ورود و ثبت نام

بازار سرمایه یا همان بورس، جایی است که افراد با خرید و فروش اوراق بهادار سعی در کسب سود دارند. عده زیادی به خاطر مزایای بورس، سرمایه خود را به این بازار می آورند تا بتوانند هم ارزش پول خود را حفظ کنند و هم به سود مناسبی برسند. مهم ترین چیزی که در بورس خرید و فروش می شود، سهام شرکت ها می باشد. سهام در واقع مهم ترین دارایی بورس است و خیلی ها بورس را به عنوان بازار سهام می شناسند. در این میان خیلی ها هستند که دوست دارند بدانند آیا به بورس، خمس تعلق می گیرد. در این مقاله سعی شده است به خوبی به مسئله خمس در بورس پرداخته شود.

 

بورس و شرع

بیایید اولا بررسی کنیم که آیا خود بورس از لحاظ شرعی مشکل دارد یا خیر؟

خیلی ها به غلط فکر می کنند که بورس نوعی قمار است و به همین دلیل از لحاظ شرعی حرام است و مشکل دارد. ما در زیر با ذکر دلیل برای شما توضیح داده ایم که چرا شرع اسلام با بازار بورس مشکلی ندارد.

در دین اسلام، شما می توانید با هر کسی که دوست داشتید وارد شراکت شوید و تجارت کنید. شرطی که در اسلام برای تجارت با همدیگر گذاشته می شود این است که همه چیز باید شفاف باشد.

تصور کنید که شما 100 میلیون سرمایه خود را به فردی می دهید تا با آن کار کند تا سود کنید. شما با طرف شرط می کنید که 50 درصد سود را هر ماه به حساب شما بریزد. باید به این نکته توجه کنید که شما هم در سود و هم در ضرر شریک هستید بنابراین فقط نمی توانید روی سود حساب باز کنید. اگر فقط قضیه سود یک طرفه باشد حالت ربا به خود می گیرد.

سرمایه گذاری در بورس، هم مانند این است که سرمایه خود را به دست شرکت ها بدهید تا با آن کار کنند و به شما سود برسانند. از آن جا که شفافیت بورس بالا می باشد و شما می توانید به خوبی بفهمید که یک شرکت چقدر سود و یا ضرر کرده است و از سوی دیگر هم در سود و هم در ضرر شرکت ها شریک هستید پس بورس از لحاظ شرعی ندارد. فتوای مراجع بر این است که سرمایه گذاری در بورس ایرادی ندارد.

مراجع تقلید حکمشان بر این است که بازار بورس فی نفسه بلااشکال است و اگر معاملاتی که در آن انجام می شود خلاف قانون و شرع نباشد هیچ مانعی برای سرمایه گذاری در آن وجود ندارد.

فتوای برخی از مراجع درباره بورس

آیت الله خامنه ای: بورس بازاری است که در آن دارایی‌های مختلف مورد معامله قرار می‌گیرد. بنابراین بورس فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی مهم این است که باید معاملات در بورس نامشروع و خلاف قانون نباشند؛ در غیر این صورت حرام است.

آیت الله مکارم شیرازی: از نظر اسلام انجام هر نوع معامله(مانند خرید و فروش سهام و… ) یا این که کسی شغل خود را خرید و فروش سهام قرار دهد در صورتی که عقود و معاملات صوری نباشند و  مطابق با احکام شرع و قوانین باشند، فروشنده واقعا مالک باشد یا از طرف مالک وکیل باشد و خریدار واقعا مالک و صاحب جنس خریداری شده شود، اشکال ندارد.

آیت الله سیستانی: خرید و فروش سهام درست است مگر آن که معاملات شرکت سهامى باشد که به فعالیت حرام مشغول است( برای مثال به داد و ستد شراب یا معاملات ربوى مشغول است)

پس حالا شما می دانید که بورس از لحاظ شرعی ایرادی ندارد و سرمایه گذاری در آن مجاز می باشد.

آیت الله صافی گلپایگانی:
به طور کلی اگر معاملات بورسی با اجتماع جمیع شرایط صحت و لزوم باشد فی نفسه مانعی ندارد.

آیت الله نوری همدانی:
خرید و فروش سهام بلا مانع است مگر آنکه معامله صورتهای دیگری داشته باشد.

 

خمس چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع خمس در بورس، اجازه دهید تا مقداری درباره حکم شرعی خمس توضیح دهیم. مسئله خمس در قرآن بیان شده است و حکمی شرعی است که انجام آن واجب است و باید انجام شود.

خمس در واقع حقی شرعی است که باید از مال خارج شود و در جای خود خرج شوید. از لحاظ معنی خمس به معنای یک پنجم است و هر مسلمان عاقل و بالغ باید این حق را ادا کند.

خمس به هفت چیز تعلق می گیرد:

1.منفعت کسب و سود         2.معدن(طلا، نقره، سرب، مس، آهن، نفت، ذغال سنگ، فیروزه، عقیق، زاج)                       3.مال حلال مخلوط به حرام                                                                   4. گنج                           5..غنیمت جنگی                                                                       6. جواهری که به واسطه فرو رفتن در دریا به دست می آید

7.زمینی که کافر ذمّی از مسلمانان می خرد

در اینجا ما تنها با مورد اول کار داریم و بقیه موارد به کار ما نمی آیند. فرض کنید که شما در طول یک سال، با حقوق ماهیانه خود و دیگر کارهایی که برای پول درآوردن انجام می دهید 100 میلیون تومان درمی آورید.

از این 100 میلیون تومان، 80 میلیون تومان آن خرج هزینه های زندگی(اجاره، خوراک و پوشاک و دیگر موارد) می شود و در پایان یک سال 20 میلیون برای شما می ماند که در واقع سود خالص شما ناشی از یکسال کار  و تجارت است. در اینجاست که شما باید یک پنجم آن یعنی 4 میلیون تومان آن را به عنوان خمس پرداخت کنید. در واقع شما مازاد درآمد خود را به پنج قسمت تقسیم می کنید و یک قسمت آن را به عنوان خمس پرداخت کنید.

خمس در بورس

حالا سوال این است که خمس در بورس به چه شکل است و آیا اصلا به بورس، خمس تعلق می گیرد. از آنجایی که سهام بورس جزء دارایی شما محسوب می شود و شما با آن کسب سود می کنید پس به بورس و سهام شما خمس تعلق می گیرد.

پرداخت خمس در بورس دو حالت دارد:

1.شما با پول خود سهام یا دیگر اوراق بهادار خریده اید: در صورتی که با درآمد خود سهام خریده اید پس باید خمس آن را پس از یک سال پرداخت کنید. فرقی نمی کند که شما پس از یک سال ضرر کرده اید یا سود،باید قیمت آن را به روز حساب کنید و خمس آن را پرداخت کنید.

2.با پول هدیه یا ارث یا پولهای دیگری که خمس به آن تعلق نمی گیرد سهام خریده اید: در اینصورتتا زمانی که سهام خود را  نفروخته باشید، خمس ندارد اما اگر آن را فروختید باید ارزش افزوده آن یا در واقع سود آن را پس از گذشت یک سال خمسی پرداخت کنید.

نکته: در هر صورت اگر شما ناچار شدید که سهم خود را پیش از سررسید سال خمسی بفروشید دیگر نیازی نیست خمس آن را بپردازید چون خمس به دارایی و سود تعلق می گیرد و شما با فروش سهام به علت نیاز مالی دیگر دارایی و سود خود را از دست می دهید.

نکته مهم

یادتان باشد که ممکن است نظرات مراجع درباره جزییات پرداخت خمس سهام یا دیگر اوراق بهادار با همدیگر فرق داشته باشند. بهر حال شما می توانید از اینترنت، رساله یا دفتر مرجع خود پیگیر این موضوع شود. خمس در بورس چیز عجیبی نیست و فرقی ندارد شما پول خود را به طلا تبدیل کنید یا سهام چون در هر دو صورت شما دارای دارایی هستید. سهام در خیلی از مواقع دارایی های بسیار ارزشمندتری از بقیه دارایی ها محسوب می شوند.

نتیجه گیری

خمس در بورس وجود دارد و به دارایی ها شما در بورس، خمس تعلق می گیرد. فرقی نمی کند شما پول خود را به طلا تبدیل کنید و یا سهم چون در هر صورت شما پول خود را به دارایی تبدیل کرده اید و با گذشت سال خمسی باید قیمت روز را محاسبه کنید و پس از کم کردن تورم از آن، خمس آن را بپردازید(برای مثال اگر مجموع سهمی که خریده اید 20 میلیون تومان بوده است و حالا پس از یک سال 30 میلیون دارید باید یک پنجم آن که 6 میلیون تومان را پرداخت به عنوان خمس پرداخت کنید که البته با کسر 30 درصد تورم باید 4 میلیون تومان بدهید).

در صورتی که شما سهام خود را با پول هدیه یا دیگر پول های غیر خمسی خریداری کنید آن گاه دیگر نیازی نیست خمس کل سهم را بدهید و فقط کافی است مازاد قیمت آن را به عنوان خمس پرداخت کنید(برای مثال مجموع قیمت سهم شما 10 میلیون بوده و پس از گذشت 1 سال به 20 میلیون رسیده است باید یک پنجم 10 میلیون سود یعنی 2 میلیون تومان را به عنوان خمس پرداخت کنید).

سهمیران

مجموعه سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ به آموزش بورس می پردازد و با برگزاری دوره های آموزشی خود بهترین آموزش ها را در اختیار افراد قرار می دهد.

سهمیران با آموزش های خود به سهامداران یاد می دهند که چگونه معامله گری کنند و بیشترین سود را نصیب خود کنند. سهمیران به خوبی تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال را به افراد آموزش می دهد و به آنها یاد می دهد که چگونه روند تغییرات قیمت یک سهم یا بازار را بررسی کنند و بهترین معاملات را انجام دهند.

همواره یادتان باشد که کسی در بازار بورس موفق است که با استراتژی و برنامه حرکت کند و معاملات خود را مدیریت کند. بورس بازار قمار کردن نیست و علم خودش را دارد و شما برای سود کردن در آن حتما باید به درستی آموزش ببینید. سهمیران گزینه بسیار عالی برای شماست که به شکلی علمی و اصولی بورس را فرا بگیرید تا به این بازار نگاهی درست و عمیق داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp