ورود و ثبت نام

بازار بورس در ایران قدمت چندانی ندارد اما بهرحال توانسته است از پیچ و خم های مختلفی عبور کند و به اینجا برسد. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است که سابقه بورس ایران چقدر است.

بورس برای اولین بار در ایران

اولین باری که نامی از تاسیس بورس در ایران برده شد در زمان رضاشاه پهلوی بود. در سال 1315 یک کارشناسی هلندی و بلژیکی برای بررسی طرح تاسیس بورس به ایران آمدند و حتی کارهای اولیه را هم انجام دادند اما با شروع جنگ جهانی دوم این پروژه متوقف شد و تا سالها در ایران نامی از بورس برده نشد.

بررسی طرح تاسیس بورس به صورت جدی

در سال 1341 در شرایطی که کشور از ثباتی نسبی و مناسب برقرار بود کمیسیونی در وزارت بازرگانی با حضور چندین عضو مهم تشکیل گردید و در این جلسه طرح و موافقت نامه اولیه برای ایجاد بورس تنظیم شد. در همان سال، هیئتی از کشور بلژیک دعوت شد تا به ایران برای راه اندازی بورس کمک کند.

پس از چند سال فراز و نشیب برای تشکیل بورس، بالاخره قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس آن زمان تصویب شد و سپس برای اجرا به دولت محول شد.

وزارت اقتصاد کشور هم این قانون را به بانک مرکزی ارجاع داد تا اجرایی وعملیاتی شود. بالاخره با تلاش ها و بالا و پایین ها در این زمینه، بورس در سال 1346 و یک سال پس ازابلاغ قانون آن  در ایران تشکیل می شود و در واقع سال تاسیس بورس در ایران سال 1346 است.

اگر حالا که در اواخر سال 1399 هستیم را در نظر بگیریم می بینیم که سابقه بورس در ایران به 53 سال می رسد. یعنی ما در حال حاضر 54 سال است که صاحب بورس اوراق بهادار هستیم. تاریخ شروع دقیق بورس در ایران، پانزدهم بهمن 1346 است که در آن چندین معامله روی سهام بانک توسعه صنعت و معدن و نفت پارس صورت گرفت.

رشد بورس پس از تشکیل

از سال 1346 تا سال 1357 که انقلاب اتفاق افتاد، بورس رشد آرام و خوبی را پشت سر گذاشت .در سال 1346 تنها 10 شرکت و موسسه در بورس حضور داشتند اما در سال 57 تعداد 142 شرکت در بورس اوراق بهادار حضور فعال داشتند. سرمایه بورس نیز از 6.2 میلیارد ریال به 308 میلیارد ریال رسید.

پس از آن که انقلاب اتفاق افتاد بورس برای مدتی هیچ فعالیتی نداشت چون برخی ها بورس را بازار سرمایه داران و بر خلاف اهداف انقلاب می دانستند. این افراد سعی داشتند تا بازار بورس را منحل کنند اما موفق به این کار نشدند و مسئولین دریافتند که وجود بورس می تواند به مدیریت سرمایه و شرکت ها در کشور کمک کند. با این وجود تعداد شرکت ها تا سال 1367 که جنگ پایان یافت، مدام کمتر شد و از صد و خرده ای به 56 شرکت رسید.

رشد بورس پس از جنگ

پس از پایان جنگ ، آرام آرام بورس جانی دوباره گرفت و توانست اندکی خود را تقویت کنید اما این تقویت چندان زیاد نبود چون بهرحال هنوز حمایتی قوی از آن صورت نمی گرفت. رشد اصلی بازار بورس از سال 1376 و با تغییر رویکردها اتفاق افتاد. در طول این سالها بر اثر تصمیمات مناسبی که در حمایت از بورس صورت گرفت ، بورس توانست تا سال 1384 رشد خوبی را تجربه کنید. اما دوباره پس از تشکیل دولت جدید ، این روند رشد کاهش پیدا کرد.

معمولا تغییر دولت مدتی باعث کاهش رشد بورس می شود چون بازار منتظر می ماند تا ببینید دولت چه تصمیماتی را اتخاذ کرد. در سال 1385، شاخص کل بازار از 10 هزار واحد هم عبور کرد.

در سال 1389، سامانه معاملات بر خط یا همان آنلاین ایجاد شد و این موضوع توانست در رشد بورس تاثیر زیادی داشته باشد. حالا دیگر افراد به راحتی می توانستند از سراسر ایران به بورس دسترسی داشته باشند و همین موضوع توانست باعث افزایش حجم معاملات در بورس شود.

رشد بورس در سال 92

با شروع دولت جدید در سال 1392 باز هم رشد بورس دچار توقف کوتاهی شد اما دوباره کار خود را شروع کرد و در شب تصویب برجام توانست جهش بسیار خوبی را تجربه کنید. در طی دو سال اخیر و با دعوت مسئولین از مردم برای حضور در بورس، شاخص حتی توانست از 2 میلیون واحد هم فراتر برود اما متاسفانه بر اثر سیاست های اشتباه این بازار دچار ریزش سنگینی شد به گونه ای که حالا و در اواخر سال 1399 شاخص کل نزدیک 1 میلیون و 200 هزار واحد است.

انواع بورس در ایران

در ایران و در حال حاضر چهار بورس زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند که در زیر آورده شده است:

1.بورس اوراق بهادار:

همان طور که از نامش پیداست این بازار برای انجام خرید و فروش انواع اوراق بهادار ایجاد شده است. در این بازار سهام شرکت ها، اوراق مشارکت و دیگر اوراق بهادار خرید و فروش می شود. شرکت ها سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند و افراد نیز آنها را خرید و فروش می کنند.

2.فرابورس:

بازار فرابورس با بازار بورس اوراق بهادار تفاوتی ندارد فقط شرایط پذیرش آن آسان تر و ساده تر است. شرکت هایی که به هر دلیلی نمی توانند در بورس پذیرفته شوند، می آیند و در فرابورس سهام خود را عرضه می کنند. خیلی از سهام بورس مربوط به این بازار است و سهام این بازار هم به شکل گسترده ای مورد معامله قرار می گیرد.

3.بورس کالای ایران:

در این بازار همان گونه که از نامش پیداست، انواع کالاها و محصولات خرید و فروش می شوند. فلزات مانند فولاد و مس، محصولات کشاورزی مانند گندم و جو ، محصولات پتروشیمی و دیگر موارد همگی جزء کالاهایی هستند که در بازار بورس کالا خرید و فروش می شوند.

4.بورس انرژی :

در این بازار حامل های انرژی مانند برق، زغال سنگ و دیگر موارد خرید و فروش می شوند و افراد به راحتی می توانند این ها را خریده یا فروخته و از این طریق سود بدست آورند.

نتیجه گیری

بازار بورس، بازاری است که در آن افراد به خرید و فروش و  معاملات اوراق بهادار یا کالا و حامل های انرژی می پردازند. سابقه بورس ایران در حال حاضر به بیش از 50 سال می رسد. بورس اولین بار در سال 1346 معاملات خود را شروع کرد و حالا شاخص آن نزدیک به 1 میلیون  و 200 هزار واحد است.

بازار بورس ایران، فراز و نشیب های زیادی داشته است. شاید  تا چند سال قبل خیلی ها با بورس آشنا نبودند اما حالا دیگر خیلی ها این بازار را به خوبی می شناسند و در آن فعال هستند. عده زیادی طی این دو سال کد بورسی گرفته اند و مشغول خرید و فروش در بازار بورس شده اند. بازار بورس محل خوبی برای تامین مالی شرکت ها و کمک به رشد اقتصادی کشور است به شرط آن که دولت ها از آن به درستی حمایت کنند و با تصمیمات مناسب باعث شوند تا اعتماد به این بازار بیشتر شود.

سرمایه گذاری

بازار بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری است اگر دخالت ها در آن تمام شود و قوانین به طور درست و مناسبی برای رشد آن وضع شوند. یادتان باشد که بازار بورس، نوسان و ریسک بالایی دارد و خیلی ها نه در ایران و بلکه در دنیا سرمایه خود در بورس را از دست می دهند. افرادی بیشترین سود را از بازار بورس می برند که تجربه  و مهارت بالاتر در معامله کردن دارندو از آن سو صبر بیشتری دارند.

سهمیران

بورس، بازار جذابی است اما در عین حال ریسک بالایی هم دارد. افراد زیادی در این بازار دچار ضرر می شوند و افراد زیادی هم سود می کنند. برای سود کردن در بورس نیاز است تا شما دانش و مهارت کافی داشته باشید. برای بدست آوردن دانش و مهارت نیز شما نیاز به آموزش دیدن دارید.

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری مطرح حافظ و نیز به عنوان مجموعه ای که سالهاست در حال آموزش مسائل بورس است، می تواند به خوبی به شما آموزش دهد تا شما بتوانید به معامله گر ماهر و حرفه ای تبدیل شود و در بازار بورس به سود خوبی دست یابید.

یادتان باشد که شانس ممکن است چند بار باعث شود که شما به سود برسید اما دانش و تجربه همواره باعث سود شما خواهد شد. سهمیران دوره های اموزشی بسیار خوبی را برای آموزش افراد برگزار می کند و می تواند به خوبی از افراد یک معامله گر ماهر بسازد.

آموزش :

یکی از چیزهایی که بسیار مهم است و توسط سهمیران به شما آموزش داده می شود تحلیل است. زمانی که شما بتوانید تحلیل کنید قادر خواهید بود تا فرصت های خرید و فروش را به خوبی شناسایی کنید و از این طریق، معاملات پرسودی را انجام دهید. انواع تحلیل های بنیادی و تکنیکال به شما آموزش داده خواهند شد و شما قادر خواهید بود تا از طریق استفاده از اندیکاتورهای مناسب به خوبی رفتار سهام مختلف را ارزیابی کنید.

در کنار تحلیل، سهمیران به شما استراتژی های معاملاتی و مدیریت ریسک را نیز خواهد آموخت و شما قادر خواهید بود تا ریسک معاملات خود را از این طریق به کمترین حد برسانید وسود خود را به بیشترین مقدار ممکن برسانید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp