ورود و ثبت نام

بازار بورس جایی است که در آن انواع اوراق بهادار خرید و فروش می شود و شما می توانید آنها را به راحتی برای بدست آوردن سود، معامله کنید. هر کدام از این اوراق بهادار دارای ویژگی های خاص خود هستند. در این میان سهام شرکت ها از همه بیشتر خرید و فروش می شوند و حتی خیلی ها آن را به عنوان بازار سهام می شناسند. به جز سهام ، اوراق بهادار دیگری هم وجود دارند که می توانند سود خوبی به معامله گران بدهند. یکی از این آنها اوراق مشارکت است. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است که اوراق مشارکت چیست و نحوه خرید و فروش آن چگونه است.

اوراق قرضه چیست؟

قبل از آن که شما با ارواق مشارکت آشنا شوید، باید بدانید اوراق قرضه یا بدهی چیست.

اوراق قرضه یا بدهی همان طور که از اسم آن مشخص است، اوراقی است که فرد ارائه دهنده آن خود را با دادن آن بدهکار می کند. فردی که اوراق قرضه یا بدهی را صادر می کند طی قراردادی متعهد  می شود در طی یک بازه زمانی مشخص سودی را به دارنده اوراق بپردازد و پس از آن که دوره اوراق به پایان رسید، مبلغ اسمی آن را به فرد می پردازد.

مثال :

برای فهمیدن بیشتر اجازه بدهید یک مثال بزنیم. فرض کنید که شما به پول و سرمایه نیاز دارید. به پیش یک فرد آشنا می روید و از او مبلغ 5 میلیون می خواهید. در واقع شما می خواهید  این پول را قرض بگیرید(قرضه) و خود را بدهکار کنید(بدهید) چون بعدا می خواهید آن را برگردانید. اما او بهر حال دوست ندارد که این پول را بدون سود به شما بدهد بنابراین با شما قراردادی می بندد. در این قرارداد شما نهایتا تا دو سال وقت دارید که این پول را بازگردانید اما شرط دیگر هم اینست که سالانه 20 درصد به او سود بدهید.

اسم این قرارداد را می توان یک ورق بدهی گذاشت چون نشان دهنده بدهی شما به این فرد است. اگر پس از دو سال مبلغ 5 میلیون فعلی، معادل 10 میلیون آن زمان باشد شما همان 5 میلیون را خواهید و وظیفه دیگری ندارید(قیمت اسمی) .

شرکت ها و موسسات برای جذب سرمایه، اوراق قرضه چاپ می کنند و آن را در بازار بورس ارائه می کنند. شرکت ها با فروختن این اوراق به افراد صاحب اوراق موظف میشوند سالانه میزان معینی سود بپردازند و با پایان دوره این اوراق ، مبلغ اسمی این اوراق را نیز به افراد بپردازند.

اوراق مشارکت چیست؟

حالا که دانستید اوراق بدهی یا قرضه چیست نوبت اوراق مشارکت است. اوراق مشارکت در واقع نوعی اوراق بدهی است با این تفاوت که افراد با پول خود در سود پروژه ها و شرکت ها شریک می شوند.

طبق قانون، اوراق مشارکت اوراق بی نام یا بانامی هستند که با قیمت اسمی معین توسط شرکت ها برای تامین بودجه پروژه های عمرانی و تولیدی صادر می شود. فرد صاحب این اوراق نسبت به قیمت اسمی و سود پروژه ها مدعی است و بر طبق آن باید به او سود پرداخت شود.

اجازه دهید با یک مثال به خوبی اوراق مشارکت را برای شما توضیح دهیم. فرض کنیم که یک شرکت بزرگ می خواهدیک خط تولید جدید راه اندازی کند و برای این کار به 100 میلیارد پول نیاز دارد. شرکت می تواند این پول را از بانک وام بگیرد اما سودی که باید به بانک بپردازد زیاد است. در اینجا شرکت می آید و اوراق مشارکت منتشر می کند.

شرکت اوراق مشارکتی را به تعداد مشخص و با قیمت اسمی مشخصی منتشر می کند و طبق این اوراق متعهد می شود که این مقدار از سود این پروژه تولیدی را به افراد صاحب اوراق بدهد. با انجام این کار به راحتی سرمایه مورد نظر برای راه اندازی خط تولید جدید کارخانه تامین می گردد و خیلی ها هم با خرید این اوراق مشارکت، یک سرمایه گذاری امن انجام می دهند.

مزایای اوراق مشارکت

اوراق مشارکت می توانند مزایای زیادی داشته باشند که در زیر به آنها اشاره شده است:

1.ریسک کمتر:

درست است که این اوراق سود کمتری را نسبت به برخی اوراق بهادار به افراد می دهند اما از آن سو ریسک بسیار کمتری هم  دارند و به همین دلیل خیال سرمایه گذار از بابت سود خود راحت است.

2.سود معاف از مالیات”

سود این اوراق از مالیات معاف است و این خود به جذابیت این اوراق می افزاید.

3.سود به صورت علی الحساب پرداخت می شود:

در پایان پروژه و سررسید اوراق، ناشر اوراق وظیفه دارد تا سود قطعی پروژه را محاسبه کرده و اگر این سود از سودی که به فرد مالک اوراق پرداخت شده است کمتر باشد، ناشر باید مابه التفاوت آن را پرداخت نماید. اگر هم سود پروژه کمتر از سود پرداختی به مالکان اوراق مشارکت باشد، هیچ چیزی متوجه آنان نیست و از سود آنها برداشته نخواهد شد.

4.سودها به صورت مرتب و در دوره های زمانی تعیین شده پرداخت می شوند:

سود اوراق مشارکت طبق زمان های تعیین شده به صورت ماهیانه یا چندماهه به افراد پرداخت می شود و فرد برای کسب سود باید اوراق خود را نشان دهد.

نکته : یادتان باشد که اوراق مشارکت برای تامین سرمایه و مشارکت سرمایه گذارن در پروژه های تولیدی و عمرانی است و در هر جایی نمی توان از اوراق مشارکت استفاده کرد. این تفاوتی است که بین اوراق مشارکت و اوراق قرضه وجود دارد. در انتشار اوراق قرضه(Bond) ناشر هیچ محدودیتی ندارد و می تواند برای جذب سرمایه جهت اهداف مالی گوناگون اقدام به انتشار اوراق قرضه کند.

خرید و فروش اوراق مشارکت

خرید و فروش اوراق مشارکت به راحتی از طریق بورس انجام می شود و افراد به راحتی می توانند این اوراق را از طریق سامانه های معاملاتی خریدو فروش کنند. به این اوراق مشارکت، اوراق مشارکت بورسی می گویند.

برخی از اوراق مشارکت اما در بورس پذیرفته نمی شوند. برای خرید و فروش این اوراق می توان از طریق بانک ها اقدام کرد. این اوراق معمولا بی نام هستند. راه دیگر برای خرید و فروش اوراق مشارکت، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است. 

نتیجه گیری

اوراق مشارکت،  همان گونه که از نامش مشخص است اوراقی است که افراد با خرید و سرمایه گذاری روی آنها می توانند در طرح ها و پروژه های شرکت ها مشارکت کنند و از این طریق سرمایه گذاری مولدی انجام دهند. بر خلاف اوراق قرضه، شما پول را قرض نمی دهید بلکه آن را در پروژه های عمرانی وتولیدی شرکت می دهید و سود آن را نیز دریافت می کنید.

شرکت ها برای توسعه خود و برای انجام پروژه های بزرگ نیاز به سرمایه دارند. افراد می توانند با استفاده از خرید این اوراق، در کار و سود آنها شریک می شوند. در واقع یک پروژه مشارکتی بین شرکت و سرمایه گذاران به پیش می رود و سود آن نیز طبق قرارداد بین آنها تقسیم می شود.

ریسک سرمایه گذازی

سود این اوراق اگر چه زیاد نیست اما تضمین شده است و به همین خاطر ریسکی ندارد. دیگر شما نگران این نیستید که آیا حتما سود خواهید کرد یا نه چون مطمئن هستید که سود شما حتی با وجود ضرر پروژه پرداخت می شود. سود شما باید در هر صورت پرداخت شود و شرکت و موسسه صادرکننده موظف به پرداخت این سود است. این سود از مالیات معاف است .

یادتان باشد که در اوراق قرضه میزان بهره از همان ابتدا مشخص است و طبق دوره های زمانی مشخص به شما پرداخت شود. از آن سو اما سود اوراق مشارکت پس از پایان طرح و دوره اوراق مشارکت محاسبه می شود و به افراد پرداخت می شود. سودی که در این مدت به مالکان اوراق مشارکت پرداخت می شود علی الحساب است یعنی طبق پیش بینی ها است و برای همین است که در آخر اگر سود پروژه بیشتر از میزانی بود که افراد پرداخت شده است ، مابه التفاوت آن به مالکان پرداخت می شود و اگر سود پروژه کمتر شود هیچ چیزی از سود مالکان کم نخواهد شد.

سهمیران

بازار بورس جایی است که خیلی ها در آن سود می کنند و خیلی ها هم در آن ضرر می کنند. برای سود کردن در این بازار شما باید به خوبی آموزش ببینید تا بتوانید به خوبی اوضاع بازار بورس را تحلیل کنید و از این طریق معاملات خوبی انجام دهید.

سهمیران به عنوان شعبه ای ازکارگزاری حافظ سالهاست که در حال آموزش مسایل بورس  است و می تواند برای افرادی که دنبال یادگیری درست بازار بورس هستند گزینه ای عالی محسوب شود. کارگزاری حافظ خود یکی از بهترین کارگزاری های کشور است که بهترین خدمات را به مشتریان خود عرضه می کند.

سهمیران به خوبی با استفاده از دوره های آموزشی خود به شما یاد می دهد که چگونه سهام مختلف را تحلیل کنید و از این طریق فرصت های خرید و فروش را شناسایی کنید. با تحلیل مناسب شما معاملات بسیار خوبی هم انجام می دهید.

در کنار تحلیل، سهمیران به شما یاد خواهد داد که چگونه با استفاده از مدیریت صحیح و درست ریسک، ضرر خود را به حداقل برسانید  وسود خود را بالا ببرید. سهمیران برای شمایی که نگاهی علمی به بورس دارید گزینه ای بسیار خوبی و عالی محسوب می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp