ورود و ثبت نام

تاریخچه بورس در ایران

بورس سالهای زیادی است که در ایران فعالیت می کند اما این دو سال اسمش حسابی نقل محافل شده است. دلیل آشنایی بیشتر مردم با بورس در این دو سال، گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی و تبلیغاتی انجام شده برای سرمایه گذاری در آن بود. حالا دیگر خیلی ها در این بازار پرنوسان و پرهیاهو مشغول خرید و فروش و به دنبال کسب سود هستند. در این مقاله می خواهیم تاریخچه بورس در ایران را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید. 

مدرس: حمیدرضا رضایی، سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 5
مبلغ دوره: 750 هزار تومان
ثبت نام دوره

1,000,000 تومان 750,000 تومان

  • 544 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 3
مبلغ دوره: 450 هزار تومان
ثبت نام دوره

450,000 تومان

  • 415 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 3
مبلغ دوره: 350 هزار تومان
ثبت نام دوره

350,000 تومان

  • 258 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

 

چه زمانی برای اولین بار طرح بورس در ایران مطرح شد؟

ابتدای تاریخچه بورس در ایران به سال 1315 بر می گردد. اولین باری که طرح راه اندازی بورس در ایران مطرح شد، در این سال و در دوران حکومت رضاشاه پهلوی بود. در این سال اولین مطالعات برای شکل گیری بورس در ایران انجام شد. شخصی به نام “ران لوترفلد” که اهل کشور بلژیک بود در کنار کارشناسی هلندی، اساسنامه ای را برای بورس ایران تهیه کرد و آن را به دولتمردان و مسئولین ایرانی ارائه داد. این شخص بلژیکی در دربار ایران کار می کرد و برای همین مورد اعتماد آنها بود.

این طرح قرار بود عملی شود اما بر اثر وقوع جنگ جهانی دوم و دیگر مسائل، کنار گذاشته شد تا این که سالها بعد دوباره مطرح شد.

مطرح شدن دوباره طرح راه اندازی بورس

پس از آن که بر اثر جنگ جهانی و مسائل بعد از آن طرح راه اندازی بورس به فراموشی سپرده شده بود، دولت دوباره در سال 1341 شروع به بررسی این طرح کرد.

حالا دیگر در کشور ثباتی کافی برقرار شده بود و دولت می توانست طرح بورس را بررسی کند و برای راه اندازی آن دست به عمل بزند. در این سال، کمیسیونی در وزرات بازرگانی شکل گرفت. در این کمیسیون، نمایندگان وزارت دارایی ، وزارت بازرگانی و بانک توسعه صنعت و معدن ایران حضور داشتند و توانستند تا در این جلسه موافقت نامه اولیه تاسیس بورس سهام را تنظیم کنند.

در زمستان همین سال، هیئتی از بورس بروکسل(پایتخت کشور بلژیک) به سرپرستی دبیرکل این بورس برای کمک و مشارکت به راه اندازی بورس ایران به کشورمان دعوت می شوند اما این آمدن و رفتن ها 4 سال بعد به ثمر می انجامد. در سال 1345 بالاخره، قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس بررسی و تصویب می شود و برای اجرا به وزارت اقتصاد ابلاغ شد. وزات اقتصاد هم اجرای این قانون را به بانک مرکزی می سپارد.

تصویب نهایی قانون بورس

یک سال پس از ابلاغ این قانون به بانک مرکزی  سرانجام در 15 بهمن 1346 ، بازار بورس اوراق بهادار تهران به طور رسمی آغاز به کار می کند. در روز اول کاری چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعت و معدن صورت می گیرد که در زمان خود بزرگترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی به شما می رفت.

در سالهای اول فعالیت بورس، اتفاق خاصی نیفتاد و بورس رشد چندانی نداشت اما با افزایش درآمد کشور از سال 1348 که با گسترش و توسعه اقتصاد ایران همراه بود، بورس هم رشد خوبی کرد و تمایل مردم هم برای خرید سهام افزایش یافت . دولت به اعطای سهام کارمندان شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی وارد بورس شد و توانست موجب رشد بورس شود.

در این سالها فعالیت بازار بورس به اندازه قابل توجهی بالا رفت و سرمایه آن بسیار زیاد شد. در اوایل تاسیس بورس در 1346 تنها 10 بنگاه اقتصادی در بورس فعالیت داشتند که سرمایه کلی آن ها به  6.2 میلیارد ریال بود. در سال 1357 تعداد شرکت های بورسی به 142 عدد رسیده بود و سرمایه موجود در بورس به بیش از 308 میلیارد ریال رسیده بود. این مقدار نشان دهنده رشد 50 برابری بازار سرمایه در 11 سال بود.

بازار بورس پس از انقلاب اسلامی 1357

پس از وقوع انقلاب در سال 57، بازار بورس هم دستخوش تغییراتی شد. تا یک سال در بازار بورس هیچ داد و ستدی انجام نمی شد و هیچ اتفاق خاصی در آن صورت نمی گرفت. تاریخچه بورس در ایران حالا به نقطه جالبی رسیده بود.

یکی از دلایل این موضوع قوانین مربوط با فعالیت بورس بود و دیگری مخالفت عده ای از مسئولین با بورس بود چون افکار ضد سرمایه داری داشتند و معتقد بودند که این بازار باید تعطیل شود.

تا سالها خبر خاصی از بورس نبود و عملا بازار بورس متوقف شده بود اما به طور کامل تعطیل نشده بود و درون آن کارهایی صورت می پذیرفت. کشور درگیر جنگی تحمیلی شده بود و دولت ها وقتی برای رسیدگی درست به این بازار نداشتند.

در این سالها اما از میزان مخالفت بازار بورس کمتر شده بود و خیلی از مسئولین توجیه شده بودند که بازار بورس قوانینی شفاف دارد و از لحاظ شرعی هم ایراد خاصی ندارد. هر چند که تعداد شرکت های موجود در بازار بورس از صد و خرده ای به 56 شرکت در پایان سال 1368 رسیده بود اما با این وجود پس از دوره رکود 10 ساله حالا نوبت آن رسیده بود تا بورس حرکت خود را آغاز کند.

رشد دوباره بورس

پس از سال 1368 ، سیاست های دولت بر این قرار گرفت تا بازار سرمایه را گسترش دهد و همین هم شد به طور که تا پایان سال 1375 تعداد شرکت های بورسی به عدد 250 رسیده بود. این رشد بورس در قالب و چارچوب برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت گرفت.

در سال 1375 و پس از آن که ریاست جمهوری هاشمی به پایان رسیده بود، شاخص بورس به بالاترین میزان خود رسیده بود و در مرز 2 هزار و 200 واحد قرار گرفته بود.با رفتن او و آمدن دولت دیگر یعنی دولت خاتمی دو سال بعد شاخص کل بورس به پایین تر حد خود رسید.  پس از این سقوط دوباره بورس رشد کرد و توانست تا سال 1384 روندی منطقی و درست به خود بگیرد و رشد کند.

با آمدن سال 1384 و انتخاب احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور ، شاخص بورس که بالاترین حد خود یعنی 13 هزار و 882 واحد رسیده بود شروع به ریزش کرد. ظاهرا این یک سنت نانوشته ای در بورس است که با آمدن دولت جدید بورس ریزش کند.

در دوران احمدی نژاد هم با وجود ریزش اولیه از سال 1389 ، رشد بورس شروع شد و این مسیر ادامه یافت. در دوران روحانی نیز که همه شاهد هستیم که بورس چگونه واحد میلیونی را شکست که از دلایل آن می توان به هجوم نقدینگی به سمت بورس و تورم زیاد اشاره کرد.

شاخص در تابستان 1399 به 2 میلیون و 100 هزار واحدی هم رسید اما در عرض چند ماه ریزش شدیدی داشت و به 1 میلیون 300 هزار واحد رسید و باعث ضرر بسیار زیادی به سرمایه داران خرد شد.

برخی رکوردهای بورس

یکشنبه سیاه

یکی از بی‌سابقه ‌ترین سقوطهای شاخص در بورس در تاریخ 47 ساله این بازار در روز یکشنبه و در تاریخ 22/10/1392 به ثبت رسید و  موجب بازگشت بازار به محدوده 85 هزار واحدی شد که به “یکشنبه سیاه” معروف گشت.

پس از یکشنبه سیاه، شاخص کل بورس تهران سیر نزولی گرفت و سرانجام به شاخص 70 هزار واحد سقوط کرد.

دوشنبه سیاه

در 20 مرداد 1399 در حالی که شاخص بورس از 2 میلیون گذشته بود ناگهان شروع به ریزش کرد و تا تاریخ 8 مهر ماه 1399 تا حدود 25 درصد ریزش کرد. البته در این میان برخی سهم ها حتی تا 70 درصد هم ریزش داشتند و موجب ضرر سهمگینی به سهامداران شد.

بیشترین افزایش شاخص

رکورد بیشترین افزایش شاخص مربوط به روز بعد اعلام توافق اولیه برجام و در تاریخ 16/01/1394 صورت گرفت. در این روز شاخص با صعود شدید 2435 واحدی توانست رکورد تازه ای را برای خود رقم بزند.

رکورد دیگر افزایش شاخص هم مربوط به روز شنبه در تاریخ 20/02/1399 بود که توانست با افزایش 42294 واحدی از ا میلیون واحدی عبور کند و رکوردی تازه در بازار ایران ثبت شود.

نتیجه گیری

بازار بورس در ایران فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است و اکنون در وضعیت چندان بدی قرار ندارد. الان دوباره پس از مدت ها وضعیت بورس صعودی شده است اما ممکن است دوباره ریزش کند. برای صعود پیوسته ، بازار باید خود را تثبیت کند و دوباره اعتماد مردم را به خود جلب کند.تاریخچه بورس در ایران نشان می دهد که این بازار رو به جلو حرکت می کند.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ می تواند گزینه ای بسیار خوب برای افرادی باشد که دوست دارند تا در بورس به صورت حرفه ای معامله کنند.

سهمیران اصول بورس را به درستی به شما آموزش می دهد و به شما یاد می دهد که چگونه سهم های مختلف را تحلیل کنید و فرصت های معاملاتی را به خوبی شناسایی کنید. تحلیل های تکنیکال و بنیادی در آموزش های سهمیران به خوبی به شما آموزش داده می شود. پیش از همه این ها تاریخچه بورس در ایران و جهان تیز به خوبی برای شما گفته خواهد شد.

شما در دوره های آموزشی سهمیران انواع استراتژی های معاملاتی را خواهید آموخت و به خوبی یاد می گیرید که چگونه ریسک معاملات بورسی خود را مدیریت کنید. شما در این دوره ها به خوبی کار با پلتفرم های معاملاتی را یاد می گیرید و بهترین نکات معاملاتی را از زبان متخصصین بازار می شنوید .

با آموزش سهمیران، نگاه ساده شما به بازار بورس به نگاهی پخته و عمیق تبدیل می شود و شما یاد می گیرید که چگونه در بورس رفتار کنید تا بیشترین سود را کسب کنید و کمترین ضرر را متحمل شوید.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp