغییر کارگزاری بورس

بورس یک نوع بازار مالی است که در آن افراد به خرید و فروش سهام(و دیگر اوراق بهادار) می پردازند. در بورس، شرکت ها از طریق ارائه سهام خود سعی در جذب سرمایه و در نتیجه رسیدن به اهداف مالی خود هستند.

هر چقدر که سهمی ارزشمندتر باشد، سرمایه بیشتری از طرف مردم به سوی آن سرازیر خواهد شد. برای مثال در دنیا سهام اپل یا آمازون یا فیس بوک ارزشمندی هستند چون شرکت های قدرتمندی مالک این سهام می باشند.

همان گونه که همه شما می دانید این روزها تب بورس بسیار بالا رفته است و عده زیادی وارد بازار مالی بورس شده اند تا به سود بیشتری برسند.

بازار بورس، بازاری است که می تواند فرصتی عالی برای سرمایه گذاری باشد. در این میان کارگزاری ها نقش تعیین کننده ای را دارند و همه کارهای خرید و فروش سهامدارن خرد و کلان بر عهده آنها می باشد.

کارگزاری در واقع واسطه بین افراد سهامدار و واسطه بین سهامداران و شرکت برای انجام امور خرید و فروش و دیگر کارها می باشد. کارگزاری ها نقش بسیار مهمی را در بورس ایفا می کنند و برای همین، استفاده از یک کارگزاری خوب بسیار می تواند به سهامدار کمک کند.

اما در این میان کیفیت خدمات کارگزاری ها با هم تفاوت می کند. عده ای از کارگزاری ها در خدمت رسانی به مشتریان خود واقعا عالی عمل می کنند و عده ای از کارگزاری ها هم دارای کیفیت پایین تری هستند.

به همین دلیل است که برخی از کارگزاری ها هواداران بیشتری دارند و افراد تمایل بیشتری برای استفاده از آنها دارند.

در این میان خیلی اوقات پیش می آید که فرد پس از آن که می فهمد خدمات کارگزاری اش چندان عالی نیست و یا مشکلی برای کارگزاری اش پیش می آید، تصمیم می گیرد که کارگزاری شان را تغییر دهد. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

چرا باید تغییر کارگزاری بورس انجام دهیم؟

برای تغییر کارگزاری بورس دلایل زیادی می توان بیان کرد و همه این ها به خدمت رسانی یک کارگزاری مربوط می شود. سود در کردن در بازار بورس خیلی از اوقات می تواند به کیفیت خدمات کارگزاری شما مربوط شود.

برای مثال اگر در یک روز شلوغ در بورس شما نتوانید معاملات خود را خیلی سریع ثبت کنید و خرید و فروش های خود را انجام دهید آن گاه سود قابل توجهی را از دست خواهید دارد. در این گونه مواقع است که شما باید به فکر تغییر کارگزاری بیفتید. در زیر ما دلایل گوناگون تغییر کارگزاری را برای شما بیان می کنیم.

  • وجود سامانه معاملاتی بهتر و سریع تر: یکی از مهم ترین دلایل تغییر دادن کارگزاری این است که کارگزاری فعلی دارای سامانه معاملاتی کندی است و سفارشات خرید و فروش و دیگر کارها را سریع انجام نمی دهد. خیلی از اوقات هم ممکن است که کارگزاری دارای سامانه معاملاتی خوبی باشد اما سامانه کارگزاری جدید سریع تر است و به هر حال هر چه سرعت بیشتر باشد برای فرد سرمایه گذار بهتر خواهد بود.
  • پشتیبانی بهتر: خیلی از اوقات پیش می آید که در کارگزاری مشکلی پیش می آید و شما نیاز پیدا می کنید که با پشتیبانی کارگزاری ارتباط برقرار کنید و برای همین است که هر چه پشتیبانی یک کارگزاری بهتر باشد، مسلما انتخاب بهتری خواهد بود. به همین دلیل است که خیلی از اوقات افراد دوست دارند تا کارگزاری شان را تغییر دهند و یک کارگزاری با پشتیبانی بهتر را انتخاب کنند.
  • قطعی های کمتر: بارها پیش آمده است که بر اثر شلوغ بودن یک کارگزاری و یا انجام معاملات زیاد توسط مشتریان، آن کارگزاری دچار قطعی شده است و این موجب ضرر به سهامداران شده است. بر اثر این اتفاق خیلی از سهامداران تصمیم می گیرند تا کارگزاری خود را تغییر دهند و کارگزاری بهتری را انتخاب کنند.
  • امکان گرفتن اعتبار: برخی از کارگزاری ها به مشتریان خوب و دائمی خود اعتبار می دهند. این کار به این شکل انجام می شود که از طرف کارگزاری مقداری سرمایه به او داده می شود تا او با آن معامله انجام دهد. وجود چنین مزیتی می تواند برای خیلی از سهامدارن و افراد جذاب باشد و باعث شود تا آنها کارگزاری خود را برای گرفتن اعتبار تغییر دهند.
  • نرم افزار همراه قوی: امروزه دیگر گوشی ها و تلفن های همراه نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می کنند و افراد خیلی از کارهای خود را توسط تلفن های همراه خود انجام می دهند. برای امور بورسی نیز می توان به خوبی از تلفن همراه استفاده کرد. افراد می توانند به خوبی و به راحتی با گوشی خود سهم بخرند یا سهم بفروشند و برای همین است که یک کارگزاری خوب باید دارای نرم افزار همراه قدرتمند باشد تا خیال افراد از بابت معاملات خود راحت باشد. خیلی از اوقات اشخاص به دلیل این که یک کارگزاری، نرم افزار همراه بهتری را از کارگزاری فعلی شان ارائه می دهد تصمیم به تغییر آن می گیرند.
  • دسترسی به شعبه های کارگزاری: خیلی از اوقات پیش می آید که شخص برای رفع مشکلات خود نیاز دارد که به یک شعبه از کارگزاری بورس خود مراجعه کند. برای همین است که وجود یک شعبه که در دسترس افراد باشد می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. خیلی از افراد به دلیل این که نمی توانند به شعبه کارگزاری خود دسترسی داشته باشند تصمیم به تغییر کارگزاری می گیرند. آنها به سراغ کارگزاری دیگری می روند تا به راحتی به شعبه آن دسترسی داشته باشند و در صورت لزوم از آن استفاده کنند.
  • برنامه های آموزشی: خیلی از اوقات، برخی از کارگزاری ها برای آموزش مشتریان خود اقدام به برگزاری برنامه های آموزشی می کنند که می تواند برای سهامداران بسیار مفید باشد. به همین دلیل عده ای ممکن است اقدام به تغییر کارگزاری خود کنند تا از برنامه های کارگزاری جدید بهره ببرند.
  • کارمزد کمتر و تخفیف های بیشتر: کارمزدهای کمتر مسلما جذابیت بیشتری برای سهامدارن دارد. مخصوصا آنهایی که معاملات خیلی زیادی را انجام می دهند می توانند از کارمزد کمتر بهره بیشتری ببرند و برای همین است که خیلی ها به این دلیل کارگزاری خود را تغییر می دهند. هم چنین برخی از کارگزاری ها در معاملات خود تخفیف هایی را ارائه می دهند که می تواند برای افراد بسیار مفید باشد.
  • وجود سایت و شبکه های اجتماعی مناسب: یک کارگزاری خوب حتما دارای سایت خوب و منظمی است که علاوه بر ارائه خدمات خرید و فروش، خدمات دیگری را نیز ارائه می دهد. برای مثال یک کارگزاری خوب در سایت خود به خوبی در مورد انواع سهم ها اطلاع رسانی می کند و به خوبی مشتریان خود را آگاه می کند. وجود مقالات و ویدئوهای آموزشی مناسب در یک سایت و ارائه تحلیل های مناسب می تواند برای افراد سرمایه گذار جذاب باشد و باعث شود تا تمایل به تغییر کارگزاری در آنها ایجاد شود. هم چنین امروزه وجود شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی دارد و کارگزاری های مطرح به خوبی در شبکه های اجتماعی فعال هستند. فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند بر جذابیت یک کارگزاری بیفزاید و باعث شود فرد به تغییر کارگزاری خود بیفتد.

نحوه تغییر کارگزاری بورس چگونه است؟

تغییر یک کارگزاری در بورس بسیار راحت است. اولین کاری که نیاز دارید شما انجام دهید این است که یک کارگزاری جدید و مناسب پیدا کنید و سپس از کارگزاری فعلی خود به سراغ کارگزاری جدید بروید.

برای انتخاب یک کارگزاری جدید، موارد ذکر شده در بالا را به خوبی در نظر بگیرید و به طور کلی یک کارگزاری بهتر و مناسب تر را انتخاب کنید. یادتان باشد که مهم ترین چیز در مورد یک کارگزاری این است که بتوانید معاملات خود را با آن هر چه سریع تر و بهتر انجام دهید.

قدم بعدی این است که در کارگزاری جدید ثبت نام کنید و در قدم بعدی باید از کارگزاری فعلی خود به کارگزاری جدید مهاجرت کنید.

مراحل تغییر کارگزاری بورس

پیش از آن که بخواهید کارگزاری خود را تغییر دهید یادتان باشد که شما محدودیتی برای انتخاب کارگزاری ندارید و به راحتی می توانید در دو یا چند کارگزاری فعالیت داشته باشید. برای این که کارگزاری خود را تغییر دهید باید مراحلی را طی کنید که ما آنها را برای شما در زیر بیان می کنیم.

1.انتخاب کارگزاری جدید: همان طور که بالاتر گفته شد در قدم اول شما باید کارگزاری جدیدی را انتخاب کنید که به خوبی نیازهای شما را برطرف کند. اگر شما از چیزی در کارگزاری فعلی خود ناراحت هستید حتما باید آن را برای کارگزاری جدید خود لحاظ کنید.

همه عوامل را به خوبی بررسی کنید و بهترین کارگزاری را برای خود انتخاب کنید تا دیگر با مشکل خاصی در کارگزاری جدید نداشته باشید. نیازهای مورد نظر خود را روی یک کاغذ بنویسید و سپس به دنبال بهترین کارگزاری بگردید.

2.در کارگزاری ثبت نام کنید: از آنجایی که شما یک بار اطلاعات خود را در سامانه سجام وارد کرده اید دیگر نیازی به این کار نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در کارگزاری جدید ثبت نام کنید. برای ثبت نام در کارگزاری ها شما می توانید به صورت حاضر یا غیر حضوری اقدام کنید.

در حال حاضر شما می توانید در اکثر کارگزاری ها بدون مراجعه به شعبه آن و با استفاده از سایتشان ثبت نام کنید. شما بعد از ثبت اطلاعات امضای قرارداد کارگزاری را انتخاب کنید.

برای امضای قرارداد تعداد زیادی از کارگزاری‌ها با دفاتر پیشخوان قرارداد دارند تا شما بتوانید با مراجعه به نزدیک ترین دفتر ثبت نام خود را تکمیل کنید. البته بعضی از کارگزاری‌ها امکاناتی مثل مراجعه نماینده به محل سکونت را هم دارند که در مورد این خدمات باید با کارگزاری هماهنگ کنید.

3.پول و سهام خود را به کارگزاری جدید انتقال دهید: برای انتقال پول که کار شما بسیار راحت است و کافی است، موجود حساب خود در کارگزاری فعلی را خالی کنید و آن را به حساب کارگزاری جدید واریز کنید.

برای انتقال سهم اما باید از تغییر کارگزار ناظر استفاده کنید. مطابق با قوانین شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، دارایی سهم شما در انتهای روز می تواند در پرتفوی تنها “یک” کارگزاری باشد که “کارگزار ناظر” نامیده می شود.

در نظر داشته باشید کارگزار ناظر یک نماد، کارگزاری است که شما اولین بار آن سهم را در آنجا خریداری نموده اید. به عنوان مثال اگر شما دو سال قبل برای اولین بار نماد فولاد را در کارگزاری حافظ خریداری کرده باشید (و حتی بلافاصله فروخته باشید)، در حال حاضر کارگزار ناظر شما کارگزاری حافظ است.

درصورتیکه امروز هم نماد فولاد را در کارگزاری دیگری خریداری نمایید در انتهای روز به پرتفوی شما در حافظ بازخواهد گشت. برای تغییر کارگزار ناظر خود به راحتی می توانید از طریق انتخاب گزینه “تغییر کارگزار ناظر” و انتخاب سهم های مورد نظر برای انتقال اقدام کنید. دو روز پس از انجام این اقدام، سهم های مورد نظر به پرتفوی کارگزاری شما منتقل خواهند شد.

تغییر کارگزاری بورس

نتیجه تغییر کارگزاری بورس چیست؟

تغییر کارگزاری می تواند سودهای بسیاری برای افراد سهامدار داشته باشد. به هر حال داشتن دو کارگزاری که بتوان از آنها استفاده کرد خود چیز خوبی است. علاوه بر این که شما اگر یک کارگزاری خوب را انتخاب کرده باشید می توانید معاملات خود را هر چه سریع تر و بهتر انجام دهید و سود بیشتری از بازار بورس ببرید.

از آنجایی که شما به خاطر یک مشکل یا مشکلاتی، کارگزاری خود را تغییر داده اید در کارگزاری جدید مسلما مشکلات کمتری خواهید داشت و خواهید توانست کارهای بورسی خود را بهتر انجام دهید. در زیر به برخی از نتایج تغییر کارگزاری بورس اشاره می کنیم:

1.انجام سریع تر معاملات: شما خواهید توانست از طریق کارگزاری جدید، معاملات خود را سریع تر انجام دهید و از این طریق سود بیشتری از بازار بورس کسب کنید. در کارگزاری جدید دیگر شما قطعی سیستم نخواهید داشت و در شلوغی ها می توانید بهترین سهم ها را خریداری کنید و پشتیبانی بهتری را نیز دریافت کنید.

نکته: یادتان باشد که حتما قبل از تغییر کارگزاری خود، از بهتر بودن خدمات کارگزاری جدید مطمئن شوید.

2.بهره مندی از عضویت در دو کارگزاری: خیلی از اوقات، عضو بودن در دو یا چند کارگزاری مزیت های زیادی دارد. به هر دلیلی ممکن است یکی از کارگزاری ها خدمات بهتری ارائه دهد و شما می توانید به راحتی از آن مزیت ها استفاده کنید.

مطمئنا وقتی شما از دو کارگزاری استفاده کنید، می توانید معادلات بیشتری هم انجام دهید و اگر فردی باشید که معاملات خوبی را انجام دهید، سود بیشتری را نصیب خود خواهید کرد.

شما با هر یک از کارگزاری ها می توانید معاملات زیادی را انجام دهید و حجم معاملات بیشتر می تواند به سود شما باشد. این موضوع مخصوصا برای افرادی که اهل نوسانگیری از بورس هستند بسیار مناسب می باشد و آنها می توانند معاملات هر چه بیشتری را در یک روز انجام دهند.

برای استفاده از دو کارگزاری، شما باید دارای استراتژی باشید. برای مثال شما می توانید یکی از کارگزاری ها را صرفا برای عرضه های اولیه و سهام ارزشمند کنار بگذارید و کارگزاری با سرعت پایین تر را به سهام با ارزش کمتر اختصاص دهید.

 

تغییر کارگزاری بورس چقدر زمان می برد؟

برای تغییر کارگزاری در بورس شما مدت زمان زیادی را صرف نخواهید کرد و به سرعت خواهید توانست این کار را انجام دهید. شما مدت زمانی را صرف ثبت نام در کارگزاری جدید خواهید کرد که این کار در بیشترین حالت دو روز کاری طول خواهد کشید.

برای تغییر کارگزاری ناظر هم شما نهایتا یک روز زمان صرف خواهید کرد و بنابراین به راحتی خواهید توانست که همه کارهای تغییر کارگزاری ناظر را انجام دهید. در بیشترین زمان ممکن شما سه روز را صرف تغییر کارگزاری  خود خواهید کرد و می توانید به راحتی از مزیت های کارگزاری جدید استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

بارها دیده شده است که افراد از یک کارگزاری به خاطر عدم سرویس دهی مناسب شکایت داشته اند و به خاطر مشکلات کارگزاری، ضرر مالی دیده اند. برای مثال آنها می خواسته اند که یک سهم خوب را در زمان مشخص خریداری کنند اما به خاطر شلوغی کارگزاری و کند بودن پلتفرم معاملاتی قادر به انجام این کار نشده اند و به همین دلیل آن سهم خوب و ارزشمند از دستشان رفته است.

یا برای مثال می خواسته اند که سفارش خرید یا سفارش فروشی را حذف کنند اما این کار را به سختی انجام داده اند و این کارها باعث اتلاف وقت و انرژی شان شده است.

بهترین راه حل برای جلوگیری از چنین مشکلاتی این است که شما کارگزاری خود را تغییر دهید و به سراغ کارگزاری جدیدی بروید که خدمات بهتری را به شما ارائه می دهد.

شما می توانید با استفاده از کارگزاری جدید امور سهامداری خود را بهتر و سریع تر انجام دهید و دیگر دغدغه ای از بابت این چیزها نداشته باشید.

یکی از مهم ترین چیزهایی در بورس وجود دارد این است که شما نباید از جریان بورس و معاملات مهم عقب بمانید. شما در مواقعی که حد ضرر یک سهم فعال شده است باید سهم خود را به سرعت بفروشید و هم چنین زمانی که مناسب است باید با سود از یک سهم خارج شوید. برای همین است که یک کارگزاری خوب می تواند تاثیر زیادی بر کارهای شما در بورس داشته باشید.

اگر چنانچه مشاهده کردید که کارگزاری فعلی تان جوابگو نیست به سرعت کارگزاری جدیدی را پیدا کنید و از مزیت های آن استفاده کنید.

برای تغییر کارگزاری خود شما باید به طور کلی دو کار انجام دهید. در قدم اول شما باید یک کارگزاری جدید پیدا کنید و در آن ثبت نام کنید و در قدم دوم باید تغییر کارگزاری ناظر را انجام دهید.

وقتی شما سهمی را برای اولین بار از طریق یک کارگزاری خریداری کنید، آن کارگزاری ناظر سهم مورد نظر شما خواهد بود. شما نمی توانید این سهم را در کارگزاری دیگر بفروشید مگر این که کارگزاری ناظر خود را تغییر دهید.

فرض کنید شما در دو کارگزاری A و B ثبت نام کرده اید. شما از طریق کارگزاری A چندهزار سهم “شستا” را خریداری کرده اید و حالا که در سود مناسبی هستید می خواهید آن را بفروشید. شما می خواهید کار فروش را این بار از طریق کارگزاری B انجام دهید.

این کار برای شما میسر نیست چون کارگزار ناظر شما در موقع خرید، کارگزاری A بوده است. برای این که بتوانید سهم “شستا” خود را بفروشید کافی است که به صورت آنلاین درخواست تغییر کارگزار ناظر بدهید. تغییر کارگزار ناظر شما معمولا ظرف 48 ساعت انجام خواهد شد.

اگر شما کارگزاری خود را کاملا بهتر می دانید می توانید همه سهم های خود را با تغییر کارگزاری ناظر به کارگزاری جدید ببرید.

اگر دنبال یک کارگزاری هستید که مطمئن و سریع باشد پیشنهاد ما به شما کارگزاری بی نظیر حافظ می باشد. کارگزاری حافظ در آخرین رتبه بندی کارگزاری ها توانسته رتبه الف را کسب کند و خود را به عنوان یکی از بهترین کارگزاری ها ثابت کند.

کافی است تا شما بخواهید سهمی را بخرید یا این که آن را بفرشید، کارگزاری حافظ در سریع ترین زمان ممکن این کار را برای شما انجام می دهد. بارها دیده ایم که به دلیل خرابی سیستم، افراد از معاملات خود در بورس جا مانده اند و این چیزی است که ما روی آن حساس هستیم.

سرعت کارگزاری حافظ ضمانت کیفیت خدمات آن است. با کارگزاری حافظ شما دیگر نگران قطعی سیستم یا کند شدن نخواهید بود. نرم افزار همراه تریدر کارگزاری حافظ هم به شکل نسخه اندروید و هم به شکل نسخه IOS در دسترس افراد قرار دارد و سهامداران می توانند از آن استفاده کنند.

از طریق این نرم افزار شما می توانید به خوبی سبد یا پرتفوی خود را ببینید، اگر دوست داشتید سهمی را بخرید و بفروشید، نمای بازار را مشاهده کنید و کارهای بسیار دیگری را انجام دهید.

کارگزاری حافظ همواره تحلیل های مناسب را از سهم ها و شرکت های مختلف بورسی ارائه می دهد و می تواند کمک بسیار خوبی برای افرادی باشد که دنبال تحلیل دقیق مسائل و سهام بورس هستند .

قدرت تحلیل به افراد این امکان را می دهد که به موقع به یک سهم ورود کنند و به موقع از یک سهم خارج شوند تا بیشترین سود را ببرند. در این میان گزارش های تحلیلی و تحلیل های دقیق می تواند کمک بسیار خوبی برای سهامداران می باشد.

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp