ورود و ثبت نام

اگر در بازار بورس فعالیت دارید پس حتما تا به حال، عبارات صف خرید و فروش را شنیده اید. حال منظور از اینها چیست و چه زمانی این صف ها تشکیل می شود. این ها سوالات مهمی هستند که یک سهامدار باید به خوبی از آنها آگاه باشد تا بتواند از جواب آنها برای سود بیشتر در بازار پرتلاطم بورس استفاده کند.

قانون عرضه و تقاضا

قبل از آن که به سراغ توضیح صف خرید و فروش برویم، شما نیاز دارید که به خوبی با قانون عرضه و تقاضا آشنا شوید چون این قانون است که موجب تشکیل صف های خرید و فروش می شود.

قانون عرضه و تقاضا یکی از مهم ترین قانون های انواع بازارها می باشد. در این قانون اگر برای یک محصولی تقاضای بیشتری از عرضه وجود داشته باشد قیمت آن محصول رشد خواهد کرد و اگر عرضه یک محصول بیشتر از میزان تقاضا برای آن باشد قیمت آن کاهش خواهد یافت.

شما همیشه در کشور شاهد اثر قانون هستید. برای مثال شما بارها مشاهده کرده اید که در فصل زمستان، قیمت گوجه افزایش پیدا می کند که دلیل آن کاهش عرضه گوجه می باشد.

سهم یا دیگر اوراق بهادار نیز مانند دیگر کالاها تحت تاثیر این قانون قرار دارند و با افزایش تقاضا برای آنها قیمتشان افزایش خواهد یافت و با کاهش تقاضا قیمتشان کاهش خواهد یافت.

صف خرید و فروش در بورس

تا این جا با قانون عرضه و تقاضا آشنا شده اید. حالا بیایید بررسی کنیم و ببینیم که این قانون چگونه موجب تشکیل صف خرید یا فروش می شود.

شما به خوبی می دانید که یک سهم در روز نهایت تا 5 درصد نوسان قیمت داشته باشد یعنی قیمت آن تا 5 درصد بالا برود یا پایین بیاید. برای مثال اگر قیمت سهم A در امروز 1000 تومان باشد می تواند تا 1050 تومان بالا برود یا تا قیمت950 تومان پایین بیاید.

حالا منظور از صف خرید چیست؟ اگر وضعیتی به وجود بیاید که تقاضا برای یک سهم در حداکثر قیمت قرار بگیرد و عرضه کننده ای هم وجود نداشته باشد صف خرید تشکیل می شود. همان سهم A را در نظر بگیرید. اگر معامله گران بر اثر دلایل مختلف تصمیم بگیرند تا این سهم را در قیمت بالای آن یعنی قیمت 1050 تومان خرید کنند و از آن سو عرضه کننده ای هم وجود نداشته باشد آن گاه صف خرید تشکیل خواهد شد.

وقتی برای سهم یک شرکت صف خرید تشکیل شود شما در کادر خرید مشاهده می کنید که سفارشات خرید در حداکثر قیمت خود ثبت شده است و طرف دیگر یعنی کادر فروش سفارشی وجود ندارد. در تصویر زیر می توانید این موضوع را مشاهده کنید:

صف خرید و فروش در بورس

وقتی چنین اتفاقی بیفتد بدون قطع قیمت سهم افزایش خواهد یافت. تشکیل صف خرید می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد که بعدتر به آنها اشاره خواهیم کرد.

منظور از صف فروش چیست؟

صف فروش زمانی است که سفارشات فروش با پایین ترین قیمت ثبت شود و از آن سو نیز خریداری وجود ندارد. این یعنی عرضه سهم در بالاترین قیمت ثبت می شود و از آن سو نیز تقاضایی برای خرید وجود ندارد پس مسلم است که قیمت سهم شروع به پایین آمدن کند. این همان قانون عرضه و تقاضایی است که در حل اتفاق افتادن است و تنها نکته متفاوتی که وجود دارد این است که شما به جای یک کالای قابل لمس و مشاهده،چیزی دارید که قابل لمس نیست اما متعلق به شماست و ارزشمند است.

همان مثال سهم A را در نظر بگیرید. اگر سهامداران بر اثر دلایلی تصمیم بگیرند هر چه زودتر این سهم را بفروشند پس با پایین ترین قیمت( قمیت 950 تومان در اینجا) سفارش فروش می گذارند تا سهمشان خریده شود. اینجاست که صف فروش تشکیل می شود یعنی همه در صف قرار گرفته اند تا سهم خود را بفروشند.

زمانی که صف فروش تشکیل می شود شما در کادر فروش مشاهده می کنید که سفارشات با پایین ترین قیمت ثبت شده است اما در قسمت خرید شما سفارشی را مشاهده نمی کنید. در زیر می توانید تصویر این موضوع را مشاهده کنید:

صف خرید و فروش در بورس

دلایل ایجاد صف خرید و فروش

دلایل متعددی برای تشکیل صف خرید و فروش وجود دارد اما اگر بخواهیم به طور کلی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1.جو روانی:

جو روانی در بازار بورس اهمیت زیادی دارد و می تواند به سرعت باعث ایجاد صف های خرید یا فروش در بازار بورس شود. شما در ریزش بورس مشاهده کردید که بر اثر روانی صف های فروش بسیاری ایجاد شد و باعث شد تا قیمت بسیاری از سهم ها با سرعت زیادی پایین بیاید.

جو روانی باعث شد تا بسیاری از سهامداران در صف های فروش قرار بگیرند تا از ضرر هر چه بیشتری خود جلوگیری کنند. این کار باعث ریزش سریع تر بازار بورس شد. همان گونه که پیش از آن و هنگام صعود بر اثر هیجان سهامدارن در بازار گاوی ما شاهد صف های خرید متوالی بودیم. همیشه یادتان باشد که شما باید با بررسی و تحلیل وارد صف خرید و فروش در بورس شوید و احساسات را کنار بگذارید.

2.سوددهی سهم:

اگر یک سهم به طور مناسبی سود بدهد و سهامداران با بررسی آن بفهمند که آینده بسیار خوبی برای آن وجود دارد، باعث حمله افراد برای خرید و در نتیجه تشکیل صف خرید می شود و اگر سهمی دارای سوددهی پایینی باشد پس از مدتی صف فروش آن شکل خواهد گرفت. سوددهی در بورس اهمیت زیادی دارد و باید مبنای کار همه افراد قرار بگیرد. برای این که بفهمید یک شرکت سودده است یا ضررده باید به خوبی وضعیت مالی آن را از طریق گزارش ها و حسابرسی ها مشاهده کنید و با تحلیل خود مشخص کنید که سهم چه روندی خواهد داشت.

3.اخبار پیرامون سهم:

اگر خبری پیرامون یک سهم منتشر شود که نشان دهنده رشد آن باشد می تواند باعث تشکیل صف خرید شود و اگر هم خبری باشد که نشان دهنده افت شدید سود و بازدهی شرکت سهم باشد می تواند باعث تشکیل صف فروش شود. برای همین است که افراد حاضرند در بورس برای زودتر فهمیدن یک خبر هزینه کنند. چون با این کار آنها سریع تر متوجه رشد یا ریزش یک سهم می شوند و می توانند از این فرصت به خوبی استفاده کنند وسود بیشتری به جیب بزنند.

نتیجه گیری

صف خرید و فروش در بورس همان گونه که از نامش پیداست به معنای آن است که افراد برای خریدن یا فروختن یک سهم در صف قرار بگیرند. صف خرید زمانی اتفاق می افتد که یک سهم با تقاضای خرید در بالاترین قیمت مواجه شود و از آن سود عرضه کننده ای هم وجود نداشته باشد. این یعنی همه خواهان خرید سهم هستند پس صف خرید تشکیل می شود. با تشکیل صف خرید و افزایش تقاضا مطمئنا قیمت سهم افزایش خواهد یافت و این همان قانون عرضه و تقاضاست.

صف فروش هم زمانی  تشکیل می شود که سهامداران آن برای فروش آن هم با پایین ترین قیمت صف ببندند و از آن سو نیز خریداری وجود نداشته باشد. صف فروش موجب پایین آمدن قیمت بورس می شود چون طبق قانون عرضه و تقاضا، عرضه بالاست اما تقاضایی وجود ندارد.

دلایل زیادی برای تشیکل صف خرید یا فروش در بازار پرتلاطم بورس وجود دارد که از میان آنها می توان به جو روانی، اخبار پیرامون یک سهم و میزان سوددهی یک سهم اشاره کرد. همیشه یادتان باشد که شما باید با تحلیل و بررسی درست وارد صف خرید و فروش در بورس شوید. هم از تحلیل تکنیکال و هم از تحلیل بنیادی استفاده کنید تا در دام صف های خرید و فروش کاذب نیفتید و ضرر متحمل نشوید. در بورس همیشه شما باید با تحلیل و استراتژی حرکت کنید تا بیشترین سود را از آن خود کنید و اگر بر اساس هیجان عمل کنید احتمال ضرر کردن خود را بالا می برید.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ همواره تلاش کرده است تا بهترین تحلیل ها از سهام و بازار را ارائه کند. شما با آموزش های این مجموعه حرفه ای قادر خواهید بود تا به خوبی صف های خرید و فروش را پیش بینی کنید وسود خود را به خوبی افزایش دهید.

سهمیران سالهاست که در حال آموزش مسائل بورس به افراد علاقمندی است که می خواهند در معامله گری بورس مهارت پیدا کنند. در دوره های آموزشی سهمیران تاریخچه بورس، مفاهیم اساسی بورس و تحلیل بازار به خوبی به شما آموزش داده می شود تا شما بتوانید به خوبی در این بازار پرتلاطم به سود مناسب دست یابید.

همیشه یادتان باشد که در بازار بورس نباید بدون آموزش حرکت کرد. افرادی که به بازار بورس به عنوان شانس و بخت نگاه می کنند ضرر خواهند کرد چون بورس جایی است که افراد هر چقدر بهتر تحلیل کنند سود بیشتری هم نصیبشان خواهد شد.

در سهمیران هدف این است که شما نگاهی عمیق و تحلیلی به بازار بورس داشته باشید و بتوانید روندهای بازار بورس را به خوبی آنالیز کنید. شما با تحلیل مناسب و درست قادر خواهید بود که فرصت های معاملاتی خرید یا فروش را به خوبی شناسایی کنید.سهمیران با سالها تجربه و تخصص بهترین آموزش ها را به شما ارائه خواهد داد و شما را به معامله گری ماهر تبدیل می کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp