ورود و ثبت نام

بازار بورس بهتر است یا بازار ملک

در این مقاله می خواهیم  برای شما بحث کنیم که بازار بورس بهتر است یا بازار ملک ؟ این روزها که بازار بورس منفی شده است خیلی ها نگران سرمایه شان شده اند و با خود فکر می کنند که شاید بهتر بود وارد این بازار پرتلاطم نمی شدند. خیلی ها این روزها فکر می کنند که بهتر بود که پولشان را صرف خرید ملک یا طلا می کردند و بازار بورس جای مطمئنی برای سرمایه گذاری نیست.  آیا واقعا این درست است؟

سرمایه گذاری

همه ما می دانیم که سرمایه گذاری کردن در یک بازار دارای ریسک است اما از آن سو می دانیم که افرادی که اهل ریسک و خطر هستند همواره سود بیشتری بدست آورده اند. نمی توان با دست روی دست گذاشتن و نشستن به انتظار حقوق ماهیانه به ثروت رسید. افرادی که اهل سرمایه گذاری و ریسک هستند افراد نزدیکتری به ثروت و پول هستند.

درست است که سرمایه گذاری کردن نیاز به پول و سرمایه دارد اما به همان اندازه هم به هوش و مهارت نیاز دارد. افراد بسیاری بوده اند که سرمایه خود را جای اشتباهی خرج کرده اند و آن را از دست داده اند و خیلی از افراد هم بوده اند که سرمایه اندک خود را چندین برابر کرده اند و به سودهای بسیار خوبی دست یافته اند چون نقطه مناسب سرمایه گذاری را شناخته بودند.

یک سرمایه گذار باید بداند که دقیقا چه می خواهد بکند و برای خود دارای استراتژی باشد. هوش و استراتژی در کنار تجربه می تواند هر سرمایه گذاری را به سود برساند.

بازارهای زیادی برای سرمایه گذاری در کشور وجود دارد. هر کدام از این بازارها مزایا و معایب خودشان را دارند. برای مثال خیلی ها پولشان را به بازار طلا می برند و خیلی ها هم به سمت خرید ملک و بازار مسکن می روند. در این میان خیلی ها هم به سمت بازار بورس اوراق بهادار می روند. ما می خواهیم در اینجا برای شما توضیح دهیم که کدام یک بهتر است: خرید ملک یا سرمایه گذاری در بورس؟

خرید ملک یا بورس

شاید با خودتان بگویید که بدون شک سرمایه گذاری در مسکن و خرید ملک بسیار سود بیشتری دارد و مسلما بهتر است اما این نگاهی بسیار سطحی و گذرا است. ما می خواهیم در چند زمینه این دو بازار را با هم مقایسه کنیم و شما خودتان قضاوت کنید که بازار بورس بهتر است یا بازار ملک .

سرمایه مورد نیاز

فرض کنید که شما تصمیم گرفته اید پول خود را وارد بازار مسکن کنید و با آن ملک بخرید. برای این کار شما به چه مقدار پول نیاز دارید. برای این کار شما حداقل به چندصد میلیون تومان پول نیاز دارید.

اکثر مردم چنین پول و سرمایه ای را در اختیار ندارند و برای همین است که بازار مسکن جولانگاه افراد ثروتمند و سوداگر شده است. شما با پول اندک هیچ ملکی نمی توانید بخرید و برای همین است که بورس برای خیلی ها بازار مناسب تری است. شما حتی با کمترین پول هم می توانید در بورس سهام بخرید و کسب سود کنید.

برای وارد شدن در بورس شما نیاز به پول چندانی ندارید. شما می توانید از کمتر از یک میلیون تومان تا چند میلیارد تومان در بازار بورس سرمایه گذاری کنید و هیچ مانعی برای شما در این کار وجود ندارد.

نقدشوندگی

فرض کنید که شما برای خود ملکی را در دو سال پیش خریده اید و حالا قیمت آن 5 برابر شده است و می خواهید آن را بفروشید چون احتیاج فوری به پول آن دارید. آیا فکر می کنید که می توانید آن را ظرف 1 روز بفروش برسانید. مسلما فروش یک ملک برای شما هفته ها و در برخی مواقع ماه ها طول می کشد. برای همین است که نقدشوندگی بازار مسکن و ملک بسیار سخت است و شما برای فروختن یک خانه و یا ملک باید دوندگی زیادی انجام دهید.

مخصوصا در این شرایط که توانایی خرید مردم بسیار پایین آمده است و هر کسی نمی تواند خانه یا ملک شما را بخرد کار نقدشوندگی ملک بسیار سخت است. بر عکس در بازار بورس شما به سرعت می توانید سهام خود را بفروشید و آن را به پول نقد تبدیل کنید. این کار در عرض چند دقیقه انجام می شود و کافی است تا شما دکمه فروش سهام خود را بزنید تا سهام شما به پول نقد تبدیل شوند. در عرض چند روز هم پول از حساب بورسی شما به حساب بانکی منتقل خواهد شد. پس می بینید که در این زمینه هم بورس بسیار بهتر از بازار مسکن است.

سوددهی

شاید در این مورد بگویید که بدون شک سود خرید ملک بیشتر از بازار بورس است و شما دارید قیمت های نجومی خانه ها را با چشم خود می بینید و دارید مشاهده می کنید که چگونه قیمت خانه در عرض چندین ماه چند برابر شده است. سوددهی خرید ملک و مسکن در این شرایط خیلی سود داشته است اما باید توجه داشته باشید که همواره قرار نیست شرایط این گونه باشد.

جهش قیمت ملک و خانه به دلیل کم کاری های دولت در زمینه ساخت مسکن و عوامل دیگر ایجاد شده است و این شرایط خاص است که باعث سوددهی بسیار زیاد بازار مسکن در این روزها شده است.

به یاد داشته باشید که در شرایط عادی تر سوددهی بازار مسکن به این اندازه نیست. بازار بورس اما همواره و در همه شرایط سود بسیار مناسبی را نصیب سرمایه گذاران خود می کند و این ادعا توسط آمار هم تایید می شود. اگر در 10 سال اخیر بورس و مسکن را با هم مقایسه کنید و بررسی کنید که سود کدام یک از این بازارها بیشتر بوده است قطعا خواهید فهمید که بورس، بازار سودده تر بوده است. بازار بورس در طی چندین سال اخیر توانسته حتی از طلا نیز سوددهی بیشتری داشته باشد.

بازدهی بازار بورس 

در 4 دهه گذشته درهر مقطع 5 ساله یا بیش از 5 ساله از بازدهی همه بازارها بهتر بوده است. اگر می خواهید به سرمایه گذاری به شکل یک پدیده بلندمدت نگاه کنید حتما بورس، گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

علمی بودن بازار بورس

بازار بورس، بازاری تحلیل پذیر است و می توان با تحلیل و تجربه در آن سرمایه گذاری کرد اما بازار ملک و مسکن بازاری سوداگرانه است. در بازار مسکن شما نمی توانید به خوبی پیش بینی کنید که چه اتفاقاتی در ظرف چند ماه بعد رخ خواهد داد اما در بازار بورس این امکان وجود دارد.

بازار بورس از بازار مسکن دارای ثبات بیشتری است. این بازار در طول سالها نوسان داشته است اما روند کلی آن همیشه رو به رشد بوده است. بازار مسکن و طلا اما نوسان های بسیار شدیدی را طی می کنند. تجربه ثابت کرده است که خرید سهام ارزشمند و نگهداری آن برای طولانی مدت بیشترین سود را داشته است.

یادتان باشد که خیلی از اوقات، قیمت ملک و مسکن پیرو قوانین دولتی و دلال بازی و دیگر مسائل است. برای مثال این روزها در مجلس، قانون مالیات بر خانه های خالی تصویب شده است و همین می تواند قیمت مسکن و اجاره بهای آن را تا حدودی کاهش دهد و این به معنای ضرر برای سرمایه گذاران مسکن است. بازار بورس اما ثبات بسیار بیشتری از بازار ملک دارد چون در بورس امکان دلال بازی و واسطه گری بسیار کمتر است و همین موضوع باعث امن تر بودن سرمایه گذاری در بورس می شود.

سعی کنید حتما نگاهی بلندمدت به سرمایه گذاری های خود داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

سهمیران

در بالا بررسی کردیم که بازار بورس بهتر است یا بازار ملک . وارد شدن به بورس بدون آگاهی کافی از مسائل آن کار اشتباهی است.  برای موفقیت در بورس باید مفاهیم آن را به خوبی درک و روند نوسانات این بازار مالی را تحلیل کرد.

برای این که بتوانید بورس را به خوبی آموزش ببینید سعی کنید از موسسات معتبر کمک بگیرید که دروه های آموزشی خوبی برگزار می کنند. این موسسات به خاطر تجربه ای که دارند می توانند به خوبی افراد را آموزش دهند و آنها را با مفاهیم بورس آشنا کنند.

یکی از این مجموعه های موفق در زمینه آموزش بورس، مجموعه با سابقه و درخشان سهمیران می باشد. سهمیران سالهاست که در زمینه آموزش مسائل بورس و تحلیل آن فعالیت می کند و تمام هدفش این است که افراد از بورس درک عمیقی داشته باشند چون با داشتن یک درک عمیق، کسب سود در بازار بورس کار بسیار راحت و آسانی خواهد بود. دانش در کنار تجربه  در بازار بورس می تواند سرمایه گذاران را به سود بسیار خوبی برساند.

ما در مجموعه سهمیران به شما آموزش می دهیم که بورس چه مفهومی دارد و این بازار بر چه اساسی تشکیل یافته است. تاریخچه بورس می تواند خیلی چیزها را به شما یاد دهد.

اساتید مجرب این مجموعه به خوبی و با زبانی شیوا برای شما مفاهیمی چون سرمایه گذاری، سهم، سود، دارایی و دیگر را توضیح می دهند و به شما یاد می دهند تا نگاه سطحی به بورس را رها کنید و نگاهی عمیق به آن داشته باشید چون نگاه ساده داشتن به مقوله بورس، نمی تواند شما را در آن به موفقیت برساند. شما باید بفهمید چه اتفاقاتی در بورس در حال افتادن است و معامله ها چگونه انجام می شود تا بتوانید بهترین معامله ها را داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp