ورود و ثبت نام

بازار بورس این روزها یکی از مهم ترین دغدغه های مردم است چون افراد بسیاری سرمایه خود را وارد این بازار کرده اند و حالا منتظر هستند که ببینند سرنوشت بورس به کجا می انجامد. آنها هر روز به بررسی شاخص کل و اخبار مرتبط با بورس می پردازند تا ببینند که بورس در چه حالی است. در این مقاله درباره کاهش شاخص کل صحبت شده است.

شاخص کل چیست؟

قبل از آن که به سراغ این برویم که چرا کاهش شاخص کل اتفاق می افتد و کاهش شاخص کل به چه معناست، ابتدا باید تعریفی از آن داشته باشیم.

شاخص کل در واقع نشان دهنده وضعیت کلی بازار و سهام موجود در آن است. فرض کنید که شما از هر کدام از سهم های موجود در بازار بورس، یک عدد در سبد خود دارید. حالا تغییرات شاخص کل دقیقا برابر با تغییرات سبد شما می باشد. در واقع شاخص کل، نماینده رشد یا ریزش تمام سهام موجود و کلیت بازار بورس است.

شاخص کل اهمیت زیادی برای سهامداران دارد چرا که نشان دهنده رشد یا نزول بورس است و فراد با افزایش یا کاهش شاخص کل می فهمند که وضعیت بازار بورس چگونه است.

کاهش شاخص کل به چه معناست؟

زمانی که شاخص کل کاهش می یابد این یعنی تعداد سهام منفی بیشتر از سهام مثبت است و در واقع با کاهش شاخص کل، ضرر بورس از سود آن پیشی می گیرد. عوامل مختلفی می تواند باعث کاهش شاخص کل شود که در زیر ما به بررسی آنها می پردازیم تا شما بفهمید که کاهش شاخص کل چه معنایی دارد:

1.خروج نقدینگی از بورس:

هر چقدر که پول بیشتری در بازار وجود داشته باشید  مطمئنا قیمت سهام هم بالاتر خواهد بودو  زمانی که پول از بازار بورس خارج شود این مساوی با ریزش ارزش سهام مختلف خواهد شد. نقدینگی به سمت هر دارایی که برود باعث گرانی آن خواهد شد. برای مثال شما دیده اید که زمانی که نقدینگی در کشور به سمت ارز خارجی یا طلا سرازیر می شود چگونه قیمت اینها بالا می رود.

نقدینگی در بورس می تواند باعث رشد سهام مختلف شود و بنابراین یکی از معناهای شاخص کل بورس این است که پول در حال خارج شدن از بورس است. دلایل این که چرا پول از بورس خارج می شود می تواند متفاوت باشد. در زیر به دو دلیل اصلی خارج شدن پول از بورس اشاره شده است:

جو روانی: وقتی جو روانی بدی بر بورس حاکم باشد مطمئنا باعث خروج نقدینگی از بورس می شود. خبرهایی مانند تحریم یا جنگ باعث می شود تا افراد فکر کنند که به زودی ارزش و سوددهی بورس کم شود و بنابراین وارد صف های فروش می شوند و پول خود از بازار بورس خارج می کنند و همین باعث کاهش شاخص کل می شود.

بازارهای موازی: خیلی از اوقات، وقتی سهامداران می بینند که بورس درجا میزند و یا سود چندانی نمی دهد، پول خود را از این بازار خارج می کنند و آن را وارد بازارهای دیگر می کنند تا سود بیشتری بدست آورند. بازارهایی مانند بازار مسکن، ارز، طلا و غیره رقیب های بازار بورس محسوب می شوند و در صورتی که بورس نتواند جذابیت لازم برای افراد داشته باشد نقدینگی وارد بازارهای دیگر می شود.

2.هیجانی عمل کردن سهامداران:

زمانی که سهامداران در بورس هیجانی عمل کنند و مدام از این صف به آن صف بروند و یا با کوچکترین خبر، وارد صف های فروش می شوند این باعث می شود که شاخص کل کاهش پیدا کنید. دلیل هیجانی عمل کردن سهامداران می تواند ناشی از ترس ناشی از اخبار مختلف باشد و یا این که دلیل بی تجربگی آنها باشد.

پارسال و امسال، میلیون ها کد بورسی صادر گردید و افراد زیادی وارد بورس شدند که خیلی از آنها اطلاعات چندانی از این بازار نداشتند و به هوای سود پا به بازار سرمایه گذاشته بودند. خیلی از این سهامداران متاسفانه با کوچکترین خبری دست به رفتارهای هیجانی می زنند و برای فروش سهام خود اقدام می کنند که این کار باعث به هم خوردن تعادل بازار بورس می شود و شاخص کل را پایین می آورد.

3.دخالت های حقوقی ها:

خیلی از اوقات، سهام مختلف به عمد پایین کشیده می شوند و این کار توسط حقوقی ها انجام می شود. این کار با هدف به چنگ آوردن سهام حقیقی ها با قیمت پایین تر می شود. متاسفانه خیلی از حقیقی ها هم فریب این رفتار را می خورند و با پایین آمدن قیمت سهام وارد صف های فروش می شوند و همین موضوع باعث کاهش شاخص کل می شود. در واقع در بعضی موارد کاهش شاخص کل نشانه دستکاری شدن بازار است.

در زمان کاهش شاخص کل چگونه معامله گری کنیم؟

زمانی که بازار منفی است چگونه باید عمل کرد و چگونه باید کسب سود کرد؟ این سوال بسیار مهمی است و افرادی که می خواهند در بازارهای منفی ضرر نکنند باید موارد زیر را رعایت کنند:

1.خرید پلکانی:

زمانی که بازار منفی است و می خواهید خرید کنید حتما از طریق خرید پلکانی اقدام کنید تا با اولین رشد سهم، سود خود را کسب کنید. خرید پلکانی را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید از آن برای زمان های منفی و دیگر اوقات استفاده کنید.

2.دوری از رفتارهای احساسی:

زمانی که بازار منفی می شود و شما کاهش شاخص کل را می بینید دست به اقدام احساسی نزنید. سهام ارزشمند را نگهداری کنید چون سهام ارزشمند دیر یا زود، سود خود را به سهامدار می رسانند. هم چنین اگر مطمئنید که سهامی را باید بفروشید معطل نکنید و این کار را انجام دهید.

3.مدیریت ریسک معاملات:

یکی از موارد مهم چه در بازار منفی و چه بازار مثبت این است که شما بتوانید به خوبی ریسک معاملات خود را مدیریت کنید. پول مناسب را برای سهام مناسب خرج کنید و با تحلیل دست به خرید و فروش بزنید تا به سود خوبی دست پیدا کنید. هم چنین برای خود در این بازار پرنوسان حد ضرر تعیین کنید تا ضررتان کمتر شود.

نتیجه گیری برای کاهش شاخص کل

شاخص کل نشان دهنده وضعیت کل سهام بورس می باشد. اگر شما در سبد خود از هر سهم بازار بورس یک عدد داشته باشید آن گاه سود و ضرر شما دقیقا مطابق با بالا و پایین رفتن شاخص کل است.

کاهش شاخص کل یعنی این که سهامی که قیمتشان کاهش پید کرده است بر سهامی که رشد قیمت داشته اند می چربند. کاهش شاخص کل می تواند نشان دهنده عملکرد بد اقتصادی کشور، جو روانی منفی و دیگر موارد باشد.

شاخص کل به دلایل مختلفی می تواند کاهش پیدا کند اما مهم ترین دلیل آن اینست که افراد به دلایل مختلف پول خود را از بازار بورس خارج کنند. با خروج نقدینگی از بازار بورس ما شاهد ریزش قیمت سهام مختلف و در نتیجه کاهش شاخص کل خواهیم بود. خروج نقدینگی می تواند به دلیل جو روانی بد حاکم بر بورس و جذابتر بودن بازارهای رقیب و دیگر موارد اتفاق بیفتد.

در زمان هایی که شاخص کل منفی است، شما باید هیجانی رفتار نکنید و به خوبی با خرید پلکانی و نگهداری از سهام ارزشمند سود خوبی را نصیب خود کنید. یادتان باشد که همیشه قرار نیست تا شما شاهد بازاری مثبت با سهامی سبز باشید و کاهش شاخص کل(به اندازه طبیعی) امری معمول است و حتی در این شرایط هم می توان با نوسانگیری و تحلیل مناسب می توان به سود رسید. کاهش شاخص کل در صورتی خطرناک است که منجر به سقوط بورس شود و این همان چیزی است که ما در امسال و در ماه مرداد تجربه کردیم.

سهمیران

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ، سالهاست که به آموزش مسائل بورس مشغول است و افرادی را که دوست دارند به صورت حرفه ای در بازار پرنوسان بورس فعالیت کنند آموزش می دهد. کارگزاری حافظ خود یکی از بهترین کارگزاری های کشور است که خدمات بسیار ارزنده ای را به مشتریان خود ارائه می کند.

سهمیران کلاس ها و دوره های آموزشی بسیار خوبی برگزار می کند که افراد در صورت تمایل می توانند در آن شرکت کنند. در این دوره ها افراد به خوبی مراحل آموزشی را سپری می کنند و توسط اساتید مجرب و خبره آموزش می بینند.

در مرحله اول افراد ابتدا با تاریخچه بورس و دلیل پیدایش آن در جهان و  ایران آشنا می شوید. در مرحله بعد افراد با اصطلاحات و مفاهیم اساسی بورس آشنا می شوند و با ذکر مثال های مختلف با آن آشنا می شوند.

آموزش تحلیل

بعد از این دو مرحله انواع تحلیل ها در بازار بورس یعنی تحلیل های تکنیکال و بنیادی به اشخاص آموزش داده می شود. کار با انواع اندیکاتورها برای شناسایی موقعیت های خرید و فروش به شما آموزش داده می شود و شما می توانید به خوبی تحلیل تکنیکال را انجام دهید.

از آن سو تحلیل بنیادی نیز به خوبی و با ذکر مثال های مختلف به شما آموزش داده می شود و شما یاد خواهید گرفت که چگونه ارزش واقعی سهام مختلف را ارزیابی کنید. در کنار این کارها، سهمیران به شما یاد خواهد داد که چگونه ریسک معاملات خود را به بهترین شکل مدیریت کنید و چگونه از استراتژی های متفاوت معاملاتی برای انجام معاملات مختلف استفاده کنید تا بیشترین سود را نصیب خود کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp