ورود و ثبت نام

تاثیر قیمت سکه بر بورس

بورس بازاری است که در آن سهام شرکت های مختلف و دیگر اوراق بهادار خرید و فروش می شود واز طریق عرضه و تقاضا، قیمت ها در آن نوسان پیدا می کند. بازار بورس در حال حاضر برای افراد بسیاری مهم است و خیلی ها دوست دارند تا بدانند که برای آن چه اتفاقاتی خواهد افتاد. عوامل زیادی روی این بازار تاثیر می گذارند و یکی از آنها قیمت طلا و سکه در کشور است. در این مقاله به تاثیر قیمت سکه بر بورس پرداخته شده است.

مدرس: حمیدرضا رضایی، سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 5
مبلغ دوره: 750 هزار تومان
ثبت نام دوره

1,000,000 تومان 750,000 تومان

  • 544 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 3
مبلغ دوره: 450 هزار تومان
ثبت نام دوره

450,000 تومان

  • 415 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

مدرس: سلمان یزدانی
تعداد جلسات: 3
مبلغ دوره: 350 هزار تومان
ثبت نام دوره

350,000 تومان

  • 258 تعداد شرکت‌کنندگان
  • 0 تعداد دیدگاه‌ها

عوامل تاثیرگذار بر روی بورس

همان طور که اشاره شد عوامل مختلفی روی بازار بورس تاثیر می گذارند و  باعث نوسان در قیمت های دارایی های این بازار می شوند. در ابتدا ما به بررسی این عوامل می پردازیم و سپس به سراغ تاثیر قیمت سکه بر بورس می رویم:

1.جو روانی:

جو روانی یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر بورس است و می تواند باعث ایجاد صف های خرید و فروش در بورس گردد. جو روانی می تواند باعث شود تا افراد پول خود را وارد بازار بورس کنند و یا پول خود را از آن خارج کنند. برای مثال شما می توانید مشاهده کنید که زمانی که خطر جنگ احساس می شود شاخص به سرعت پایین می آید چون خیلی ها سریع سهام خود را می فروشند و پول خود را از بازار بورس خارج می کنند.

2.تورم:

یکی دیگر از عوامل موثر بر بورس تورم است. هر عاملی در کشور که تورم را افزایش دهد مطمئنا باعث رشد بورس خواهد شد. این بسیار واضح است که درآمد شرکت های بورسی با افزایش تورم رشد خواهد کرد و همین موضوع باعث افزایش قیمت سهام آنها خواهد شد. تورم بالا هر چند که برای اقتصاد یک کشور خطرناک است اما بهرحال باعث رشد بورس خواهد شد.

3.نرخ دلار:

با افزایش نرخ دلار ما شاهد بالا رفتن شاخص بورس هم خواهیم بود. دلیل این موضوع این است که درآمد شرکت های صادراتی که شرکت های مهمی در بورس هستند افزایش می یابد و همین موضوع باعث می شود تا بورس هم رشد کند.

سهام شرکت هایی چون فولاد و پتروشیمی با افزایش نرخ دلار رشد بسیار خوبی خواهد کرد چون درآمد ارزی آنها که حاصل از صادرات است افزایش می یابد و باعث می شود تا سهام آنها رشد کند. از آنجایی که این سهام شاخص ساز و لیدر هستند رشد آنها باعث رشد بورس خواهد شد.

تاثیر قیمت سکه بر بورس

اما تاثیر قیمت سکه بر بورس چگونه است؟ برای بررسی تاثیر قیمت طلا یا سکه بر بورس می توان از سه زاویه نگاه کرد. در زیر این سه زاویه آورده شده اند و به بررسی آنها پرداخته شده است:

1.قیمت سکه بر بازار بورس تاثیری ندارد:

خیلی از کارشناسان معتقد هستند که قیمت سکه بر بورس تاثیری ندارد چون اصولا بازار بورس از عوامل دیگری مانند تورم و اقتصاد کشور و عرضه و تقاضای سهم ها تاثیر می گیرد. این که در این چند سال همزمان با افزایش قیمت سکه، بورس هم رشد بسیاری داشته است به دلیل تورم است.

تورم باعث شده است که قیمت خدمات شرکت ها و مواد تولیدی آنها افزایش یابد و در نتیجه سود شرکت های بورسی افزایش یابد و این موضوع باعث رشد سهام در بازار بورس شده است. اصولا این کارشناسان تاثیر قیمت سکه بر بورس را بسیار ناچیز می دانند چون قیمت طلا ناشی از نرخ ارز در ایران و عرضه و تقاضا در بازار سکه تاثیر می گیرد و بورس از عواملی دیگر که بیان شد تاثیر می گیرد. کارشناسان ، این دو بازار را مستقل از هم می دانند و در نتیجه  تاثیر قیمت سکه بر بورس را رد می کنند.

2.افزایش قیمت سکه باعث کاهش شاخص بورس می شود:

همان گونه که می دانید در ایران، بازارهای ارز و طلا در این سالها رقیبی جدی برای بورس بوده اند و بازار سکه سود بسیار خوبی را برای افراد زیادی داشته است. خیلی ه معتقدند زمانی که قیمت سکه در ایران به میزان زیادی افزایش می یابد تمایل افراد برای سرمایه گذاری در بورس پایین می آید و آنها پول خود را وارد بازار سکه می کنند. خیلی ها هم وقتی می بینند که سکه و طلا سود بیشتری دارد به سرعت پول خود را از بازار بورس خارج می کنند و این می توانند شاخص کل بورس را پایین بیاورد.

متاسفانه در ایران و به خصوص در سالهای اخیر نوسانات شدید قیمت سکه، تورم بالا و دیگر عوامل باعث شده است تا بازارهای ارز ، سکه و بورس به رقیبی جدی برای هم تبدیل شوند. شما می توانید به خوبی مشاهده کنید که با بالا رفتن شاخص بورس در کشور، قیمت سکه و طلا پایین می آید چون رشد بورس تقاضا برای سکه را پایین می آورد و از آن سو کاهش شاخص بورس و افزایش قیمت سکه ،تمایل برای خروج سرمایه از بورس را زیاد می کنند. بهر حال هیچ تقصیری متوجه مردم نیست چون آنها دوست دارند به هر طریقی که ممکن است ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.

معامله گری در بورس

بورس این روزها تحت تاثیر عوامل زیادی قرار گرفته است و نوسانات زیادی را تجربه می کند. در همین چند روز که شایعه جنگ بالا گرفته است و جو روانی بدی شکل گرفته است ما شاهد کاهش سریع شاخص بورس هستیم و این در حالی بود که پیش بینی ها نشان از رشد آرام بازار بورس دارد. بارها گفته شده است که اگر دوست دارید تا در این بازار به سود خوبی دست یابید حتما مهارت و دانش خود را افزایش دهید و مدیریت ریسک در بازار پرنوسان بورس را یاد بگیرید. در زیر ما به چند مورد برای مدیریت ریسک اشاره می کنیم:

1.در مواقع منفی به صورت پلکانی خرید کنید:

اگر می خواهید در این روزها که بسیاری از سهام منفی هستند دست به خرید سهم خوبی بزنید حتما از طریق خرید پلکانی اقدام کنید تا ضرر زیادی متحمل نشوید.

2.بدون تحلیل دست به خرید و فروش نزنید: قدرت تحلیل خود را بالا ببرید تا در این روزهای پرنوسان بتوانید با تحلیل دست به خرید و فروش بزنید و سود بیشتری نصیب خود کنید.

3.هیجانات خود را کنترل کنید: در زمانی که بازار منفی است،تصمیمات هیجانی زیادتر می شوند و باعث می شود که خیلی ها سهام ارزشمند خود را از دست بدهند و در نتیجه ضرر زیادی را متحمل شوند. همیشه در شرایط این چنینی سعی کنید تا با عقل و تحلیل عمل کنید تا بعدا پشیمان نشوید.

نتیجه گیری

به طور کلی می توان تاثیر قیمت سکه بر بورس ناچیز است چون بازار طلا و سکه و بازار بورس ، دو بازار مجزا هستند و عوامل تاثیرگذار بر آنها هر کدام جدا است. البته اگر بخواهیم از جنبه ای دیگر بررسی کنیم باید بگوییم رشد زیاد قیمت سکه باعث می شود تا نقدینگی از سمت بازار بورس به سمت بازار سکه بیاید و در نتیجه باعث کاهش شاخص کل بورس شود. زمانی که پول از بازار بورس خارج شود، قیمت سهام هم مسلما پایین تر می آید و این باعث ریزش شاخص کل خواهد بود.

از آن سو وقتی قیمت سکه نوسان خاصی نداشته باشد و یا در حال پایین آمدن باشد نقدینگی می تواند به سمت بازار بورس بیاید و باعث رشد سهام در بورس شود و در نتیجه بازار بورس را بالا ببرد. یادتان باشد که بازارها مخصوصا در ایران در بسیاری از مواقع رقیب هم محسوب می شوند. نقدینگی به سمت هر چیزی که حرکت کند باعث بالا رفتن قیمت آن می شود پس بهتر است که دولت راهکارهایی تنظیم کند تا نقدینگی و پول به سمت بورس برود تا هم باعث رونق شرکت ها شود و هم سودی به مردم برسد. بورس می  تواند فرصتی عالی باشد اگر درست مدیریت شود.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ سالهاست که در حال آموزش دادن است و معامله گر ماهر تربیت می کند. کارگزاری حافظ خود یکی از بهترین کارگزاری های کشور است که دارای پلتفرمی سریع است و مشتریان رضایت بسیار خوبی از این پلتفرم دارند.

سهمیران کلاس ها و دوره های آموزشی بسیار خوبی را برگزار می کند و افراد می توانند با شرکت در آن به صورت آنلاین یا حضوری بهترین آموزش ها را دریافت کنند. اساتید مجرب و حرفه ای سهمیران به خوبی به افراد آموزش می دهند که چگونه نگاهی باید به بازار پرنوسان بورس داشت و چگونه باید از این نوسانات به نفع خود استفاده کرد. یادتان باشد که بازار بورس هم ضرر دارد و هم بورس و کسانی در این بازار سود می کنند که بتوانند تحلیل کنند و معاملات خود را هر چه بهتر مدیریت کنند.

اگر شما به اندازه کافی مهارت داشته باشید و قدرت تحلیل مسائل بازار بورس را دارا باشید حتی در بازارهای منفی هم قادر خواهید بود کسب سود کنید. سهمیران به شما یاد خواهد داد که چگونه انواع سهام را با استفاده از اندیکاتورها ارزیابی کنید و موقعیت های خرید وفروش را شناسایی کنید. هم چنین تحلیل بنیادی نیز به شما آموزش داده می شود و شما یاد خواهید گرفت که چگونه باید در این بازار پرنوسان حرکت کنید. نکات آموزشی سهمیران می تواند باعث شود تا شما سود بسیار خوبی را از بازار بورس بدست آورید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp