ورود و ثبت نام

تابلوخوانی در بورس چیست؟

تابلو خوانی در بورس چیست ؟ یکی از این اصطلاحات در بورس تابلو خوانی می باشد که در این مطلب می خواهیم درباره آن توضیح دهیم ولی پیش از آن کمی درباره ماهیت بورس و اتفاقات درون آن صحبت می کنیم.

حتما شما هم این اصطلاح معروف را شنیده باشید که ” فلان چیز روی بورس است” که به معنای اینست که یک کالا یا موضوعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در حال رشد است. این روزها اما خود بازار “بورس” حسابی مورد توجه قرار گرفته است و الان باید گفت که بورس روی بورس است.

مردم درباره فروش و آزادسازی سهام عدالت صحبت می کنند و خیلی ها می خواهند وارد بورس شوند تا سرمایه خود را بیشتر کنند و به سود مالی دست یابند. برای موفقیت در بورس، فرد سرمایه گذار باید اصطلاحات رایج بازار بورس را بداند.

بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن سهام و اوراق بهادار شرکت ها و موسسات گوناگون خرید و فروش می شود. از آنجایی که شرکت ها برای رسیدن به اهداف تجاری خود نیاز به تامین سرمایه دارند، سهام خود را به بورس عرضه می کنند تا از این طریق سرمایه لازم را بدست آورند.

بورس از طریق جذب سرمایه در فضایی مناسب و شفاف به رشد و رونق شرکت ها کمک می کند. بورس فضایی است که هم می توان برای سهامداران بسیار سودمند باشد و هم باعث ضرر آنان شود.

بورس ایران

در بورس نوسانات زیادی وجود دارد. سهام زیادی می آیند و رشد بسیار خوبی می کنند و سهام بسیاری هم ضرر می کنند. این روزها در ایران تب بازار بورس حسابی داغ است و نگاه خیلی از مردم به سمت آن جلب شده است. پر واضح است که دولت در حال تبلیغ بورس برای تامین کسری بودجه خود است و از این طریق می خواهد به نقدینگی خوبی دست یابد. همین موضوع در سالیان اخیر موجب رشد بورس ایران شده است و شاخص بورس ایران در حال بالا رفتن است. رشد بورس در بلندمدت می تواند باعث رشد اقتصادی کشور شود.

بازار بورس ایران حالا دیگر در برابر تحریم ها مقاوم شده است و توانسته تا حد مناسبی روی پای خود بایستد. برای خیلی ها بورس فرصت بسیار مناسبی جهت حفظ و افزایش سرمایه است اما به شرط این که با چشم باز حرکت کرد.

برای حرکت درست در بورس باید به خوبی آموزش دید. خیلی ها بدون آموزش و علم قبلی وارد بورس شده و برای همین ضرر می کنند. اصطلاحاتی مانند تابلوخوانی، کدبه کد کردن، سهم بنیادی ، تحلیل بنیادی، پولبک، پرتفوی سهام، حقوقی و حقیقی، صف خرید یا فروش و خیلی از موارد دیگر همگی نیاز به آموزش دیدن دارند.

برای تحلیل کردن رفتار یک سهم باید بتوانید از اطلاعات موجود در بورس استفاده کرده و آینده یک سهم را پیش بینی کنید .بی گدار به آب زدن و صرف خرید سهام به سفارش دیگران کار اشتباهی است.

شاید در ابتدا اصطلاحات بورس کمی سخت به نظر برسند اما اینگونه نیست و به مرور شما به راحتی آنها را می فهمید و از آنها استفاده خواهید کرد.

تابلوخوانی چیست؟ چرا باید در بورس تابلوخوانی بلد بود؟

به طور کلی می توان تابلو خوانی در بورس را به شکل زیر تعریف کرد:

تابلوخوانی بررسی هر نماد، میزان خرید و فروش، نوسان های قیمت ها، میزان عرضه و تقاضای سهامداران حقیقی و حقوقی و دیگر موارد مشابه که منجر به شناخت وضعیت کوتاه مدت و میان مدت سهم می شود”.

دیگر از تعریف تابلو خوانی در بورس مشخص است که چرا این کار اهمیت دارد و باید آن را به خوبی بلد بود. شما با تابلو خوانی در بورس می توانید تمام اطلاعات یک سهم را دریافت کرده و وضعیت آن را در آینده تحلیل کنید و بر اساس این تحلیل اقدام به خرید یا فروش کنید.

اولین چیزی که باید برای تابلوخوانی در بورس لازم است، اطلاعات معامله سهم مورد نظر می باشد. این اطلاعات را می توانید در وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به ادرس www.tsetmc.com مشاهده کنید.

با جستجوی نام یک سهم در این سایت می توانیم به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنیم. در بخش یا همان تابلوی اطلاعاتی یک سهم اطلاعات مختلفی وجود دارد که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 

قسمت “در یک نگاه”

بخش اول : قیمت ها

 • آخرین قیمت : در این قسمت شما می توانید قیمت های سهام را مشاهده کنید. آخرین قیمت، قیمتی است که سهام در آخرین معامله، خریده شده با به فروش رسیده است.
 • قیمت پایانی : قیمت پایانی میانگین قیمت های سهام معامله شده در یک روز است. اگر آخرین قیمت از قیمت پایانی بیشتر باشد این احتمال وجود دارد که قیمت این سهام در حال رشد کردن است.

بخش دوم: بازه های زمانی

 • بازه روز: بازه روز حداقل و حداکثر قیمت معامله شده یک سهم را در یک روز مشخص می کند.
 • بازه هفته: نوسانات قیمت یک سهم در طول یک هفته را مشخص می کند.
 • بازه سال: بازه سال نوسانات قیمت یک سهم را در طول یک سال نشان می دهد و از آن می توان برای تحلیل رفتار یک سهم در آینده بهره خوبی برد.

بخش سوم: معاملات

این بخش معاملات انجام شده برای یک نماد را به صورت تعداد سهام و حجم معاملات و ارزش آنها نشان می دهد.

 • تعداد معاملات: این عدد تعداد معاملاتی که انجام شده را نشان می دهد. برای مثال عدد 18130 نشان می دهد که این تعداد معامله در یک روز برای سهم دماوند انجام شده است.
 • حجم معاملات: در هر معامله هزاران سهام خریده شده یا به فروش می رسند. عدد حجم معاملات، تعداد سهام های جابجاشده را نشان می دهد. برای مثال عدد 36 میلیون برای یک سهم نشانگر اینست که 36 میلیون سهم در یک روز از یک نماد خریده یا فروخته شده اند.
 • ارزش معاملات: کافی است تعداد حجم معاملات را در قیمت پایانی یک سهم ضرب کنید تا ارزش معاملات یک روز آن سهم مشخص شود. ارزش معاملات یک سهم به هزاران میلیارد تومان می رسد.
 • ارزش بازار: مجموع ارزش روز یک شرکت سهامی عام گفته می شود. این ارزش از حاصل ضرب قیمت روز سهام در تعداد سهم های منتشر شده توسط شرکت بدست می آید. ارزش بازار یک شرکت برای افراد سرمایه گذار مهم است و از طریق آن می فهمند که یک شرکت چقدر بزرگ است.

بخش چهارم:

 • حجم مبنا: حداقل تعداد سهمی است که باید توسط سهامداران معامله شود تا سهم در دامنه نوسان کامل رشد کند یا افت پیدا کند. بر طبق قانون بورس ایران، یک شرکت باید در طول یک سال حداقل 20 درصد از کل سهامش معامله شود.تعداد روزهای کاری یک سال 250 روز می باشد. اگر 20 درصد( 2 دهم) را بر 250 تقسیم کنیم حجم مبنای روزانه برای شرکت ها حداقل 0.0008(هشت ده هزارم) کل سهامش می باشد.

برای مثال در نظر بگیرید که یک شرکت 20 میلیون سهم دارد. پس باید روزانه حداقل 16 هزار سهم آن توسط سهامداران معامله شود.

 • سهم شناور: به درصدی از سهام یک شرکت که در اختیار عموم مردم قرار دارد سهام شناور می گویند. هر چه میزان درصد سهام شناور یک شرکت بیشتر باشد می توان ادعا کرد که سهام آن واقعی تر است و کنترل قیمت در آن کمتر اتفاق می افتد.

بخش پنجم: در این بخش، سود هر سهم یک شرکت(EPS) و نسبت قیمت به درآمد(P/E) آمده است.

 • EPS : سود و زیان مهم ترین بخش هر سهم هستند. افراد برای این سهام می خرند و می فروشند که سود مالی بدست آورند. EPS مخفف Earning per Share است و به معنی درآمد هر سهم است.وقتی شما کل درآمد(سود پس از کسر مالیات) یک شرکت را در پایان سال بر تعداد سهام آن شرکت تقسیم کنید eps بدست می آید. Eps یکی از پراستفاده ترین مفاهیم بورسی در بین سرمایه گذاران می باشد.

EPS = کل سهام یک شرکت تقسیم بر سود خالص آن

شرکت های بورسی موظف هستند که هر از چند گاهی گزارش های مالی خود را اعلام کنند تا سود و زیانشان مشخض گردد. Eps برای تحلیل رفتار و روند رشد یک سهم اهمیت زیادی دارند و کارشناسان مسائل بورس به آن توجه زیادی می کنند.

 • نسبت قیمت به درآمد(P/E): نسبت قیمت به درآمد نسبتی است که از آن برای ارزش گذاری سهام استفاده می گردد و از تقسیم ارزش کنونی سهم یک شرکت به درآمد هر سهم بدست می آید.

مثال

 در نظر بگیرید که قیمت هر سهم یک شرکت برابر 500 تومان و سود هر سهم نیز در طول سال گذشته(EPS سالانه) 50 تومان باشد، پس نسبت قیمت به درآمد آن برابر 10 تومان خواهد بود.

P/E هم می تواند بر اساس سود گذشته یک سهم محاسبه شود که به آن P/E گذشته نگر می گویند و هم بر اساس سود تخمینی یک سهم در آینده محاسبه گردد که P/E برآوردی خوانده می شود.

شاید فکر کنید پس سهامداران باید دنبال نسبت قیمت به درآمد بالاتر پایین تر باشند. چون به ازای سرمایه کمتری که وارد یک سهم می کنند سود بیشتری دریافت می کنند. اگر P/E یک شرکت 3 باشد یعنی ظرف سه سال فرد سهامدار به اندازه ای سرمایه اولیه خود سود از آن سهم دریافت می کند(البته سرمایه اولیه اش نیز سرجای خود قرار دارد). اما مسائل بورس به این سادگی تحلیل نمی شوند. خیلی از اوقات سهامداران دنبال سهام های P/E بالاتر هستند چون این رقم انتظار بازار را از آن سهم نشان می دهد. هر چه P/E بالاتر باشد یعنی انتظار سوددهی از آن شرکت در آینده بالاتر است پس بنابراین قیمت سهام آن افزایش پیدا می کند.

یادتان باشد که بهتر است P/E سهام ها را در بخش های مختلف با هم مقایسه نکنید. برای مثال P/E یک سهم در بخش تولید انرژی را با P/E یک سهم در بخش استخراج مقایسه نکنید زیرا ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. بهتر است P/E سهام در همان بخش های خودشان با هم مقایسه شوند. شما وقتی ببینید که P/E یک سهم در بخش مثلا حمل و نقل از بقیه سهم ها در این بخش بالاتر است می توانید خیالتان بابت رشد بهتر سهام راحت باشد.

نکته: P/E منفی نشان دهنده زیان ده بودن یک شرکت است.

قسمت “سابقه”

در این بخش می توانید سابقه معاملات سهام یک شرکت را ببینید. این قسمت هم در تحلیل معاملات سهام اهمیت زیادی دارد و خیلی از آن برای بررسی رفتار یک سهم استفاده می کنند. افراد سهامدار از طریق این قسمت می توانند بررسی کنند که آیا یک سهم در حال رشد است و رفتار حقوقی و حقیقی ها چگونه است. خیلی از نکته ها را می توان از سابقه معاملات یک سهم فهمید. با کلیک روی معاملات هر روز می توانید به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنید.

قسمت “حقیقی و حقوقی”

در بورس ، واژگان حقیقی و حقوقی واژگان بسیار مهمی هستند. به طور کلی ما دو نوع سرمایه گذار و سهامدار در بورس داریم:

 • سرمایه گذار حقیقی: همانطور که از نامش پیداست این سرمایه گذاران افرادی هستند که کد بورسی دریافت کرده اند و در بورس مشغول به خرید و فروش شده اند.
 • سرمایه گذار حقیقی: شرکت هایی ثبت شده ای هستند که از طریق موسسه خود اقدام به خرید و فروش سهام می کنند.

سهامداران حقوقی و حقیقی تفاوت های زیادی با هم دارند و نحوه معاملاتشان هم با یکدیگر تفاوت دارد. حقوقی ها به همه سهام های در حال رشد توجه نمی کنند بلکه تمرکز آنها بیشتر روی چند سهام مشخص است. کنترل قیمت یک سهم معمولا تا درصد زیادی به نحوه معاملات و خریدوفروش حقوقی ها بستگی دارد. آنها خیلی اوقات با خرید یا فروش سنگین قیمت سهام را بالا و پایین می کنند. هر چه در یک سهم، سهامدارن حقیقی بیشتر باشند یعنی سهم شناور آن بیشتر است و امکان سفته بازی در آن کمتر می شود.

حقوقی ها می توانند موج های قیمتی در یک سهم ایجاد کنند و کارهای زیادی در جهت تامین منافع خود انجام دهند.

در چه زمانی معامله انجام می شود؟

وقتی که قیمت پیشنهادی جهت خرید یک سهم با قیمت پیشنهادی جهت فروش یکی باشد معامله انجام می پذیرد. معاملات بر اساس اولویت زمانی انجام می شوند یعنی اگر شما تنها یک دقیقه زودتر قیمت پیشنهادی خرید یک سهام را از یک خریدار دیگر با همان قیمت پیشنهادی ارائه دهید، ابتدا سامانه بورس معامله شما را انجام می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp