ورود و ثبت نام

سرمایه بسیاری از مردم در حال حاضر در بورس است و بنابراین بازار بورس در حال حاضر یکی از مسائل و دغدغه های مهم کشور است . خیلی ها دوست دارند این بازار را بهتر بشناسند و بدانند که قرار است برای سرمایه شان چه اتفاقی بیفتد . عوامل زیادی روی بازار بورس تاثیر می گذارند که در این میان یکی از آنها نرخ دلار می باشد. در این مقاله به تاثیر دلار بر بورس پرداخته شده است.

تورم و بورس

قبل از آن که به سراغ تاثیر دلار بر بورس برویم، بهتر است به خوبی با تورم و تاثیر آن بورس آشنا شویم. تورم به دلایل زیادی در یک کشور اتفاق می افتد و در صورت بالا بودن درصد آن تبعات بسیار بدی برای جامعه خواهد داشت.

یکی از عوامل ایجاد تورم زمانی است که چاپ پول در کشور زیاد شود و این پول ها پشتوانه نداشته باشند. زمانی که شما پول زیادی را چاپ کنید و آن را در میان مردم پخش کنید، مطمئنا باعث بالا رفتن قیمت اجناس و کالاها خواهد شد و تورم ایجاد می شود.

تورم در اصل بر اساس قانون عرضه و تقاضا ایجاد می شود. زمانی که تقاضا برای کالا یا یک دارایی بیشتر از عرضه آن باشد شما شاهد ورم کردن قیمت آن یا تورم خواهید بود.

اما تورم چه تاثیری روی بورس دارد؟ هر چقدر که تورم در کشور بیشتر باشد شما شاهد رشد بیشتر بورس خواهید بود و دلیل آن هم بسیار واضح است. زمانی که قیمت محصولات و کالاها در حال بالا رفتن است یعنی سهام شرکت های سازنده آنها نیز افزایش قیمت خواهد داشت و این باعث رشد بورس خواهد شد و بسیار طبیعی است.

یکی از دلایلی که پیش از ریزش بورس ما شاهد رشد سریع بورس بودیم ، همین تورم افسارگسیخته در کشور بود و البته دلیل دیگر آن نیز جذب سرمایه بسیار زیادی بود که انجام گرفت.

تاثیر دلار بر بورس

حالا که دانستید تورم چه تاثیری بر روی بورس می گذارد شاید بپرسید که ارتباط آن با دلار چیست؟ زمانی که قیمت دلار در کشور بالاتر برود مطمئنا باعث ایجاد تورم هم خواهد شد. قیمت ارز بر روی خیلی از کالاها تاثیر می گذارد و در نتیجه قیمت آنها را افزایش می دهد.

زمانی که قیمت دلار افزایش یابد، سود شرکت هایی که کالایی را صادر می کنند هم افزایش خواهد یافت و این باعث رشد سهام آنها خواهد شد. از آنجایی که سهام شرکت های صادارتی جزء سهم های مهم بورس هستند پس رشد آنها روی بورس تاثیر می گذارد و باعث رشد بازار بورس خواهد شد.

به عبارت ساده اگر بخواهیم بگوییم تاثیر دلار بر بورس این گونه است که با افزایش نرخ آن، قیمت بسیاری از سهام هم افزایش می یابد و این موجب رشد بورس خواهد شد.

افزایش قیمت دلار بر بازار بورس تاثیر بسیار واضح و مستقیمی دارد. در وهله اول شما تاثیر آن را روی سهام شرکت هایی خواهید دید که دارای صنایع با صادرات مستقیم هستند. برای مثال شرکت های فولاد و پتروشیمی به سرعت از قیمت دلار تاثیر می گیرند چون آنها محصولات خود را صادر می کنند. در درجه دوم هم شما اثر دلار را روی سهام شرکت هایی خواهید دید که اقلام و کالاهایی را وارد می کنند.

تاثیر دلار بر بورس می تواند باعث به شکل صعودی یا نزولی خود را نشان دهد و افرادی که در بورس به صورت حرفه ای معامله می کنند همواره قیمت دلار برایشان مهم بوده است.

نکته: از سوی دیگر باید به یک موضوع دیگر نیز توجه کرد و آن موضوع اینست که درست است که با افزایش قیمت دلار شرکت های با درآمد ارزی سود بیشتری کسب می کنند و در نتیجه سهامشان رشد خواهد کرد اما از آن سو باعث تمایل سرمایه گذاران برای بردن پول خود از بورس به بازار ارز است. این اتفاق برای کشور ما که نوسانات دلار در آن زیاد است موضوعی عادی است.

چگونه معامله کنیم؟

حالا که در شرایطی از اقتصاد هستیم که نرخ دلار مدام بالا و پایین می شود و این تاثیر دلار بر بورس می تواند باعث آشفتگی ذهنی ما شود ما باید چه کاری انجام دهیم و چگونه معامله کنیم؟ این سوالی است که ممکن است که در ذهن خیلی از افرادی که پول خود را به بورس سپرده اند باشد. برای جواب این سوال باید گفت که بازار بورس در همه جای دنیا دارای نوسان است و عده ای از آن سود می برند و عده ای هم ضرر می کنند. جالب است بدانید که بازار بورس آمریکا  که در حال حاضر بزرگترین بورس دنیا را دارد شاهد چندین بار سقوط شدید بوده است.

شما در چنین شرایطی باید ریسک معاملات خود را مدیریت کنید تا بیشترین سود و کمترین ضرر را از آن خود کنید. مدیریت ریسک شامل موارد زیر می باشد:

1.دارای استراتژی معاملاتی باشید:

شما برای خود باید دارای یک استراتژی معاملاتی مشخص باشید. به عنوان یک معامله گر شما باید بدانید که می خواهید معامله کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت انجام دهید و بر اساس آن اقدام کنید. همیشه یادتان باشد که در اوج بفروشید و در کف بخرید. استراتژی های مختلف نیاز به مطالعه و یادگیری دارند.

2.در زمان های منفی، به صورت پلکانی خرید کنید:

خرید پلکانی در شرایط منفی می تواند بسیار به نفع شما باشد. حتما شیوه خرید پلکانی را یاد بگیرید و به خوبی از آن در زمان های منفی استفاده کنید.

3.بر اساس شنیده ها و حدس دست به خرید یا فروش نزنید:  هیچ گاه به شایعات توجه نکنید و حتما بر اساس اخبار درست و موثق اقدام به خرید یا فروش کنید. اگر می خواهید به حرف کسی گوش کنید حتما آن فرد باید فردی تحلیلگر و مجرب در بازار بورس باشد.

4.ترس و طمع خود را کنترل کنید:

بارها دیده اید که بر اثر طمع بیش از حد در بورس سود کمتری کرده اید و یا در اثر ترس اقدام به فروش سهمی کرده اید که بعدا ارزش بسیاری پیدا کرده است. پس حتما حس ترس و طمع خود در بازار بورس را کنترل کنید تا سود هر چه بیشتری را نصیب خود کنید.

5.قدرت تحلیل خود را بالاتر ببرید:

زمانی که در بازار بورس بتوانید به خوبی تحلیل کنید آن گاه دیگر به خوبی می دانید که روی چه سهامی سرمایه گذاری کنید و چه میزان از ریسک را بپذیرید. بالا بردن قدرت تحلیل نیاز به این دارد که شما به خوبی آموزش ببینید. شرکت در دوره های آموزشی سهمیران می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

نتیجه گیری 

هیچ کس نمی تواند تاثیر دلار بر بورس و دیگر بازارها را انکار کند. نرخ دلار به سرعت بر روی قیمت کالاهای گوناگون و مهم تاثیر می گذارد و آنها را دچار تغییر می کند.

اگر بخواهیم به طور کلی تاثیر دلار بر بورس را بیان کنیم باید گفت که با افزایش قیمت دلار، شاخص کل هم رشد خواهد کرد چون درصد بالایی از سهام موجود در بورس از قیمت دلار تاثیر می گیرند و درآمدشان افزایش می یابد. خیلی از شرکت هایی که درآمد ارزی دارند با افزایش قیمت دلار سود بیشتری بدست خواهند آورد چون محصولات صادراتی خود را دلار گران تری می فروشند. این شرکت های بزرگ معمولا شاخص ساز و لیدر هستند و با رشد آنها بازار بورس هم رشد خواهد کرد.

با کاهش قیمت دلار هم ما شاهد ریزش شاخص خواهیم بود چون درآمد بسیاری از شرکت های مهم کاهش می یابد و قیمت سهامشان افت می کند.

البته توجه کنید که نتیجه گیری بالا بدون در نظر گرفتن عوامل متعدد دیگری است که با افزایش قیمت دلار روی بورس تاثیر می گذارد. برای مثال اگر در بسیاری از موارد افزایش قیمت دلار باعث شده تا پولهای بزرگی از بازار بورس خارج شود و قیمت سهم های متعددی پایین بیاید. به طور کلی اما قاعده بالا تاثیر دلار بر بورس را با توجه به نوسانات درآمد شرکت ها نشان می دهد.

سهمیران

بازار بورس همان طور که در این مقاله خواندید بازاری است که تحت تاثیر عوامل زیادی قرار بگیرد. اخبار اقتصادی، میزان تورم، نوسانات دلار و حوادث سیاسی همگی روی بازار بورس تاثیر می گذارند. برای همین است که شما برای سود مناسب در این بازار باید دارای مهارت کافی و لازم باشید و برای بدست آوردن این مهارت باید آموزش ببینید.

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ سالهاست که در زمینه تعلیم و آموزش مفاهیم بورس فعالیت می کند. سهمیران با تخصص و تجربه خود می تواند به خوبی به شما یاد دهد که چگونه در بورس فعالیت داشته باشید تا بیشترین سود را از آن خود کنید.

سهمیران دوره های آموزشی بسیار خوبی را برگزار می کند و در آنها افراد را به خوبی با زوایای بورس آشنا می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه سهام مختلف در بورس را تحلیل کنند تا بتوانند فرصت های خرید و فروش را به خوبی شناسایی و از آنها برای کسب سود بهره ببرند. در کنار تحلیل، سهمیران به افراد انواع استراتژی های معاملاتی و نحوه مدیریت ریسک معاملات در بازار پرتلاطم بورس ایران را یاد خواهد داد. با سهمیران شما یاد خواهید گرفت که چگونه معاملات پرسودی را انجام دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp