ورود و ثبت نام

بازار بورس، جایی است که در آن اوراق بهادار خرید و فروش می شوند و افراد می توانند با سود حاصله از این اوراق یا با بالا رفتن قیمت آنها به پول خوبی دست یابند. خیلی ها برای حفظ ارزش پول خود و کسب سود، بورس را انتخاب می کنند چون هم نیاز به سرمایه کمتری دارد و هم سود آن بیشتر از بسیاری از بازارهای دیگر است. درست است که بورس دارای نوسان زیادی است اما به طور کلی و در بلندمدت سوددهی خوبی دارد. خیلی ها اما ممکن است سوالشان این باشد که بورس چیست و بر چه مبنایی فعالیت می کند؟ در این مقاله بورس به زبان ساده توضیح داده شده است تا همگان بتوانند درک مناسبی از آن پیدا کنند.

بورس چگونه بوجود آمد؟

برای این که درک بهتری از بورس پیدا کنید شما باید بدانید که اولین بار واژه “بورس” از چه جایی رواج پیدا کرد. واژه بورس از شخصی به همین نام گرفته شده است.

داستان از این قرار است که فردی با نام “واندر بورس” که در قرن پانزدهم در شهر بروژ بلژیک می زیسته است که از اعیان و تاجران شهر بوده است. تاجران و معامله گران و سوداگران در جلوی خانه این فرد تجمع می کردند و به معامله پول، کالا و اوراق بهادار می پرداخته اند. از اینجاست که واژه بورس شکل می گیرد و بعدها به هر جایی که محل داد و ستد پول و کالا و اسناد تجاری بوده است بورس گفته شد.

فلسفه بورس به زبان ساده

برای این فلسفه بورس را به خوبی درک کنید می خواهیم برای شما مثالی ساده بزنیم. شما با این مثال به خوبی خواهید فهمید که در بورس چه اتفاقاتی در حال افتادن است و فلسفه بورس چیست.

فرض کنید که شما در شهری زندگی می کنید. خبری می شنوید که یک کارخانه تولید همبرگر و سوسیس قرار است به زودی در آن احداث شود. پس از مدتی  کارخانه تاسیس می شود و شروع به کار می کند. شما مشاهده می کنید که این کارخانه مشتریان زیادی پیدا کرده است و سود خوبی هم دارد.

یک روز این کارخانه اعلامیه ای چاپ می کند و از افراد می خواهد که اگر دارای سرمایه مناسبی هستند با صاحب کارخانه تماس بگیرند چون آنها برای توسعه کار خود نیاز به سرمایه بیشتر دارند. شما و چند نفر دیگر متقاضی دارای سرمایه بسیار خوبی هستید و چون آینده این شرکت را خوب می دانید تصمیم می گیرید تا با این شرکت شراکت کنید. در شرکت با رقابت و دیگر مسائل، شما و فردی دیگر به عنوان شریکان تجاری کارخانه انتخاب می شوید.

شما و شخص دیگر سرمایه خود را آورده و در اختیار مدیران کارخانه قرار می دهید و با امضای قرارداری مالک یک ششم آن می شوید.

چرایی سرمایه گذاری شما

اما چرا شما در این کارخانه سرمایه گذاری کردید؟ شما برای این کار دو دلیل دارید: اول این که با خود می گویید که این قیمت این کارخانه به خاطر سودآوری اش تا چند مدت بعد چند برابر می شود و شما اگر دوست داشتید می توانید سهم خود را بفروشید و سود مناسبی ببرید و دوم این که حالا شما در درآمد عالی این کارخانه شریک هستید و از آن سود می برید.

حال اگر شما پول اندکی داشته باشید دیگر نمی توانید مالک بخشی از این کارخانه بشوید و اینجاست که پای بورس به میان می آید. بورس جایی است که به شما این امکان را می دهد تا شریک کارخانه ها و شرکت ها و موسسات شوید ولو این که سرمایه کمی هم داشته باشید.

بورس به زبان ساده

در مثال بالا دانستید که سرمایه گذاری در شرکت ها برای چه چیزی اتفاق می افتد اما همه مردم نمی توانند با پول بسیار زیاد در کارهای تجاری شریک شوند برای همین است که بازار سرمایه یا بورس تشکیل یافته است.

فرض کنید شما دارای یک کارخانه ای هستید به قیمت 200 میلیارد تومان. اگر این کارخانه را به 2 میلیون بخش تقسیم کنید قیمت هر بخش آن برابر خواهد بود با 10 هزار تومان. شما می توانید این 2 میلیون را به 2 میلیون نفر بفروشید تا در نتیجه آن هر نفر مالک یک ده هزارم کارخانه شما شود.

این همان اتفاقی است که در بورس می افتد و سرمایه افراد با ارائه سهام کارخانه ها و شرکت ها در بورس جذب می شود. برای مثال، شرکتی 5 میلیون سهم را به بورس ارائه می کند که قیمت هر کدام 1000 تومان است. مردم می توانند با خرید سهام این شرکت در سود و زیان آن شریک شوند. مردم می توانند برای خرید این سهام تقاضا و درخواست کنند و در اینجاست که بحث عرضه و تقاضا در بورس شکل می گیرد.

خود شما هم می دانید وقتی که تقاضا برای چیزی بالا باشد اما عرضه آن محدود باشد قیمت آن بالا خواهد رفت و وقتی عرضه بالا باشد و تقاضا کم قیمت آن پایین خواهد آمد. در بورس هم وقتی نقدینگی مردم به سمت برخی از سهام برود آن سهام رشد خواهند کرد و قیمتشان بالاتر خواهد رفت.

نقدینگی در بورس به زبان ساده

در اینجاست که با هجوم نقدینگی به سمت سهام، افراد باید تحلیل کنند که چه سهامی را بخرند چه سهامی را بفروشند تا بیشترین سود را نصیب خود کنند. از آنجایی که معاملات  به صورت روزانه و لحظه ای انجام می شود پس نوسانات در بورس هم به صورت لحظه ای می باشد.

تمایل افراد به سمت سهام مختلف باعث می شود که افزایش و کاهش قیمت برای آنها اتفاق بیفتد. صف های خریدی که مردم با پول خود برای یک سهم  درست می کنند باعث افزایش قیمت و صف های فروش باعث کاهش قیمت یک سهم می شود.

جالب است که مانند دیگر بازارها در صورتی که نقدینگی بیش از حدی به سمت یک سهم برود، حباب تشکیل می شود و قیمت بازاری سهم از قیمت واقعی آن بیشتر خواهد شد.

برای همین است که در بازار بورس همواره باید با تحلیل دست به خرید و فروش زد. تحلیل بنیادی و تکنیکال در اختیار معامله گران قرار دارد و آنها می توانند به خوبی از آن برای تحلیل و تشخیص فرصت های معاملاتی بهره ببرند.

آیا در بورس فقط سهام وجود دارد؟

تا اینجا بورس را به زبان ساده درک کردید اما ما فقط از سهام برای شما صحبت کردیم. در بورس چیزهای دیگری چون کالا، اوراق مشارکت و دیگر موارد نیز خرید و فروش می شوند. به این دلیل سهام از همه مهمتر هستند که بیشترین معاملات مربوط به آنها می باشد و اصلا خیلی ها بازار بورس را به عنوان بازار سهام می شناسند.

بورس کالا هم مانند بورس سهام است با این تفاوت که به جای سهم در آن کالا خرید و فروش می شود. کالاهای باارزشی چون فلزات و مواد معدنی ، مواد پتروشیمی، مواد کشاورزی و دیگر موارد در این بورس معامله می شوند. در این بازار، کالاها تحت قوانین مشخصی خرید و فروش می شوند و هدف بازار کالا این است که قیمت بر اثر عرضه و تقاضا شفاف شود و واسطه گری حذف شود و بازار کالاهای عرضه شده در بورس رونق بگیرد.

نتیجه گیری

بورس به زبان ساده یعنی جایی که خرید و فروش سهام، کالا و دیگر موارد بر اثر عرضه و تقاضا صورت می پذیرد و افراد تحت قوانین مشخص و شفافی دست به خرید و فروش می زنند.

سرمایه مردم به سمت این بازار سرازیر می شود و باعث رشد این بازار می شود و برای همین است که به آن بازار سرمایه نیز می گویند. این عبارت یعنی این که بازار بورس بر روی سرمایه مردم و موسسات بنا شده است و برای همین است که شما در امسال دیدید که وقتی که سرمایه عظیمی از سوی مردم وارد بورس شد، این بازار چه رشدی را تجربه کرد که متاسفانه با سوءمدیریت و برخی کارهای عمدی ریزش شدیدی کرد و باعث بی اعتمادی افراد به آن شد.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری مطرح حافظ همواره تلاش کرده است تا آموزش های خود را به شکلی ساده و در عین حال علمی و تخصص توضیح دهد. بورس به زبان ساده واقعا در آموزش های سهمیران به چشم می خورد و شما خواهید دید که چگونه مفاهیم دشوار بورس به زبانی ساده و با ذکر مثال های گوناگون توضیح داده می شود.

بورس جایی است که نوسانات زیادی دارد و آنهایی در آن برنده هستند که آموزش بیشتر و بهتری دیده باشند و دارای تجربه بالاتری باشند. آنهایی در بازار بورس موفق هستند که می دانند چگونه تحلیل انجام دهند و چه زمان هایی دست به معامله بزنند. در سهمیران همه این موارد به شما آموزش داده خواهد شد و قدرت تحلیل شما به قدری بالا خواهد رفت که شما قادر خواهید بود خودتان به راحتی سهام مختلف را ارزیابی و تحلیل کنید.

در دوره های آموزشی سهمیران، شما با انواع تحلیل ها به خوبی آشنا می شوید و یاد می گیرید که چگونه از اندیکاتورها استفاده کنید تا معاملات و سهم ها را ارزیابی کنید. شما با سهمیران یاد خواهید گرفت که چگونه ریسک معاملات خود را مدیریت کرده و در نتیجه کمترین  ضرر و بیشترین سود را نصیب خود کنید. آموزش مهم ترین گام برای موفقیت شما در بورس است پس آن را جدی بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp