ورود و ثبت نام

معاملات بلوکی در بورس چیست

بازار بورس دارای اصطلاحات فراوانی است که هر کدام از آنها نشانگر چیزی است. اگر در بازار بورس فعالیت کرده باشید و پیگیر معاملات سهام بوده باشید حتما نام معاملات بلوکی به گوشتان خورده است. اما منظور از معاملات بلوکی در بورس چیست و چرا انجام می شود. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است.

معامله در بورس

حتما خودتان هم خوب می دانید که بازار بورس، بازار معاملات سهام است .در بورس معاملات مختلفی انجام می شود. هر کدام از این معاملات اندازه ای دارند. برخی از آنها حجم کوچکی دارندو برخی از آنها بزرگ است. سرمایه گذاران خرد همان گونه که از نامشان پیداست معاملاتشان هم کوچک و خرد است و حجم چندانی ندارد. هر چقدر که یک معامله در بورس بزرگتر باشد مطمئنا تاثیر آن روی سهم هم بیشتر است.

به طور کلی معاملات در بورس را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1.معاملات خرد:

این معاملات توسط معامله گران خرد انجام می شود و تاثیر آنچنانی روی سهم ندارد .

2.معامله عمده :

این معامله ها توسط سرمایه داران و سهامداران بزرگ  یک سهم انجام می شود و روی سهم تاثیر بیشتری دارد.

3.معاملات بلوکی

همان گونه که از نامش پیداست این معاملات حجم بسیار بالایی دارند و به صورت توافقی انجام می شود.

معاملات بلوکی چیست؟

زمانی که یک سهم در حجم زیاد و به صورت توافقی خرید یا فروش شود، معامله بلوکی صورت گرفته است. دلیل این که به ان معاملات بلوکی می گویند این است که محدوده حجم و قیمت در آن در نظر گرفته می شود. این معاملات بین حقوقی های بزرگ سهام صورت می گیرد و روی یک سهم تاثیر می گذارد و می تواند باعث رشد یک سهم شود.

زمانی که روی یک نماد و سهم معاملات بلوکی صورت می پذیرد می توان انتظار افزایش قیمت آن را داشت چون معاملات بلوکی فراتر از قیمت کنونی سهم انجام می شوند. این موضوع می تواند باعث افزایش تقاضا برای یک سهم شود و در نتیجه باعث رشد سهم شود. بنابراین معاملات بلوکی و حتی انتشار آگهی عرضه بلوک روی سهم و تقاضاها برای آن صورت می گیرد.

زمانی که حجم یک معامله 50 برابر حجم سفارش در بازار عادی باشد، آنگاه معامله وارد بلوکی می شود و معمولا بین سرمایه گذاران حقوقی انجام می شود. معاملات بلوکی برای انجام شدن سازوکار خود را دارند و از همین رو سیستمی جدا دارند.

این معاملات دارای ویژگی هایی هستند که در زیر به آنها اشاره شده است:

1.محدودیت حجمی در ان رعایت نمی شود:

همان طور که گفته شد برای معاملات بلوکی حدی برای حجم وجود ندارد. سرمایه گذاران می توانند هر حجمی که دوست داشته باشند را طبق توافق خود جابجا کنند.

2.محدودیت قیمتی در آن وجود ندارد:

مانند محدوده نوسان در بورس ، این گونه نیست که معاملات بلوکی دارای محدوده قیمت باشند و بخواهند از آن پیروی کنند. قیمت مبادله و انجام معاملات بلوکی محدودیت ندارد.

3.بازاری مجزا برای خود دارند:

بازار بلوک ، بازار مجزای انجام معاملات بلوکی است وهر کسی بخواهد معاملات بلوکی انجام دهد باید از این بازار اقدام کند.

4.دامنه نوسان در این بازار مانند بازار بورس است

5.در صورتی که نماد در بازار عادی بورس متوقف شود، معامله ان در بازار بلوک نیز متوقف خواهد شد.

6.معاملات بلوکی در محاسبه قیمت های پایانی و شاخص بازار فرابورس محاسبه نمی گردند:

از انجایی که معاملات بلوکی در محدوده قیمت و حجم معامله  نمی شوند و بازار مجزایی برای خودشان دارند پس در محاسبه قیمت های پایانی اثری نخواهند داشت

تاثیر معاملات بلوکی

معاملات بلوکی بدون شک روی سهام تاثیر می گذارند و برای همین است که هر معامله گری به خوبی باید آنها را رصد کند. وقتی شما می بینید که در بازار معاملات بلوکی، سرمایه گذار وفعالی دست به خرید بلوکی یک سهم می زند این یعنی می داند که آن سهم  قیمتی پایین تر از ارزش واقعی اش دارد. بنابرای با انجام این معامله بلوکی این سیگنال مثبت به بازار ارسال می شود و سهم می تواند با افزایش تقاضا مواجه شود و وارد صف خرید قوی شود.

از سوی دیگر عده ای می گویند زمانی که یک سهم به صورت بلوکی فروخته می شوند این می تواند نشانه بدی باشد. فروشندگان بلوکی یک سهم، جزء سهامداران بزرگ یک سهم هستند و در نتیجه از اوضاع شرکت و سهم بهتر خبر دارند و می خواهند هر چه زودتر از آن خارج شوند.

به طور کلی این که شما باید به تحلیل معاملات بلوکی بپردازید و بدانید که آیا معاملات بلوکی انجام شده باعث رشد سهم می شوند یا خیر. همه چیز را کنار هم در نظر بگیرید و سپس تحلیلی جامع را بیرون بکشید. به طور کلی این که برای تحلیل معاملات بلوکی باید دارای تجربه و دانش کافی بود و صرفا با چند حدس و گمان نمی شود تحلیل خوبی انجام داد.

به طور کلی اما این قاعده جا افتاده  است که انجام شدن معاملات بلوکی بر روی یک سهم موجب افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت آن می شود.

چگونگی تشخیص معاملات بلوکی

برای دیدن این معاملات، شما می توانید به سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس www.tsetmc.com سر بزنید. سهم مورد نظر خود را با جستجو کردن در قسمت جستجو پیدا کنید . پس از ان در قسمت روبروی سهم و در بخش نمادهای وابسته  روی “خرده فروشی ” آن کلیک کنید.با باز شدن صفحه روی سابقه مخفی در زیر قسمت حقیقی ها و حقوقی ها کلیک کنید. حالا شما می توانید معاملات بلوکی را مشاهده کنید.

راه دیگر تشخیص معاملات بلوکی این است که افراد وارد سربرگ دیدبان بازار در سایت بورس شوند و به نمادهای سهم نگاه کنند. در مقابل بعضی نمادها عدد 2 وجود دارد که نشان دهنده انجام شدن معاملات بلوکی است. برای مثال زمانی که شما فولاد2 یا شگویا2 را مشاهده می کنید آنگاه می فهمید که در آنجا معامله بلوکی صورت گرفته است.

نتیجه گیری

در بازار بورس انواع معاملات صورت می پذیرند . معاملات می توانند در حجم های مختلف صورت بپذیرند.در معاملات خرد سرمایه گذاران خرد و عادی معاملات را انجام می دهند اما در معاملات عمده و بلوکی توسط سرمایه گذاران مهم و حقوقی های بزرگ صورت می گیرد.

معاملات بلوکی ،معاملاتی هستند که حجم و قیمت آنها محدوده ندارد و در بازار مجزایی انجام می شود. این معاملات با توافق دو طرف و پس از ثبت در یک سامانه مشخص انجام می شود. معاملات بلوکی حجمی بسیار بیشتر از معاملات دیگر دارند و برای همین دارای اهمیت هستند. هر چند که این معاملات در قیمت پایانی محاسبه نمی شوند و تاثیری روی آن ندارند اما بهرحال می توانند با افزایش تقاضا موجب رشد یک سهم را فراهم آورند.

به طور کلی قاعده این است که زمانی که روی یک سهم معاملات بلوکی صورت بگیرد سیگنالی برای رشد قیمت محسوب می شود. با معاملات بلوکی معمولا افزایش تقاضا برای یک سهم صورت می گیرد و این باعث رشد قیمت آن می شود. شما برای تشخیص معاملات بلوکی یک نماد می توانید از سایت های مرجع استفاده کنید. زمانی که در کنار یک نماد عدد 2 را مشاهده کردید یعنی معامله بلوکی صورت گرفته است.

سهمیران

در بازار بورس،اگر شما بخواهید تا سود خوبی بدست آورید باید دارای مهارت کافی باشید و داشتن مهارت نیز جز با آموزش دیدن بدست نمی آید.

اگر دوست دارید تا به یک معامله گر ماهر و حرفه ای در بازار بورس تبدیل شوید، می توانید از آموزش های حرفه ای و مناسب سهمیران استفاده کنید.

سهمیران به عنوان شعبه ای از کارگزاری حافظ سالهاست که در حال آموزش مسائل بورس به افراد مختلف است. کارگزاری حافظ نیز خود از جمله بهترین کارگزاری های کشور است و خدماتی عالی را به افراد ارائه می دهد.

سهمیران با استفاده از آموزش های خود می تواند قدرت تحلیل شما را بالا ببرد و شما با آموزش های این مجموعه قادر خواهید بود تا به خوبی سهم ها و جریان های بازار بورس را تحلیل کنید و از این طریق فرصت های خرید و فروش را شناسایی کنید و از آنها برای کسب سود استفاده کنید.

سهمیران در کنار بالا بردن قدرت تحلیل شما، به شما یاد خواهد داد که با استفاده از استراتژی های مختلف به خوبی معامله کنید و از این طریق ، سود خوبی را نصیب خود کنید. استراتژی های مختلف برای انواع معاملات به شما اموزش داده خواهد شد. در کنار این ها سهمیران مدیریت ریسک را به شما خواهد آموخت که از اهمیت زیادی برخوردار است . با مدیریت ریسک، شما می توانید ریسک معاملات خود را کنترل کرده و ضرر خود را به حداقل برسانید و سود خود را به بالاترین میزان برسانید.

با  سهمیران شما به صورت حرفه ای در بازار بورس معامله خواهید کرد و خواهید دانست که چگونه باید در این بازار حرکت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp