ورود و ثبت نام

تفاوت بورس ایران و آمریکا

همه کشورهای دنیا دارای بازار سرمایه هستند و سعی می کنند تا در آنجا سرمایه ها را ساماندهی کنند. آمریکا یکی از بزرگترین بورس های دنیا را دارد و بسیاری از مهم ترین سهم های دنیا در بورس های کشور آمریکا عرضه می شود. اما آیا بورس ایران با بورس آمریکا تفاوت دارد. در این مقاله به تفاوت بین بورس ایران و آمریکا پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

بورس 

دوره آموزشی ارزهای دیجیتال

کسانی که در این دوره آموزشی شرکت می کنند پس ازپایان دوره علاوه بر اینکه یک تحلیلگر بازارهای کریپتو و ارزهای دیجیتال خواهند بود می توانند معامله گری کنند و درآمد ارزی داشته باشند!

4,500,000 تومان

  • 5 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: حمیدرضا رضایی، سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 5
مبلغ دوره: 750 هزار تومان
ثبت نام دوره

1,000,000 تومان 750,000 تومان

  • 544 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 3
مبلغ دوره: 450 هزار تومان
ثبت نام دوره

450,000 تومان

  • 415 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

ایران

بورس ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی تاسیس شد و پس از آن با بالا و پایین های زیادی روبرو بوده است. بورس تا شال 1357 رشد خوب و متعادلی داشت اما بر اثر انقلاب و جنگ تحمیلی تا سالها از رشد باز ماند تا این که دوباره حرکت صعودی خود را آغاز کرد و توانست در دولت های مختلف رشد خوبی داشته باشد. در چند سال اخیر و بر اثر عوامل مختلف، عده زیادی از مردم سرمایه خود را به بورس آوردند و باعث رشد سریع بورش شدند. بورس در مرداد سال 1399 توانست از 2 میلیون واحد هم عبور کند اما بر اثر اتفاقاتی ریزش داشت و تا زیر ا میلیون و 300 هزار واحدی هم پایین آمد و باعث ضرر بسیاری از سهامداران شد. این اتفاق باعث شد تا اعتماد به این بازار پایین بیاید و بسیاری از افراد پول خود را از آن بیرون بیاورند.

بورس آمریکا

بازار بورس آمریکا یکی از بزرگترین بورس های دنیا می باشد که سهامشان در سراسر دنیا معامله می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در حال حاضر بورس نیویورک بیشترین حجم معاملات را در جهان دارد. در بازار بورس آمریکا  سهام بزرگی چون گوگل، تسلا، آمازون ، فیس بوک و دیگر موارد در این بازار بزرگ خرید و فروش می شوند. تاریخ تاسیس بورس در آمریکا به صدها سال پیش برمی گردد و قدمت بسیار زیادی دارد. بازار بورس آمریکا نیز چون بورس ایران دارای نوسان های زیادی بوده است. برای مثال در سال 2008 و بر اثر رکود اقتصادی شدید در آمریکا این بازار تا 60 درصد ارزش خود را نیز از دست داد اما توانست دوباره خود را بازیابی کند و این روزها با آمدن خبر آمدن واکسن کرونا در حال رشد دوباره است.

تفاوت بورس ایران و آمریکا

حالا که مختصری با بورس ایران و آمریکا آشنا شدید بهتر است با تفاوت بین این دو نیز آشنا شوید. این دو بازار مطمئنا تفاوت های متعددی از هم دارند که ما در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

قدمت بازار :

بازار بورس آمریکا الان بیش 200 سال است که در حال فعالیت است. بازار بورس نیویورک در سال 1792 تاسیس شد و حالا هم بزرگترین بازار بورس دنیا می باشد. این در حالی است که بازار بورس ایران در سال 1345 تاسیس شد و عمر آن پنجاه و چهار سال بیشتر نمی باشد. بنابراین در زمینه تجربه و قدمت، بازار بورس آمریکا بسیار جلوتر از بازار بورس ایران است.

نوسان قیمت برای سهم :

اگر تا به حال در بورس ایران، سهم خرید و فروش کرده باشید می دانید که حداکثر سود و ضرری که شما می توانید در یک روز داشته باشید 5 درصد است. در بورس آمریکا اما چنین قانونی برقرار نیست و تا یک روز سهم شما تا هر قدر که بتواند می تواند بالا برود یا پایین بیاید. بنابراین یکی دیگر از تفاوت های دیگر بورس آمریکا و ایران در میزان نوسان قیمت در یک روز می باشد.

برای مثال، امسال بر اثر کرونا فروشگاه های بزرگ آنلاین کسب و کار پررونقی داشتند بنابراین سهم شرکت آمازون در یک روز تا 13 درصد هم بالا رفت و به سهامداران خود سود رساند.

بین المللی بودن:

بازار بورس ایران بر اثر ساختار آن و نیز بر اثر مشکلات تحریمی یک بازار ملی و درون کشوری است و فقط افراد ایرانی می توانند به خرید و فروش آن دست بزنند اما بازار بورس آمریکا بازاری جهانی و بین المللی است که از همه جهان در آن سرمایه گذاری صورت می گیرد. سهام بزرگی چون تسلا، فیس بوک، گوگل، مایکروسافت، آمازون و دیگر موارد همگی در سراسر جهان خرید و فروش می شوند و افراد سعی می کنند تا با خرید و فروش آنها به سود خوبی برسند.

تنوع در اوراق بهادار:

بازار بورس آمریکا همان طور که فهمیدید بازاری است که قدمت بیشتری دارد بنابراین تجربه آن در ارائه اوراق بهادار نیز بیشتر است. در ایران اوراق بهادار تنوع چندانی ندارند اما در بازار بورس آمریکا در موقعیت ها و شرایط مختلف، اوراقی منتشر می شود تا موجب رفع مشکلات اقتصادی و رشد اقتصاد شود. این حاصل تجربه و برنامه ریزی بهتر یک بازار است که می تواند اوراق بهادار خود را تنوع بدهد.

تعداد شرکت های خصوصی:

در بازار بورس آمریکا، شما می توانید مشاهده کنید که شرکت های خصوصی بسیار فعال تر هستند و در واقع مهم ترین شرکت های بورس را تشکیل می دهند اما در ایران بیشتر شرکت ها دولتی هستند و شرکت های خصوصی کمتری در بازار فعالیت می کنند. برای همین است که در بورس ایران دست دولت برای دستکاری بازار بورس بازتر است و دولت با بازیگرهای خود می تواند در بازار بورس موج ایجاد کند. در آمریکا اما به دلیل قوانین بهتر و ورود آسان به بورس، شما شرکت های خصوصی (کوچک یا بزرگ) زیادی را مشاهده می کنید که فعال هستند و سعی می کنند تا سرمایه سهامداران با به سمت خود جذب کنند.

توانایی خرید شاخص های بورس:

در بازار بورس آمریکا شاخص هایی وجود دارد که نشان دهنده روند کلیت بازار است و شما می توانید آنها را بخرید یا بفروشید. برای مثال، شما می توانید شاخص صنعتی داوجونز را که نشان دهنده عملکرد 30 شرکت بزرگ بورسی در آمریکاست را بخرید یا بفروشید. این فرصتی بسیار مناسب است تا سهامداران بتوانند از آن برای کسب سود استفاده کنند. به جز داوجونز شاخص های دیگر نیز وجود دارند که شما می توانید آنها را معامله کنید و از آنها سود ببرید.

در ایران اما چنین چیزی وجود ندارد و شاخصی برای بورس وجود ندارد تا بتوان آن را خرید و فروش کرد. شما فقط می توانید سهام را خرید و فروش کنید و شاخص معتبری برای معامله کردن وجود ندارد.

نتیجه گیری

همان گونه که مشاهده می کنید بورس ایران و آمریکا تفاوت های زیادی دارند. بورس آمریکا بسیار بزرگتر از بازار بورس ایران است و قدمت و عمر آن هم بسیار بیشتر است. بازار بورس ایران بازاری است که کمی بیش از پنجاه سال قدمت دارد و در مسیر رشد قرار دارد.

از دیگر تفاوت ها می توان به تعداد شرکت ها در بورس ایران و آمریکا اشاره کرد. بورس ایران دارای شرکت های دولتی بسیاری است و اکثر سهم ها برای شرکت ها و موسسات دولتی می باشد. این در حالی است که شرکت های خصوصی در بازار آمریکا بسیار فعال هستند و مهم ترین سهام را به خود اختصاص داده اند.

یکی دیگر از موارد تفاوت بورس ایران و آمریکا میزان نوسان قیمت سهام در یک روز است. در ایران قانون این است که به یک سهم اجازه نمی دهد بیش از 5 درصد نوسان داشته باشد اما در آمریکا هیچ محدودیتی وجود ندارد و یک سهم می تواند تا هر مقدار که بتواند نوسان داشته باشد و سود یا ضرر داشته باشد. تفاوت دیگر بورس ایران و آمریکا این است که بازار بورس آمریکا بین المللی است اما بازار بورس ایران جهانی نیست و با دیگر بورس ها در جهان ارتباط ندارد. هم چنین در بازار بورس آمریکا شما قادر هستید تا به معامله شاخص ها بپردازید اما در ایران چنین امکانی وجود ندارد.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ می تواند بهترین آموزش های بورسی را به شما ارائه دهد. اگر شما دوست دارید تا به معامله گری ماهر در بازار بورس تبدیل شوید باید آموزش ببینید و سهمیران در زمینه آموزش مسائل بورس یکی از بهترین هاست.

سهمیران دوره های آموزشی و نیز کلاس های بسیار خوبی برگزار می کند که شرکت در آنها می تواند دانش بورسی شما را بالا ببرد و باعث شود تا شما نگاه دقیق تر و پخته تری به بورس و تحلیل آن داشته باشید.

در دوره های سهمیران که با قیمتی بسیار مناسب عرضه می شوند شما در وهله اول با تاریخچه بورس آشنا می شوید و پس از آن با مفاهیم بورس آشنا خواهید شد. شما پس از آشنایی با مفاهیم اصلی بازار سرمایه یاد می گیرید که چگونه تحلیل کنید. تحلیل های بنیادی و تکنیکال به خوبی به شما آموزش داده خواهد شد و شما یاد می گیرید که چگونه از شاخص ها و اندیکاتورهای مختلف استفاده کنید تا فرصت های معاملاتی مناسب را شناسایی کنید.

سهمیران به شما یاد می دهد که چگونه ریسک معاملات خود را مدیریت کنید و همیشه برای معامله گری خود استراتژی مناسبی را داشته باشید. یادتان باشد که برای سود کردن در بورس شما باید یاد بگیرید که چگونه بر امواج بورس سوار شوید. سهمیران با تجربه و تخصص و از طریق آموزگاران مجرب خود بهترین نکات بورسی را به شما یاد خواهد داد و شما را به معامله گری خبره و تحلیلگر تبدیل می کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp