ورود و ثبت نام

سال مالی در بورس چیست؟

در این مطلب قصد داریم در رابطه با سال مالی در بورس صحبت کنیم. این روزها خیلی از مردم را می بینید که در حال مراجعه به دفاتر پیشخوان هستند و می خواهند تا هر چه سریع تر وارد بازار بورس شده و در آن سرمایه گذاری کنند. بورس محلی است که در آن افراد به خرید و فروش سهام شرکت ها و موسسات می پردازند.

خیلی ها با خود می اندیشند که آیا سرمایه گذاری در بورس مفید است و به هر حال نگران سرمایه خود هستند. بورس ایران هر چند که سالهای زیادی است تشکیل شده است اما هنوز نوپا و روبه رشد است و به همین دلیل فرصت سرمایه گذاری بسیار مناسبی است.

در حال حاضر بیشتر سرمایه های مالی در بانک ها و موسسات اعتباری قرار دارد و بخش کمی از پولهای مردم در بورس است. با جذب سرمایه مردم به سمت بورس، این بازار مطمئنا رونق خوبی خواهد یافت و این برنامه ای است که دولت در نظر دارد.

همین چند روز پیش، ریاست جمهوری صحبت از عرضه اولیه شرکت ها کرد و این نشان دهنده تصمیم دولت برای حمایت از بورس است. بورس می تواند برای افراد ریسک پذیر و باهوش، فرصتی طلایی باشد.

علم بورس

بورس هم مانند دیگر بازارهای مالی نیاز به تخصص و تجربه دارد. نمی توان بدون داشتن علم و آگاهی در آن موفق شد. وارد شدن بدون احتیاط و بدون پیش زمینه می تواند موجب ضررهای سنگین به سرمایه های اشخاص شود. از این رو آموزش بورس اهمیت زیادی دارد.

بورس برای خودش اصطلاحات، واژگان تخصصی و تحلیل های زیادی دارد. برای یادگیری آنها باید آموزش دید و مطلب خواند. امروزه سی دی های آموزشی ، صفحات موجود در شبکه های اجتماعی، دوره های آموزشی و کلاس های زیادی وجود دارند که می توانند مفاهیم بورس را به خوبی به اشخاص آموزش دهند.

برای شروع آموزش، ما در این مطلب می خواهیم تا اصطلاح “سال مالی” در بورس را برای شما توضیح دهیم.

سال مالی چیست؟

سال مالی در بورس همانگونه که از نامش پیداست به یک دوره مالی گفته می شود که مدت زمان آن یک سال باشد. در زبان انگلیسی به آن Fiscal Year گفته می شود. فایده سال مالی، بررسی عملکرد یک شرکت در طول یک سال می باشد.

بر طبق قانون شرکت ها و حسابداران موظف هستند تا در پایان هر سال مالی، گزارش های مالی خود را برای بررسی شدن ارائه کنند.این که زمان شروع سال مالی کی باشد چندان اهمیتی ندارد. بسیاری از شرکت ها، سال مالی خود را از اول فرودین شروع می کنند و در آخر اسفند به پایان می رسانند. عده ای از شرکت ها هم ممکن است سال مالی خود را از ابتدای مهرماه شروع و در پایان شهریورماه سال بعد تمام کنند.

بررسی میزان سود و زیان شرکت

چیزی که در سال مالی در بورس مهم است، بررسی میزان سود و زیان شرکت است. مطمئنا اگر شما بدانید که شرکتی در پایان سال زیان ده بوده است، تمایلتان برای سرمایه گذاری روی آن کمتر خواهد شد. یک شرکت باید یا سودده باشد و یا این که هر سال زیان مالی خود را کمتر کند تا بتواند سرمایه اشخاص را به سمت خود جذب کند.

سال مالی در بورس برای بررسی سود و زیان، میزان افزایش سرمایه و دیگر مسائل یک شرکت در یک سال در نظر گرفته شده است. طبق قانون،  شرکت ها حداکثر چهار ماه پس از سال مالی باید مجمع عمومی عادی سالیانه را برگزار کنند و حداکثر تا هشت ماه پس از این مجمع سالیانه فرصت دارند تا سود نقدی سهامداران خود را بپردازند.

البته به جز صورت مالی سالیانه، صورت های مالی سه ماهه، شش ماهه و نه ماه نیز وجود دارند. همه این گزارش های مالی از طریق سایت کدال(codal.ir) به اطلاع سهامدارن می رسد. در این گزارش های مالی، جزییات مهمی وجود دارد که می تواند برای سهامدارن مفید باشد.

برای مثال اگر شما سهامدار یک شرکت تولید برق هستید، این شرکت در گزارش مالی سالیانه خود وضعیت انرژی نیروگاه و آمادگی نیروگاه، فروش برق داخلی و برق صادراتی و دیگر موارد را به صورت شفاف در طول یک سال خود به شما نشان می دهد.

چرا سال مالی اهمیت دارد؟

اهیمت سال مالی در بورس در این است که افراد سهامدار می توانند عملکرد یک شرکت را پس از یک سال به خوبی بررسی کنند. یکی از موارد مهم جهت این که بفهمید یک سهم چقدر ارزشمند است، میزان سودآوری شرکت آن است. هر چقدر که یک شرکت در طول یک سال مالی، سود بیشتری بدست آورده باشد پس سهام آن هم ارزش بیشتری خواهد داشت. در تحلیل بنیادی یک شرکت، سال مالی و گزارش های مربوط به آن می توانند کمک بسیاری به سهامداران بکنند.

در گزارش های سالیانه و پس از پایان سال مالی، این موضوع به خوبی برای سهامداران روشن می شود و سهامداران می توانند جزئیات سودآوردی یک شرکت را ببینند.

هر شرکت سهامی در بورس موظف است تا هر سه ماه، یک گزارش مالی را منتشر کند. بنابراین گزارش سالیانه از چهار بخش سه ماهه تشکیل شده است که افراد سهامدار می توانند آنها را در پرتال مشاهده کنند.

نکاتی درباره دوره مالی و سال مالی:

  • طبق قانون ، همه شرکت های سهامی عام ملزم به تهیه گزارشات میان دوره ای 3 ماهه هستند
  • تا زمان تصفیه واحد تجاری، گزارشات تهیه شده جنبه برآوردی دارد.
  • رایج ترین دوره مالی، دوره یک ساله می باشد چون می تواند به خوبی عملکرد یک شرکت را نشان دهد
  • پایان یک دوره مالی معمولا زمانی در نظر گرفته می شود که فعالیت واحد تجاری در پایین ترین سطح خود قرار دارد
  • با توجه به این که گزارش های مالی کارکردهای زیادی دارند، بعضی شرکت ها حتی اقدام به ارائه گزارش های مالی یک ماهه می کنند
  • افراد سهامدار و تحلیل گران از طریق دیدن گزارش های سه ماهه و مقایسه کردن آن با پیش بینی سودی که شرکت ارائه داده بوده است، نسبت به خرید و فروش اقدام می کنند. اگر عملکرد شرکت، نشان دهنده رشد و سود باشد افراد را به خرید سهم ترغیب می کند و اگر شرکت سود کمی داشته باشد و یا زیان دهی داشته باشد افراد را نسبت به فروش سهم ترغیب خواهد کرد.

بورس ایران: فرصت یا تهدید

در این بخش می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا بورس ایران یک فرصت است یا تهدید. بورس برای خیلی ها بازاری ناضآشناست و همین باعث ترس آنها می شود. خیلی ها فکر می کنند که سرمایه گذاری در بورس خطرناک است و ممکن است تمام سرمایه خود را در آن از دست بدهند و برای همین وارد آن نمی شوند.

افرادی که درباره بورس این گونه فکر می کنند باید بدانند که در حال از دست دادن فرصت بسیار مناسبی هستند. بورس می تواند سکوی پرش بسیار خوبی برای افراد باشد و آنها را به سود مالی بسیار خوبی برساند. در زیر، چند دلیل را توضیح می دهیم تا درک کنید که چرا بورس ایران محکوم به رشد است و مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست.

1.تمایل مردم کشور ما به سپرده گذاری در بانک در حال کاهش یافتن است و این به دلیل افزایش هوش مالی آنهاست. خیلی از آنها حالا  تمایل پیدا کرده اند تا در بورس سرمایه گذاری کنند چون می دانند که بازدهی آن بالاتر است. همین مسئله باعث سرازیر شدن سرمایه به سمت بورس و بورس محور شدن اقتصاد کشور خواهد شد.

2.در کشورهای گوناگون، جمعیت زیادی از مردم در بورس سهامدار فعال هستند اما در ایران این درصد بسیار کم است. بازار بورس ایران عمر چندانی ندارد و به همین علت آینده خوبی می تواند در پیش رو داشته باشد. این انتظار وجود دارد که هر روز تعداد سهامداران بیشتر شود و با افزایش تعداد سهامداران، بورس ما هم بزرگتر و عمیق تر شده و رشد بیشتری را تجربه کند.

3.شرکت ها و سهام فعال در بورس ایران محدود است. با توجه به افزایش علاقه مردم به فعالیت در بورس، تقاضا برای این سهام افزایش می یابد. از آنجایی که عرضه کم است پس قیمت این سهام بالاتر خواهد رفت و باعث رشد بازار سرمایه می شود.

4.دلیل دیگری که باعث می شود روز به روز ارزش سهام افزایش یابد وجود تورم افسارگسیخته این روزهای کشور ماست. درامد کشور ما متاسفانه بر اثر تحریم ها بسیار کاهش یافته است و همین باعث ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت ها شده است و در این میان تصمیمات غلط اقتصادی هم به این تورم دامن زده است. افزایش تورم باعث افزایش قیمت سهام و رشد بورس خواهد شد.

5.دلیل دیگر وجود شرایط خاص این روزهاست. ویروس کرونا جهان را درگیر خود کرده است و در کشور ما هم مشکلات زیادی آفریده است. به همین دلیل دولت در حال پشتیبانی از بورس است تا بتواند کسری بودجه خود را جبران کند.

6.افزایش نرخ ارز بر اثر تورم موجب افزایش حاشیه سود شرکت ها می شود و به عبارتی هزینه شرکت ها مخصوصا مادر به ریال و درآمدشان به دلار خواهد بود. این موضوع به رونق شرکت های سهامی بورس کمک خواهد کرد.

7.ورود کالاهای خارجی به خاطر تورم، کاهش چشمگیری خواهد داشت و از طرفی با افزایش قیمت ارز تمایل به خرید کالاهای خارجی کمتر شده و این موضوع منجر به افزایش فروش شرکت ها و در نتیجه افزایش درآمد آنها و در پی آن افزایش قیمت سهام آنها می شود.

8.دولت در حال توسعه بورس و کشاندن سرمایه ها و نقدیگی به سمت بورس است تا از این طریق، شرکت های خود را رشد دهد و بتواند چرخ های اقتصادی کشور را بچرخاند و نیازهای اساسی مردم را تامین کند.

9.با افزایش معاملات و خرید و فروش در بورس، مالیات بیشتری توسط سهامدارن پرداخت می شود و دولت می تواند با این مالیات ها مقداری از کسری بودجه خود را جبران کند. به همین دلیل دولت باید برنامه هایی دقیق برای حمایت از بورس داشته باشد و بورس را توسعه بخشد.

10.سودهای بانکی در حال کاهش یافتن است و همین موضوع باعث خواهد شد تا افراد تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در بورس پیدا کنند. با افزایش تعداد سهامداران، سهام نیز رشد بسیار خوبی خواهند داشت.

11.بورس تنها بازاری است که می توان با کمترین مقدار یعنی پانصدهزار تومان در آن سرمایه گذاری کرد. بازارهای دیگر مانند مسکن، ارز و طلا یا ماشین نیاز به مبالغ هنگفت و زیادی دارند.

12.بورس ایران به دلیل سالها گذراندن تحریم، حالا دیگر در برابر تحریم ها مقاوم شده است و دیگر این تحریم های سنگین نمی توانند باعث نزول بازار بورس ایران شوند.

امسال ما بیش از 10 برابر از سال گذشته، شاهد ارزش معاملات بورس در ایران هستیم. اکنون میلیون ها نفر در ایران دارای کد بورسی هستند و هر روزه صدها میلیارد تومان سهم خرید و فروش می شود که در این میان عده ای سود و عده ای ضرر می کنند. این حجم از معاملات نشان دهنده این است که بورس ایران در آینده رشد بسیار خوبی خواهد داشت.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

شفافیت قوانین

خوبی سرمایه گذاری در بورس این است که مسائل و امور مالی آن شفاف است. شرکت ها موظف هستند که در بورس شفاف عمل کنند. شرکت ها باید برنامه ها، اطلاعات و گزارشات مالی خود را برای بورس اعلام کنند. شما به خوبی می توانید مسائل مالی شرکت ها  را زیر نظر داشته باشید و این یکی از مزایای مهم بورس است.

درآمد سرشار

اگر قدرت تحلیل خوبی داشته باشید، مسائل و جریان های بازار بورس را به خوبی تحلیل کنید و حوصله کافی داشته باشید می توانید سرمایه خود را چندین برابر کنید و به درآمد سرشاری برسید. بورس برای افراد زرنگ و صبور فرصتی طلایی است. یادتان باشد که در بورس باید آهسته و پیوسته حرکت کرد و از حرکات خود کاملا آگاهی داشت.

از دست ندادن یکباره سرمایه

همان طور که پیش تر گفته شد بورس هم می تواند به شما سود برساند (که البته سود آن سرشار خواهد بود) و هم می تواند ضرر بزند. یکی دیگر از مزایا وفواید سرمایه گذاری در بورس این است که شما یکباره سرمایه خود را از دست نخواهید داد. در بورس به علت قوانینی که وجود دارد نهایت ضرری که شما در یک روز می کنید 5 درصد است و شما روند نزول کاهش ارزش سهام خود را به خوبی مشاهده می کنید.

شما هر وقت که احساس کردید در حال ضرر کردن هستید می توانید سهام خود را بفروشید و از ضرر کردن خود جلوگیری کنید. خوبی بورس این است که همواره هم خریدار وجود دارد و هم فروشنده.

تبدیل سریع به پول نقد

یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس این است که می توانید سرمایه و سهام خود را خیلی سریع به پول نقد تبدیل کنید. کافی است که درخواست بدهید تا پس از مدت کوتاهی، بانک پولتان را به حسابتان بریزد. این مزیت، بازار بورس را از دیگر بازارها متمایز می کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp