ورود و ثبت نام
اوراق سلف موازی

در این مقاله می خواهیم در رابطه با اوراق سلف موازی صحبت کنیم. حتما شما خوب می دانید که در بازار بورس علاوه بر سهام، اوراق دیگری هم خرید و فروش می شود. برای همین است که به این بازار، بورس اوراق بهادار می گویند. بازار بورس فقط مختص به سهام شرکت ها نیست و شما می توانید اوراق بهادار دیگر را هم معامله کنید.

در این بازار اوراق های مختلفی به فروش می رسد که یکی از آنها “اوراق سلف موازی” است. در این مقاله ما قصد داریم تا برای شما توضیح دهیم که اوراق سلف موازی چیستند. با ما همراه باشید.

اوراق سلف

در ابتدا شما باید بفهیمد که سَلَف چیست. قرارداد سَلَف یا عقد سَلَف، قراردادی است که در آن عرضه کننده بخشی از دارایی پایه را به ازای بهای نقد و مطابق با قرارداد سلف به فروش می رساند. در واقع سرمایه گذاران در این نوع خرید، کالای مورد نظر را از پیش خریداری می کنند. شما از قبل، کالای مورد نظر را خریداری می کنید و عرضه کننده در دوره تحویل، کالاها را به شما تحویل می دهد.

برای مثال اوراق سلف نفتی را در نظر بگیرید. در این طرح دولت بشکه های نفتی را پیشاپیش به شما می فروشد و شما آنها را پیش خرید می کند. پس از مدتی  این بشکه ها به شما تحویل داده خواهد شد و شما صاحب آنها خواهید بود. موعد تحویل معمولا بین یک تا دو سال است و از این رو اوراق به عنوان ابزار تامین مالی کوتاه مدت شناخته می شوند.

فقط نفت نیست که می تواند به این شکل و در قالب اوراق سلف به فروش می رسد . کالاهای بسیاری می توانند به این روش به فروش گذاشته شوند. گندم ، فولاد، آهن و چیزهای دیگر هم می توانند به این شکل پیش فروش شوند و به دست خریداران برسند.

اوراق سلف مزایای زیادی دارند که در زیر برای شما شرح می دهیم:

1.قابلیت نقدشوندگی سریع

این اوراق در صورت نیاز می توانند به سرعت در بازار سرمایه به پول نقد تبدیل شوند و بنابراین از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد.

2.تامین کسری بودجه

در شرایط خاص، فروش اوراق سلف می تواند  به تامین کسری بودجه دولت کمک کند. دولت با استفاده از این طرح، اموال خود را پیش فروش می کند و می تواند تا حدودی کسری بودجه خود را تامین کند.

3.پیش فروش شدن محصول فروشنده

در این روش، فروشنده قبل از تولید محصول خود را می فروشد و پول آن را هم به طور کامل دریافت می کند و این به سود فروشندگان است. اولا این که فروشندگان در این روش دیگر دغدغه ای برای پیدا کردن خریدار ندارند و ثانیا با دریافت پول محصول پیش فروش شده، خود را از لحاظ مالی تامین می کنند. این اوراق، محدودیت ها و سختی های وام بانکی و دیگر اوراق را ندارند و برای همین است که برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جذابیت زیادی دارد.

4.معافیت مالیاتی

یکی دیگر از مزیت های این اوراق اینست که این اوراق از مالیات معاف هستند و بنابراین می توانند برای خریدارن گزینه بسیار مناسبی باشند و سود بیشتری را به همراه داشته باشند. معافیت مالیاتی اوراق سلف برای تسهیل اصل 44 قانون اساسی و بنابر بخشنامه سازمان امور مالیاتی صورت گرفته است.

همان گونه که می بینید اوراق سلف دارای مزیت های بسیاری هستند و برای خریداران جذابیت زیادی دارند و برای همین است که دولت و یا شرکت های بزرگ می توانند از این روش خود را از لحاظ مالی تامین کنند و محصولات خود را پیش فروش کنند.

اوراق سلف موازی

تا اینجا دانستید که اوراق سلف چیستند و قرارداد سلف چه نوع قراردادی است و چه مزیت هایی دارد . اما حالا می خواهیم بدانیم که اوراق سلف موازی چیست.

اوراق سلف موازی همان اوراق سلف هستند با این تفاوت که خریدار این امکان و اختیار را دارد که قبل از تاریخ سررسید و تحویل محصول، آن را به شخص ثالث بفروشد. ابتدا دارایی پایه در بازار اولیه عرضه می شود و خریداران محصولات پیش فروش شده را خریداری می کنند. پس از آن که خریداران قرارداد خود را با فروشنده تسویه کردند می توانند دارایی خریداری شده را به شکل سلف موازی استاندارد عرضه نمایند. یعنی شما پیش از آن که محصول خود را دریافت کنید قادر هستید که آن را به شکل موازی به دیگران بفروشید و سود مناسبی را دریافت کنید.

برای این که بدانید اوراق سلف موازی چه مزیت هایی دارند می توانید موارد زیر را بخوانید:

1.تسهیل تامین مالی تولیدکنندگان

اوراق سلف موازی دقیقا مانند اوراق سلف هستند و فقط این تفاوت را دارند که شما می توانید پیش از تحویل آنها را به شخص دیگری بفروشید. تولیدکنندگانی که محصولات خود را در قالب اوراق سلف موازی عرضه می کنند به خوبی می توانند امور مالی خود را تسهیل کنند و هزینه های جانبی خود را کاهش دهند. آنها با پیش فروش محصولات خود دیگر دغدغه پیدا کردن خریدار پس از تولید محصول را ندارند.

2.امکان معامله کردن مجدد قراردادهای سلف

وقتی شما اوراق سلف موازی را به شخص ثالث می فروشید یعنی دارید مجدد قراردادهای سلف را معامله می کنید. این کار به نقدشوندگی بازار کمک می کند و باعث می شود تا افراد زودتر بهای نقدی اوراق سلف خود را دریافت کنند. امکان معامله اوراق سلف موازی در بازارهای ثانویه می تواند به خوبی باعث رونق معاملات شود.

3.امکان کشف قیمت روزانه و لحظه ای برای کالاها در چارچوب مکانیسم بازار

اوراق سلف موازی نیز مانند دیگر چیزها در بورس معامله خواهند شد و به همین دلیل قیمت روزانه و لحظه ای آنها کاملا مشخص است و می توان به خوبی آنها را رصد کرد.

4.ریسک پایین

این اوراق دارای ریسک کمی هستند چون یک درصد سود تضمینی برای آنها در نظر گرفته می شود.

اوراق سلف موازی

 

معیارهای انتخاب دارایی پایه در قرارداد سلف موازی

تا اینجا دانستید که قرارد سلف موازی چیست و اوراق آنها چه فوایدی برای سرمایه گذاران دارد. حالا در اینجا می خواهیم بفهمیم که با چه معیارهایی یک دارایی پایه برای یک قرارداد سلف موازی انتخاب می شود. در زیر می توانید این معیارها را بخوانید:

نیاز تولیدکننده به تامین مالی

همانطور که پیش تر گفته شد یکی از معیارهای قراردادهای سلف این است که تولیدکننده نیاز به تامین مالی داشته باشد. برای مثال شما شرکت نفت را مشاهده کنید. شرکت نفت ایران به دلیل وجود تحریم های سخت نمی تواند بشکه های خود را بفروشد و برای همین می تواند اوراق سلف موازی نفت را به مردم بفروشد و از این طریق موجب تامین مالی دولت شود.

امکان خرید دارایی برای عموم

یکی دیگر از معیارهای انتخاب شدن به عنوان اوراق سلف موازی این است که همه افراد بتوانند این اوراق را خریداری کنند. قیمت این اوراق باید به گونه ای تنظیم شود که اکثریت مردم بتوانند آنها را خریداری کنند. برای مثال اوراق سلف نفتی چیزی است که عموم مردم می توانند آنها را خریداری کنند و از سود آن بهره مند شوند.

وجود یک بازار سلف فعال

برای این که افراد بتوانند اوراق سلف را به راحتی بفروشند و یا این که خریداری کنند نیاز است که یک بازار سلف فعال وجود داشته باشد که عملکرد آن شفاف باشد و نظارت دائمی بر روی آن باشد.

وجود بازار نقدی قوی برای دارایی پایه

یکی از چیزهایی که در مورد اوراق سلف باید در نظرگرفت این است که برای دارایی پایه بازار خوب و قدرتمندی وجود داشته باشد. محصولات و چیزهایی که مشتری چندانی ندارند مطمئنا نمی توانند در قالب اوراق سلف عرضه شوند چون بازار نقدی قوی برای آنها وجود ندارد. از آنسو اما محصولاتی که مشتریان زیادی دارند و بازار نقدی خوبی برای آنها وجود دارد می توانند به خوبی در قالب اوراق سلف عرضه شوند.

وجود فعالان زیاد برای عمق بخشیدن به بازار

اوراق سلف باید دارای فعالان کافی باشد تا بتوانند به این بازار عمق ببخشند و معاملات خوبی را در این بازار انجام دهند. برای مثال شما اگر اوراق سلف موازی نفت را مشاهده کنید خواهید دید که هم دارای مشتریان زیادی است(در نتیجه بازار نقدی قوی برای آن وجود دارد) و هم فعالان زیادی برای آن وجود خواهد داشت که به رونق بازار و عمق بخشیدن به آن کمک خواهند کرد.

حرف آخر

اگر بخواهیم به زبانی ساده بیان کنیم باید بگوییم که اوراق سلف موازی، اوراقی هستند که برای پیش فروش کردن محصولات یک شرکت انجام می شوند و افراد می توانند این اوراق را خریداری کنند و کالای خود را در موعد مقرر( که معمولا بین 1 یا 2 سال بعد است) دریافت کنند و در کنار آن شما می توانید این اوراق موازی را به محض خریداری کردن و در صورت تمایل به شخص دیگر بفروشید.

برای مثال فرض کنید که شما اوراق سلف موازی نفت را خریداری می کنید و قرار است که محصول نفتی خود را یکسال بعد دریافت کنید. در این مدت اگر شما تشخیص دادید که فروش آن به سود شماست می توانید این اوراق را به شخص سومی بفروشید.

برای سود کردن در بورس اوراق بهادار، تجربه و آگاهی ضرورت دارند. ما در مجموعه سهمیران انواع آموزش ها را در اختیار شما قرار می دهیم تا شما بتوانید به سود مالی دست یابید. معاملات اوراق سلف یکی از آموزش هایی است که ما به افراد  ارائه می دهیم و جزییات آن را برایشان شرح می دهیم. هدف ما در سهمیران این است که افراد در بازار سرمایه بورس بیشترین بهره را ببرند و برای همین همیشه سعی کرده ایم بهترین آموزش ها را ارائه دهیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp