ورود و ثبت نام
حباب بورس

اگر خیلی ساده بخواهیم بورس را تعریف کنیم، باید بگوییم بازاری است که در آن اوراق بهادار(سهام، اوراق قرضه و دیگر موارد) خرید و فروش می شوند. بورس جایی است که افراد از طریق خرید یک سهم و افزایش قیمت بعد از خرید به دنبال سود مالی هستند. همه ما بورس را با سهم و معامله سهام می شناسیم. سهام یک شرکت، جزء دارایی های یک شرکت هستند. شما با داشتن یک سهم مالک بخش بسیار کوچکی از آن خواهید بود.

بازار بورس در سالهای اخیر یکی از پرسودده ترین بازارها بوده است و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری کرده اند توانسته اند به سود مناسبی در سالهای اخیر دست یابند. سرمایه گذاری در بورس مزایای بسیاری دارد که می تواند برای سرمایه گذاران جذابیت زیادی داشته باشد.

این بازار می تواند برای رشد و شکوفایی  اقتصاد و صنعت کشور بسیار مفید باشد و در صورتی که سرمایه سرازیر شده به این بازار به درستی و در جاهای مناسب سرمایه گذاری شود باعث رونق خواهد بود.

با بالا رفتن تب بازار بروس، میلیون ها نفر امسال  کد بورسی خود را گرفته اند و سرمایه خود را وارد بورس کرده اند به طوری که همین امسال هزاران میلیارد تومان وارد بازار بورس شده است. این سرمایه می تواند باعث رونق بسیار مناسب بازار بورس شود و سود بسیار خوبی را به سرمایه گذاران بورسی برساند.

با این وجود بازار بورس همواره دارای ریسک بوده است و برای همین است که عده ای همیشه نگران این بازار هستند. آنها فکر می کنند که ممکن است ناگهان این بازار مالی ریزش کند و موجب ضرر زیادی به سرمایه گذاران شود. در این مقاله می خواهیم درباره حباب بورس صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

حباب بورس چیست؟

 

حتما تا به حال واژه حباب را از زبان مسئولین یا در اخبار شنیده اید. برای مثال بارها گفته شده است که سکه بهار آزادی در قیمت خود دارای حباب است. اصطلاح حباب به معنای آنست که ارزش و قیمت چیزی بالاتر از قیمت واقعی آن باشد.

برای مثال فرض کنید که قیمت سکه الان در حال حاضر 11 میلیون است ولی مسئولین می گویند این قیمت حباب است و قیمت سکه پایین تر است. اگر قیمت واقعی سکه برای مثال 9 میلیون باشد در اینجاست که ما می گوییم، سکه 2 میلیون حباب دارد.

حالا اما حباب بورس چیست؟ وقتی عده ای دم از حباب بورس می زنند منظورشان این است که سوددهی واقعی بازار بورس واقعی نیست و اصولا شاخص بورس نباید الان چنین مقداری باشد. منظور از حباب بورس این است که روندهای سودآوری این بازار مالی غیرمنطقی شده است.

 

چرا برخی حرف از حباب بورس می زنند؟

 

خیلی از افراد و حتی کارشناسان حرف از حباب بورس می زنند. این افراد برای این حرف خود دلیل هم دارند. آنها می گویند که یک علت حباب بورس، حمایت همه جانبه دولت از بازار بورس است.

دولت برای کسری بودجه خود به بازار بورس روی آورده است و از آنجایی که نقدینگی بسیار زیادی به سمت این بازار سرازیر شده است دولت می تواند از این سرمایه عظیم جهت رفع نیازها و هزینه های خود استفاده کند.

از آنجایی که دولت همه جانبه از بازار بورس حمایت می کند، این مسئله خیلی ها را نگران کرده است که ممکن است خیلی از افزایش قیمت ها منطقی و روی اصول نباشد.دلیل دیگر افرادی که حرف از حباب بورس می زنند این است که روند افزایش قیمت خیلی از سهم ها را منطقی و بر طبق اصول اقتصادی نمی دانند.

آنها می گویند که چگونه شرکتی که ضررده بودن آن مشخص است در ظرف مدت کوتاهی چنین سود سرشاری را نصیب سهامداران خود می کند.

آنها می گویند که بازار بورس ایران از نُرم های اقتصادی خارج شده است و دولت را مسئول این اتفاق می دانند. آنها  مسئول اصلی حباب در بازار بورس را دولت می دانند و  معتقدند که دولت باید بگذارد تا بورس روند عادی خودش را برود و برای کسری بودجه خود راه های دیگری پیدا کند.

این افراد هم چنین معتقدند که ممکن است هرگز حباب بازار بورس نترکد و از این جهت خیال افراد تا حدودی می تواند راحت باشد اما به هر حال باید بسیار مراقب بود چون سقوط بازار بورس برابر است با از بین رفتن سرمایه عظیم مردم که خطرات زیادی را به همراه دارد.

 

آیا بورس ایران حباب دارد؟

 

مردم با هزار امید سرمایه خود را وارد بازار مالی بورس کرده اند چون مشاهده کرده اند که سود آن نسبت به بانک و دیگر بازارها بهتر است. هم چنین یک ویژگی بازار بورس این است که با سرمایه های اندک نیز می توان وارد آن شد در صورتی که دیگر بازارها مانند بازار طلا و مسکن این گونه نیست.

ریزش شدید بازار بورس می تواند آمال و آرزوهای خیلی ها را نابود کند و به همین دلیل است که همگی وقایع بازار بورس را با دقت دنبال می کنند.

سوال اصلی خیلی ها این است که آیا بازار بورس ایران حباب دارد؟ برای جواب دادن به این سوال نمی توان با قطعیت گفت که حباب وجود دارد یا ندارد چون حباب یک چیز مطلق نیست که بتوان درباره آن نظر داد.

به هر حال با بررسی خیلی از فاکتورها و عوامل می توان گفت که بازار بورس ایران دارای حباب نیست. برای این نظر دلایلی قوی وجود دارد که در زیر برای شما توضیح داده می شود.

 

چرا بورس حباب ندارد؟

 

اولین دلیل این که نمی توان حباب برای بازار بورس قائل شد این است که ما نباید داشتن حباب بعضی سهام ها را به ازای شاخص کل بگذاریم. ممکن است 10 تا 20 درصد از سهم ها در بازار بورس دارای حباب باشند و قیمت کنونی آنها بسیار بیشتر از قیمت ذاتی آنها باشد اما این را نمی توان به کل بازار بورس تعمیم داد.

خیلی از سهم ها هم در بازار بورس وجود دارند که رشد چندانی نکرده اند و خیلی از قیمت واقعی شان پایین تر هستند.

دلیل دیگری که می توان برای نبودن حباب در بازار بورس بیان کرد این است که این بازار در طول سالیان گذشته رشد معقولی را پشت سرگذاشته است. بازار بورس همیشه دارای نوسان بوده است و همیشه ریزش داشته است اما دوباره به رشد خود ادامه داده است.

دلیل این که در این سال ها استقبال از بورس بسیار بیشتر شده است اینست که مردم با این بازار مالی بیشتر آشنا شده اند. حالا دیگر مردم به خوبی می دانند که سوددهی بازار بورس بسیار خوب است و رشد چشمگیر بازار بورس در امسال به خاطر این است که حجم گسترده ای از نقدینگی وارد این بازار شده است.

بازار بورس به خاطر این که سالها ناشناخته ماندن رشد آرامی داشته است اما حالا که مردم در حال آوردن سریع سرمایه های خود به این بازار هستند در حال تجربه رشد چشمگیری است.

این رشد سریع خیلی ها را کمی ترسانده است و به همین خاطر حرف از حباب بازار بورس می زنند و آن را با بازار بورس کشور ونزوئلا یا دیگر کشورها که سقوط بورس را تجربه کرده اند مقایسه می کنند.

ریسک در بازار بورس

نکته ای که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند این است که بازار بورس به طور کلی دارای ریسک است. در سال 2008 در آمریکا، بازار بورس ریزشی بیش از 40 درصد را در چندین روز تجربه کرد و باعث شد که خیلی از شرکت ها ورشکسته شوند و سرمایه خیلی ها بر باد رود و از عرش به فرش بیایند. برای همین است که باید بپذیرید که با آوردن سرمایه خود در بورس به هر حال ریسک کرده اید.

به طور کلی در جواب سوال این که آیا بورس حباب دارد می توان گفت که شاخص کل حباب ندارد اما سرمایه گذاران باید مواظب سهم هایی که دارای حباب هستند باشند و به دقت به خریدهای خود توجه کنند. برای این کار باید آموزش ببینند و مهارت خود را در بازار بورس بالا ببرند.

حرف آخر

 

بازار بورس دارای ریسک است و این اولین چیزی است که فرد سرمایه گذار باید بپذیرد. اگر قرار بود که همواره بورس در حال صعود باشد، پس همه افراد سهامدار در بورس تا الان میلیاردر شده بودند. پس این خیالات را از سرتان بیرون کنید که همواره بورس در حال بالا رفتن و صعود باشد. این بسیار طبیعی است که بعضی زمان ها بورس افت کند و شاخص کل پایین بیاید.

بورس جای مناسب و خوبی برای سرمایه گذاری است اما داشتن تصوری سودی دائمی و زیاد کاملا اشتباه است. برای همین است که سرمایه گذاران بزرگ بورس، داشتن صبر و حوصله را یکی از رموز موفقیت بورس می دانند.

افراد موفق در بورس، در مواقع پایین آمدن و شرایط بد هم با سهام خود می مانند و صبر پیشه می کنند. اگر شما از سهم خود مطمئن باشید پس دیگر نگران چیزی نخواهید بود چون می دانید بالاخره مزد صبر خود را خواهید گرفت.

وقتی شما وارد یک کاری می شوید بهرحال باید خطرات آن را هم قبول کنید. جالب است که بدانید وقتی شما طلا، ارز یا زمین می خرید خیلی به ندرت پیش می  آید که ارزش آن صفر شود اما احتمال این که ارزش یک سهم به صفر برسد فوق العاده زیاد است.

اصلا از این حرف تعجب نکنید چون کاملا صحت دارد. همانطور که سهام اپل در این سالها سه برابر و سهام آمازون پنج برابر شده است ممکن است روزی ارزش آن به صفر هم برسد. این جزء طبیعت بورس محسوب می شود و کاملا عادی محسوب می شود. ریسک در تاروپود بازار بورس است و شما باید کاملا بپذیرید که ممکن است در این بازار ضرر زیادی متحمل شوید.

با وجود همه حرف های بالا اما در نهایت باید گفت که در حال حاضر شاخص کل بورس ایران دارای حباب نیست. مسلما در بازار بورس سهم هایی وجود دارند که دارای حباب هستند و سرمایه گذاری در آنها می تواند خطرناک باشد.

سرازیر شدن سرمایه مردم به سمت بازار، وضع قوانین برای رشد بورس و اصلاح برخی قوانین و گذشته بازار بورس نشان می دهد که این بازار همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. مطمئنا در مسیر رشد، بازار نوسان های زیادی را تجربه خواهید کرد. در کنار همه این ها یادتان باشد که حتما برای فعالیت در بازار بورس شما باید آموزش ببینید و کسب تجربه کنید.

برای این که بتوانید بورس را به خوبی آموزش ببینید سعی کنید از موسسات معتبر کمک بگیرید که دروه های آموزشی خوبی برگزار می کنند. این موسسات به خاطر تجربه ای که دارند می توانند به خوبی افراد را آموزش دهند و آنها را با مفاهیم بورس آشنا کنند.

یکی از این مجموعه های موفق در زمینه آموزش بورس، مجموعه با سابقه و درخشان سهمیران می باشد. سهمیران سالهاست که در زمینه آموزش مسائل بورس و تحلیل ان فعالیت می کند و تمام هدفش این است که افراد از بورس درک عمیقی داشته باشند چون با داشتن یک درک عمیق، کسب سود در بازار بورس کار بسیار راحتی خواهد بود.

ما در مجموعه سهمیران به شما آموزش می دهیم که بورس چه مفهومی دارد و این بازار بر چه اساسی تشکیل یافته است. تاریخچه بورس می تواند خیلی چیزها را به شما یاد دهد.

اساتید مجرب این مجموعه به خوبی و با زبانی شیوا برای شما مفاهیمی چون سرمایه گذاری، سهم، سود، دارایی و دیگر را توضیح می دهند و به شما یاد می دهند تا نگاه سطحی به بورس را رها کنید و نگاهی عمیق به آن داشته باشید چون نگاه ساده داشتن به مقوله بورس، نمی تواند شما را در آن موفق کند. شما باید بفهمید چه اتفاقاتی در بورس در حال افتادن است و معامله ها چگونه انجام می شود.

شما از طریق آموزش های بورس با انواع سهام آشنا خواهید شد، می توانید تابلوخوانی کنید و پس از مدتی به راحتی قادر به تحلیل سهام و نوسانات قیمت خواهید بود.

اصول تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به خوبی به شما آموزش داده خواهد و شما قادر خواهید بود تا روند یک سهم را پیش بینی کنید. قلق ها و نکات مهم بورس که حاصل سالها تجربه است، در قالب حرف های اساتید، ویدئوها و مطالب به شما ارائه خواهد شد. کافی است که آموزش خود را به ما بسپارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp