ورود و ثبت نام

زمانی بازار بورس را تنها عده اندکی می شناختند و از نحوه معامله کردن در آن آگاهی داشتند ولی حالا به دلایل گوناگون، عده زیادی از افراد با بازار سرمایه یا همان بورس اوراق بهادار آشنا هستند. بسیاری از مردم حالا بخشی از سرمایه خود را به بازار بورس آورده اند تا از این طریق هم سرمایه خود را از تورم حفظ کنند و هم سود مناسبی کسب کنند. هر چند اوضاع بازار بورس این روزها منفی است اما بهرحال سود در بازار بورس وجود دارد و برای همین است که عده زیادی در آن مشغول معامله کردن هستند. در این مقاله درباره این موضوع توضیح داده شده است که سود در بورس چگونه محاسبه می شود.

سود در بورس

بازار بورس جایی است که در آن اوراق بهادار خرید و فروش می شوند. مهم ترین این اوراق بهادار، سهام شرکت های مختلف است که در بازار بورس وجود دارد. شرکت های مختلف، سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند تا از این طریق با جذب سرمایه سعی کنند به اهداف مالی خود دست پیدا کنند.

شرکت های گوناگونی(اعم از دولتی و خصوصی) در بازار بورس وجود دارند و سهم هر کدام قیمتی دارد و با قانون عرضه و تقاضا بالا و پایین می شود. مهم ترین دارایی موجود در بازار بورس همین سهام می باشد.

این که سود در بورس چگونه محاسبه می شود بیشتر در قبال سهام مطرح است و دیگر اواراق بهادار اهمیت بسیار کمتری دارند. البته دیگر اوراق بهادار در هر صورت سود و ضرر دارند اما بسیار کمتر معامله می شوند.

سود در بورس با بالا رفتن قیمت سهام(یا دیگر اوراق بهادار) بدست می آید. تصور کنید شما 200 سهم را با قیمت 5 هزار تومان خریده اید و حالا پس از چند هفته قیمت این سهم به 6 هزار تومان رسیده است. این یعنی شما 20 درصد سود کرده اید و ا میلیون تومان شما حالا تبدیل به 1 میلیون و 200 هزار تومان شده است.

سود در بورس چگونه محاسبه می شود؟

سوال خیلی ها مسلما این است که سود در بورس چگونه محاسبه می شود؟ جواب آن بسیار ساده و فرمولش هم بسیار آسان است. شما کافی است برای هر ورق بهاداری که خریده اید، قیمت خرید را از قیمت فروش کم کنید و آن را بر قیمت خرید تقسیم کنید و سپس در 100 ضرب نمایید تا درصد سود خود را بفهمید.

فرض کنید شما دارای یک سهم هستید که آن را با قیمت 700 تومان خریده اید و حالا پس از چند ماه قیمت آن به 1000 تومان رسیده است. حالا شما در قیمت 1000 تومان سهام خود را می فروشید و می خواهید سود را محاسبه کنید.

برای این کار کافی است قیمت خرید یعنی 700 را از قیمت فروش یعنی 1000 تومان کم کنید که حاصل آن 300 تومان است. حال این 300 تومان را بر 1000 تقسیم کنید و در 100 ضرب کنید. عدد بدست آمده 30 درصد است. یعنی شما در عرض چند ماه با انجام یک معامله 30 درصد سود کرده اید. اگر مبلغ 10 میلیون تومان را برای خرید اولیه صرف کرده باشید حالا 30 درصد آن یعنی 3 میلیون تومان سود کرده اید.

فرمول محاسبه درصد سود در بورس:        

100 ×     قیمت خرید ÷   ( قیمت خرید – قیمت فروش سهم)

سود نقدی = درصد سود × مبلغ خرید

دقت کنید که همیشه در بورس سود نمی کنید و در خیلی از مواقع وقتی قیمت فروش یک سهم از قیمت خرید آن پایین تر باشد این یعنی شما ضرر کرده اید. شما برای سود کردن در بورس باید با دقت و تجربه معامله کنید.

سود مرکب

حالا که جواب سوال سود در بورس چگونه محاسبه می شود را یافتید، باید بدانید که سود در بورس به شکل مرکب است. حالا منظور از سود مرکب چیست؟

سود مرکب، سود مضاعف یا ترکیب شده است. در واقع سود مرکب یعنی سودی که هم بر روی سرمایه اصلی می آید و هم به خود سود تعلق می گیرد. اثر سود مرکب در دراز مدت بسیار بیشتر است وباعث می شود تا سهامداران سود بیشتری ببرند.

برای این که بهتر درک کنید منظور از سود مرکب چیست اجازه دهید تا یک مثال برای شما بزنیم. فرض کنید شما مبلغ 20 میلیون تومان را به خرید یک سهم اختصاص می دهید.

این سهم روز بعد 5 درصد سود می کند و این یعنی مبلغ پول شما به 1 میلیون تومان می رسد. حالا اگر دوباره فردای آن روز این سهم 5 درصد سود کنید دیگر سود روی 21 میلیون محاسبه می شود و نه 20 میلیون. حالا شما 21 میلیون تومان پول دارید که سود جدید بر اساس آن محاسبه می شود.

برای همین است که هر چقدر که سرمایه بیشتری داشته باشید شما سود بیشتری خواهد برد. تصور کنید مبلغ بالا 200 میلیون تومان باشد آن گاه سود مرکب شما بیشتر خواهد بود.

در مثال بالا اگر دفعه دوم هم 5 درصد سود کنید آن گاه سرمایه شما 22 میلیون و 50 هزار تومان خواهد بود. با سرمایه 200 میلیونی اما در صورت 5 درصد اول سود، سرمایه شما به 210 میلون تومان خواهد رسید و در 5 درصد دوم سود، سرمایه شما به 220 میلیون و پانصد هزار تومان خواهد رسید.

نکته: ضرر شما هم مسلما به شکل مرکب محاسبه می شود.

سود در بورس تحت تاثیر چه عواملی است؟

حالا که دانستید سود مرکب چیست و جواب سوال سود در بورس چگونه محاسبه می شود را نیز گرفتید، نوبت آنست که بدانید سود در بورس تحت چه عواملی قرار دارد. در زیر این عوامل آورده شده اند:

1.جذب نقدینگی:

مهم ترین عامل بدون شک، جذب نقدینگی است که باعث سود در بورس می شود. یادتان باشد که بازار بورس را بازار سرمایه می گویند چون اساس آن بر سرمایه و جذب پول است. سرمایه و پول مردم و موسسات در این بازار بر طبق قانون عرضه و تقاضا باعث بالا و پایین شدن قیمت سهام مختلف می شود. هر چقدر که جذب نقدینگی در بورس بیشتر باشد رشد آن هم بیشتر است و در نتیجه سود بیشتری هم وجود خواهد داشت. از آن سو  وقتی که پول از بازار بورس خارج شود ارزش سهام هم پایین تر می آید.

2.تورم:

هر چقدر که تورم  در یک کشور بیشتر باشد رشد در بورس هم بیشتر خواهد بود و افراد سود بیشتری خواهند برد. دلیل این که تورم باعث رشد بورس خواهد شد این است که درآمد شرکت ها با فروش محصولات یا انجام خدمات گران تر بیشتر خواهد شد و در نتیجه قیمت آنها هم بالاتر خواهد رفت. در این دو سالی که میانگین سالانه تورم ایران بالای 50 درصد بود شما شاهد بودید که بورس چه رشد سریعی داشت.

3.سوددهی شرکت ها:

هر چقدر که عملکرد شرکت های بورسی بهتر و سود آوری آنها بیشتر باشد سود در بورس هم بیشتر خواهد بود. در واقع سود در بورس تابع سود یا ضرر دهی شرکت ها مخصوصا شرکت های لیدر یا شاخص ساز است که می توانند کل بازار را مثبت یا منفی کنند.

نتیجه گیری

این که شما بدانید سود در بورس چگونه محاسبه می شود بسیار خوب است و باعث می شود تا دیدی مناسب تر به بورس داشته باشید. سود در بورس در واقع از تفاوت قیمت خرید و فروش اوارق بهادار( که مهم ترین آنها سهام است) بدست می آید. شما کافی است تا قیمت خرید را از قیمت فروش کم کنید و سپس عدد بدست آمده را بر قیمت خرید تقسیم کرده و در 100 ضرب کنید تا درصد سود از یک دارایی برای شما مشخص شود. یادتان باشد که سود در بازار بورس به شکل مرکب است. این یعنی هم به اصل پول شما و هم به سود شما سود تعلق می گیرد.

سود در بورس تحت عواملی متعددی چون جذب نقدینگی،تورم ، عملکرد شرکت ها و دیگر مسائل می باشد. بازار بورس همواره باید شرایط خوبی را برای سرمایه گذاران مهیا کند تا بتواند اعتماد آنها را جلب کند.

سهمیران

بازار بورس نوسانات زیادی دارد و تنها کسانی در این بازار سود خواهند کرد که بدانند چگونه باید معامله کنند و برای دانستن این که چگونه باید معامله کرد باید به درستی آموزش دید.

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ سالهاست که در زمینه آموزش مسائل بورس فعالیت می کند و می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای اشخاصی باشد که دنبال یادگیری این بازار پرتلاطم هستند. سهمیران، دوره های آموزشی بسیار خوبی برگزار می کند که در آنها دانش آموزان را به بهترین شکل آموزش می دهد و آنها را به معامله گری ماهر تبدیل می کند.

سهمیران به شما یاد می دهد که چگونه برای سود بیشتر در بازار بورس، به خوبی ریسک معاملات خود را مدیریت کنید و از استراتژی های مختلف برای معاملات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت استفاده کنید.

سهمیران در ابتدا تاریخچه بورس را به شما می گوید ، سپس مفاهیم اصلی بازار بورس را برای شما توضیح می دهد و پس از آن تحلیل کردن را به شما آموزش خواهد داد که مهم ترین کار در بورس است. اگر شما بتوانید از طریق تحلیل های بنیادی و تکنیکال، سهام مختلف را تحلیل کنید می توانید بیشترین سود را در بازار بورس کسب کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp