ورود و ثبت نام

بازار بورس برای خیلی ها امروز به دغدغه ای مهم تبدیل شده است چون خیلی ها سرمایه خود را در آن قرار داده اند تا به سود خوبی دست یابند. از آن سو به جز سرمایه ای که در بورس سرمایه گذاری شده است، خیلی از افراد دارای سهمی به نام سهام عدالت هستند که در دولت قبلی به آنها داده شد. سهام عدالتی که در ابتدای کار فقط 1 میلیون تومان قیمت داشت حالا قیمت بسیار بیشتری دارد. در این مقاله درباره ارزش سهام عدالت توضیحاتی داده شده است که می تواند برای خوانندگان مفید باشد.

سهام عدالت چیست؟

قبل از آن که به سراغ ارزش سهام عدالت در این روزها برویم بهتر است در ابتدا ببینیم که اصلا این سهام عدالت چیست. طرح سهام عدالت، طرحی بود که در دولت نهم و در زمان ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد اجرا شد و هدف آن هم کمک به دهک های پایین جامعه بود.

سهام عدالت، در واقع برگه هایی هستند متشکل از چند سهم و ارزش اسمی آنها 1 میلیون تومان است. این سهام به شش دهک پایین جمعیت تعلق گرفته است. بنابراین این طرح شامل افراد زیادی می شد و دولت ها موظف بودند تا این سهام را به دست مالکان آنها برسانند. هنوز کلیه افراد شامل این طرح نتوانسته اند سهام عدالت خود را دریافت کنند.

نوسانات قیمت و ارزش سهام عدالت

سهام عدالت از روزی که طرح آن کلید خورد تا کنون، نوسانات زیادی را پیموده است. شاید آن زمانی که این طرح انجام شد خیلی ها نمی دانستند که بازار بورس چیست و اصلا این سهام چه کارکردی دارند اما امروزه دیگر خیلی ها با بازار سهام آشنا هستند و می دانند منظور از سهام عدالت چیست و چرا این سهام ارزشمند هستند.

ارزش سهام عدالت تا سالهای زیادی با شیب آرامی در حال بالا رفتن بود و در واقع رشدش مطابق با شاخص کل بورس بود. با رشد سریع بازار بورس در طی چند مدت اخیر، ارزش این سهان نیز افزایش یافت و توانست حتی تا قیمت بالای 20 میلیون هم برسد. با ریزش بازار بورس، ارزش سهام عدالت که مجموعه ای از سهام مختلف بود نیز کاهش پیدا کرد.

ارزش سهام عدالت در حال حاضر چقدر است؟

اگر بخواهیم ارزش کنونی سهام عدالت را برای شما بگوییم، باید بدانید که طبق آخرین آمار، ارزش سهام عدالت 500 هزار تومانی در حال حاضر به قسمت 13 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است و  ارزش سهام یک میلیون تومانی هم دو برابر ان است یعنی 26 میلیون تومان.

در حال حاضر دولت اجازه داده است تا افراد بتوانند 60 درصد از سهام عدالت خود را در صورت تمایل بفروشند. البته این برای افرادی است که از قبل روش مستقیم را برای سهام عدالت خود انتخاب کرده باشند و افرادی که هم چنان روش غیر مستقیم را می پسندند قادر به فروش سهام عدالت خود در کارگزاری ها نخواهند بود.

چگونگی فهمیدن ارزش سهام عدالت

سبد سهام عدالت، تعداد مختلفی از سهام را شامل می شود و هر کس صاحب سهم های متنوعی است. بنابراین ارزش سهام عدالت می تواند با شخص دیگر متفاوت باشد(البته این تفاوت قیمت زیاد نیست و در حداکثر حالت به 1 میلیون تومان یا کمی بیشتر می رسد). برای این بفهمید ارزش سهام عدالت شما چقدر است، باید وارد سامانه سهام عدالت خود شوید و ارزش آن را مشاهده کنید.

برای این کار کافی است در ابتدا آدرس سایت https://panel.sahamedalat.ir/ را وارد کنید و سپس کد ملی خود را در آن وارد کنید. پس از آن شما باید عبارت امنیتی را وارد کنید. در صورت درست بودن این موارد کدی برای شماره تلفن شما ارسال می شود که شما باید آن را وارد کنید تا بتوانید وارد سامانه سهام عدالت خود شوید.

یادتان باشد که شماره تلفن حتما باید به نام شما و کد ملی شما ثبت شده باشد چون در غیر این صورت، کدی برای شما ارسال نخواهد شد. برای تغییر شماره تلفن خود، پس از ان که آدرس سامانه را وارد کردید و سپس شماره قدیمی خود را وارد نمودید و پیام عدم مطابقت برای شما آمد، شماره جدیدی که به نام شماست را بنویسید و  سپس کد تصویری را بنویسید. زمانی که این کار را انجام بدهید،پیامی مبنی بر ثبت شدن شماره جدیدتان به نمایش درخواهد امد که می گوید نتیجه پس از 48 ساعت به اطلاع شما خواهد رسید. چند بار این کار را انجام دهید تا شماره موبایل شما در این سامانه تایید شود.

آیا سهام عدالت را بفروشیم؟

سهام عدالت، سهام ارزشمندی است و بنابراین توصیه می شود که آن را نگهداری کنید. فقط در صورتی که نیاز شدید مالی دارید آن را بفروشید اما اگر نیاز خاصی به پول آن ندارید حتما آن را نگهداری کنید و به عنوان نوعی سرمایه گذاری به آن نگاه کنید.

در حال حاضر افراد می توانند 60 درصد سهام عدالت را بفروشند و پول آن را دریافت کنند و به زودی دولت همه 100 درصد را به افراد خواهد داد تا بتوانند در صورت تمایل همه آن را بفروشند. جالب است بدانید که فروش سهام عدالت در بازار بورس، تا به حال چندین بار بازار را منفی کرده است و دلیل آن هم اینست که وقتی عده زیادی برای فروش سهام عدالت خود (که خود سبد متنوعی از سهم های گوناگون دارد) در بازار اقدام کنند، این کار باعث فشار عرضه و در نتیجه تشکیل صف های فروش و پایین آمدن قیمت ها می شود.

بر اثر سوء مدیریت، فروش سهام عدالت در کنار برخی تصمیمات دیگر  باعث شد تا یک بار بازار ریزش کند و بسیاری از سهم ها منفی شده و قیمتشان پایین بیاید. دولت باید برای سهام عدالت به درستی برنامه ریزی کند تا هجوم ناگهانی افراد برای فروش سهام عدالت خود شکل نگیرد و موجب خسارت به بازار بورس نشود.

نتیجه گیری

سهام عدالت، طرح بسیار خوبی است که 10 سال پیش توسط دولت آن زمان اجرا شد تا کمکی برای خانواده های دهک های پایین تر باشد. در آن زمان، ارزش اسمی سهام عدالت 1 میلیون تومان بود اما طی بالا و پایین شدن های بازار بورس، اکنون ارزش این سهام بسیار تغییر کرده است.

ارزش سهام عدالت نوسانات زیادی را تجربه کرده است ولی در حال حاضر کمی تثبیت شده است. در حال حاضر ارزش سهام عدالت 1 میلیون تومانی به 26 میلیون تومان می رسد و ارزش سهام عدالت 500 هزار تومانی هم به 13 میلیون 100 هزار تومان رسیده است. البته توجه کنید که این قیمت میانگین است و به هر حال هر سبد سهام عدالت با دیگری متفاوت است.

شما می توانید قیمت فعلی سبد سهام عدالت خود را از طریق سامانه سهام عدالت مشاهده کنید. با وارد کردن کد ملی و سپس کد امنیتی و در آخر با وارد کردن کدی که به شماره شما ارسال می شود می توانید به این سامانه وارد شوید و به خوبی مشاهده کنید که چه سهم هایی در سبد شما قرار دارد و ارزش هر کدام چقدر است.

کسانی که در حال حاضر روش مستقیم را انتخاب کرده اند قادر هستند تا 60 درصد سهام عدالت خود را از طریق کارگزاری خود به فروش برسانند. البته بهتر است فقط در صورت نیاز دست به فروش این سهام بزنند و اگر هم تصمیمشان برای فروش قطعی است، سهام ارزشمند سبد سهام عدالت را نگه دارند و کم ارزش ترها را بفروشند. سهام عدالت را نوعی سرمایه گذاری در بازار بورس ببینید و تا مجبور نشده اید آن را نفروشید.

سهمیران

خرید و فروش در بازار بورس نیاز به مهارت در معامله گری دارد. چه شما بخواهید سهام عدالت خود را بفروشید و چه سهام دیگر ، نیاز دارید که به خوبی بتوانید معامله گری انجام دهید. سهمیران سالهاست که در زمینه آموزش بورس فعالیت می کند و به خوبی می تواند شما را در این موضوع کمک کند.

این مجموعه که شعبه ای از کارگزاری حافظ است به خوبی می تواند به شما آموزش دهد تا در این بازار پرنوسان به سود خوبی برسید. سهمیران مرحله به مرحله شما را آموزش می دهد و از شما یک معامله گر ماهر می سازد. در مرحله اول شما با تاریخچه بورس و ماهیت آن آشنا خواهید شد و سپس مفاهیم پایه ای بورس برای شما توضیح داده می شود.

پس از این کار، نوبت به تحلیل کردن می رسد. سهمیران به خوبی به شما یاد می دهد تا از طریق تحلیل های تکنیکال و بنیادی بتوانید انواع سهم ها در بازار بورس را ارزیابی کنید وفرصت های مناسب برای خرید و فروش را به خوبی شناسایی کنید. کار با انواع اندیکاتورها به شما یاد داده می شود و شما با آموزش های سهمیران قادر خواهید بود که تحلیل های بسیار خوبی از بازار انجام دهید.

مدیریت ریسک 

علاوه بر این ها سهمیران به شما یاد می دهد که چگونه ریسک معاملات خود را در بازار بورس مدیریت کنید. سهمیران انواع استراتژی های معاملاتی را به شما یاد خواهد داد و به شما آموزش می دهد که چگونه در این بازار معامله گری کنید تا بیشترین سود را نصیب خود کنید. دوره های آموزشی سهمیران فرصت بسیار مناسبی است تا افراد بتوانند معامله گری در بازار بورس را به صورت حرفه ای بیاموزند و بدانند که چگونه اقدام کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp