ورود و ثبت نام

شرایط ضمن اعتبار چیست؟

بورس جایی است که مردم سرمایه های خود را در آن وارد می کنند تا سود ببرند. کارهای سرمایه گذاران در بورس توسط کارگزاری ها انجام می شود. کارگزاری ها برای کمک به سرمایه گذاران بورس به آنها اعتبار می دهند تا بتوانند سود بیشتری در این بازار کسب کنند. در این مقاله می خواهیم درباره شرایط ضمن اعتبار صحبت کنیم.

اعتبار معاملاتی

اعتبار در معاملات سهام بازار بورس اوراق بهادار، یکی از نیازهای معامله گران بازار سرمایه به شمار می ‌آید و از جمله خدماتی است که کارگزاری ‌ها می توانند به افراد واجد شرایط ارائه دهند تا آنها با آن به معامله کردن بپردازند.

خریدهای اعتباری سهام که به منظور کمک به مشتریان در نظر گرفته شده است، در حقیقت روشی است که در آن کارگزاری طی یک قرارداد دو جانبه (بین کارگزاری و مشتری) برای مدت مشخصی منابع مالی مورد نیاز مشتریان خود را برای خرید سهام و دیگر اوراق تامین می‌کند. خرید اعتباری در یک کارگزاری براساس دستور العملی که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسیده است، صورت می پذیرد.

باشگاه کارگزاری حافظ ، ابزار نوینی است که کارگزاری خدمات و مزیت‌ های خود را از طریق آن به مشتریان ارائه می‌کند. کارگزاری حافظ همواره سعی کرده است تا بهترین خدمات را برای مشتریان خود ارائه دهد و اعتبار معاملاتی هم در این راستا و برای تقویت توان مالی افراد سرمایه گذار و سهامدار است.

اعتبار معاملاتی به سرمایه ‌ای گفته می‌شود که کارگزاران به طور موقت در دست سرمایه ‌گذاران و سهامداران قرار می ‌دهند. این اعتبار به افراد داده می شود تا آنها به خرید و فروش دست یابند و سود بیشتری را نصیب خود کنند. کارگزاری با این کار هم سود بیشتری را نصیب خود می کند و هم به سرمایه گذار فرصت خوبی می دهد تا به سود مناسبی برسد.

این اصطلاح در کارگزاری های خارجی نیز وجود دارد و  با نام Margin Trading شناخته می‌شود که البته در ایران دارای قوانین و شرایط متفاوتی با کشورهای خارجی است.

شرایط ضمن اعتبار

اما برای گرفتن اعتبار از کارگزاری حافظ باید چه شرایطی داشت یا به اصطلاح شرایط ضمن اعتبار آن چیست. این سوالی است که مطمئنا خیلی ها به دنبال جواب آن هستند چون می خواهند با دریافت اعتبار پولی معاملات بیشتری انجام دهند و سود بیشتری ببرند. برای دریافت اعتبار باید شرایط زیر را دارا باشید.

تکمیل فرم مشتریان حقیقی و عقد یا توافق نامه معاملات اینترنتی :

شما نیاز دارید تا با ارائه مدارک خود به کارگزاری حافظ و تکمیل قرارداد برای دریافت اعتبار اقدام کنید.یک فرد حقیقی برای دریافت اعتبار معاملاتی باید اطلاعات خود را در سامانه کارگزاری حافظ وارد کنید و درخواست خود را ارائه دهید.

مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار(مصوب هیات مدیره سازمان بورس): شما باید دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهاداری چون سهام را مطالعه کنید تا به خوبی از همه جوانب آن آگاه باشید.

 تکمیل فرم قرارداد اعتباری:

پس از وارد کردن اطلاعات مشتری حقیقی و مطالعه دستورالعمل خرید اعتباری می توانید فرم قرارداد اعتباری را پر کنید. اطلاعات خود را به دقت در این فرم قراردادی وارد کنید.

ارائه تضمین های مورد نیاز به کارگزاری حافظ طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل):

کارگزاری باید مطمئن باشد که شما پولی که دریافت می کنید را باز می گردانید و برای همین از شما تضمین می گیرد. ممکن است تضمین ها با هم فرق داشته باشد و این به میزان اعتبار درخواستی شما باز می گردد.

کارگزاری حافظ باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.

مشتری باید حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی را  نزد کارگزاری حافظ و در حساب خود داشته باشد:

ارزش تضمین در حال حاضر برابر است با ۱۵ درصد دارایی سهام. این کارها همه برای این است که در صورت ضرر شما کارگزاری مطمئن شود که پولی که به شما داده است را پس می گیرد. برای مثال اگر شما بخواهید 4 میلیون تومان اعتبار دریافت کنید باید حداقل 27 میلیون تومان سهام داشته باشید.

نکته مهم:

۱.برخی دارایی‌ها جزو ارزش تضمین محسوب نمی شود، از جمله گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران

۲. در برخی دارایی ها مثل سهام بازار پایه، درصد کمتری به عنوان ارزش تضمین محاسبه می‌شود.

مراحل اخذ اعتبار از کارگزاری حافظ

حالا که شرایط ضمن اعتبار را دانستید و فهمیدید که می توانید بر حسب مبلغ دارایی خود از کارگزاری حافظ اعتبار دریافت کنید نوبت اقدام است. شما پس از عضویت در باشگاه کارگزاری حافظ و با توجه به نیاز خود می توانید اقدام به خرید بسته های اعتباری کنید. شما می توانید در سایت کارگزاری حافظ انواع بسته های اعتباری را مشاهده کنید و یکی از آنها را انتخاب کنید. هر کدام از بسته های اعتباری دارای مبلغ مشخص و زمان مشخصی است.

بسته های اعتباری مختلفی برای شرایط ضمن اعتبار مختلف و افراد گوناگون در نظر گرفته شده است. این بسته ها با سررسیدهای 1، 3، 6 و 12 ماهه در کارگزاری حافظ وجود دارند و مبالغ آنها نیز مختلف است. افراد می توانند با توجه به توانایی مالی خود اقدام به خرید بسته های اعتباری کنند.

تشریح وضعیت برای بسته های اعتباری

آماده ارسال: 

ابتدایی ‌ترین حالت درخواست بسته اعتباری ثبت شده، ” آماده ارسال برای کارگزاری” می باشد. در این مرحله هنوز درخواست شما از باشگاه  برای سیستم اعتبارات ارسال نشده است.

در انتظار تایید کارگزاری: 

در این مرحله شرایط شما جهت دریافت اعتبار توسط سیستم تایید شده است و درخواست اعتبار شما جهت بررسی نهایی و انجام، به واحد مربوطه  ارسال می گردد.

در انتظار تایید استفاده کننده: 

هنگامی که شما برای شخص دیگری درخواست بسته اعتباری می دهید، تا پیش از تایید دریافت کننده اعتبار، این وضعیت نمایش داده می شود. در نظر داشته باشید که در صورت تایید استفاده کننده، شما دیگر امکان لغو با انصراف درخواست را نخواهید داشت و تنها  “لغو” توسط استفاده کننده اعتبار امکان پذیر خواهد بود.

منقضی شده: 

در بسته های انتقالی، دریافت کننده می تواند تا مدت زمان مشخصی پیش از اعمال بسته آن را قبول یا رد کند. در صورتی که هیچ اقدامی صورت نگیرد بسته اعتباری به طور خودکار برای شما رد خواهد شد و مبلغ پرداختی شما عودت داده می شود.

تایید شده: 

با توجه به کامل بودن مدارک شما نزد کارگزاری حافظ، بسته اعتباری مورد نظرتان تایید شده و از زمان تاریخ اعمالی که شما از قبل مشخص کرده اید، قابل استفاده است.

رد شده: 

به دلیل وجود نقص در مدارک شما برای دریافت اعتبار نزد کارگزاری حافظ، بسته مورد نظر تایید نشده است و با وضعیت رد شده قابل مشاهده است. با رد شدن بسته پولی که برای خرید بسته اعتباری پرداخت کرده اید به حساب شما بازمی گردد.

 

کارگزاری حافظ

کارگزاری در واقع واسطه بین افراد سهامدار و واسطه بین سهامداران و شرکت برای انجام امور خرید و فروش و دیگر کارها می باشد. کارگزاری ها نقش بسیار مهمی را در بورس ایفا می کنند و برای همین، استفاده از یک کارگزاری خوب بسیار می تواند به سهامدار کمک کند.

در اینجا ما می خواهیم درباره کارگزاری حافظ صحبت کنیم. این کارگزاری یکی از بهترین کارگزاری هایی است که شما می توانید در آن ثبت نام کرده و از خدمات آن بهره مند شوید.

کارگزاری حافظ(سهامی خاص) کار خود را در بازار سرمایه از سال 1383 و در آذر ماه آغاز کرد و از آن زمان توانسته است تا به موفقیت های چشمگیری در زمینه خدمت رسانی به افراد سهامدار دست یابد. شماره ثبت این کارگزاری 233495 می باشد و سال های طولانی است که در حال ارائه سرویس به مشتریان خود است.

این کارگزاری در آخرین رتبه بندی کارگزاران بورس اوراق بهادار و بورس کالا توانست رتبه الف را کسب کند و این به خاطر خدمات خوب و کیفیت بالای سرویس این کارگزاری می باشد که همواره سعی دارد بهترین ها را برای سهامداران فراهم کند. این کارگزاری همواره سعی داشته است تا در سریع ترین زمان ممکن، سفارسات خرید و فروش مشتریان خود را انجام دهد و بهترین خدمات را به آنها ارائه دهد تا مشتریان همواره راضی باشند.

سرمایه این شرکت در حال حاضر 200 میلیارد ریال است که تماما پرداخت شده است. این کارگزاری توانسته مجوز فعالیت در انواع بورس(بورس کالا، فرابورس، بورس ارواق بهادار) و مجوز انواع معاملات(معاملات آتی در بورس کالا، معاملات آتی در بورس اوراق بهادار) و مجوزهای دیگر مانند مجوز سبدگردانی، مجوز مشاور عرضه اوراق بهادار و مجوز صندوق سرمایه کذاری را کسب کند.

 

سهمیران

سهمیران یکی از شعبه های کارگزاری حافظ است که سالهاست در زمینه سرمایه گذاری در بورس و آموزش مسائل آن فعالیت می کند. مجموعه سهمیران با کلاس های آموزشی خود، تجربه و تخصص اساتید و تحلیل های خوبی که دارد می تواند فرصت بی نظیری باشد برای افرادی که دنبال یادگیری مسائل بورس هستند و می خواهند تا تحلیل خود را قوی تر کنند و سود بیشتری کسب کنند.

با آموزش دیدن، شما به خوبی با همه جوانب بورس آشنا خواهید شد و به معامله گری ماهر تبدیل خواهید شد.

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp