ورود و ثبت نام

چگونه در دو کارگزاری ثبت نام کنیم

تعریف کارگزاری

در بورس معاملات از طریق کارگزاری ها انجام می شود. کارگزاری در واقع واسطه بین سهامداران و شرکت برای انجام امور خرید و فروش می باشد یک کارگزاری خوب می تواند در سریع ترین زمان ممکن معامله را برای اشخاص انجام می دهد، همچنین باید دارای پلتفرم معاملاتی قدرتمندی باشد که بتواند به مشتریان خدمات خوبی ارائه دهد.

افراد برای انتخاب یک کارگزاری باید به عواملی مثل سابقه و اعتبار آن توجه کنند و هم چنین از دیگران درباره میزان کارآمدی کارگزاری انتخاب شده خود سوال بپرسند،یک کارگزاری خوب می تواند در روزهای شلوغ کمک بسیار خوبی باشد.

داشتن دو کارگزاری بورس همزمان

همانطور که در بالا گفته شد با توجه به تعدد کارگزاری ها و خدمات آنها برخی دوست دارند همزمان در دو کارگزاری حساب فعال داشته باشند، اما سوال اینجاست که آیا چنین چیزی ممکن است و فرد می تواند همزمان در دو کارگزاری ثبت نام کند؟

بله، یک فرد می تواند در دو کارگزاری به صورت همزمان حضور داشته باشد و از خدمات آنها استفاده کند. توجه داشته باشید که کد معاملاتی(کد بورسی) شما یکی بیشتر نیست اما شما با همان کد می توانید در دو یا چند کارگزاری ثبت نام کنید.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که هنگام استفاده از دو کارگزاری به صورت همزمان، اگر شما سهمی را در یک کارگزاری خریده باشید و بخواهید آن را در کارگزاری دیگری به فروش برسانید، باید کارگزار ناظر خود را تغییر دهید.

دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود.

سهامداران صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. جهت فروش سهمی که کارگزار ناظر آن کارگزاری موردنظر شما نیست، لازم است که کارگزار ناظر آن نماد تغییر یابد. برای این که موضوع را بهتر درک کنید اجازه دهید تا یک مثال برای شما بزنیم.

فرض کنید شما در دو کارگزاری A و B ثبت نام کرده اید. شما از طریق کارگزاری A سهم “حفاری” را خریداری کرده اید و حالا که در سود مناسبی هستید می خواهید آن را بفروشید. شما می خواهید کار فروش را این بار از طریق کارگزاری B انجام دهید. این کار برای شما میسر نیست چون کارگزار ناظر شما در موقع خرید، کارگزاری A بوده است. برای این که بتوانید سهم “حفاری” خود را بفروشید کافی است که به صورت آنلاین درخواست تغییر کارگزار ناظر بدهید. تغییر کارگزار ناظر شما معمولا ظرف 48 ساعت انجام خواهد شد.

دلایل تغییر کارگزار

برای تغییر کارگزار ناظر دلایل زیادی وجود دارد. ممکن است کارگزار ناظر کنونی کارمزد بالایی از شما در هنگام فروش دریافت می کند یا واریز وجه آن دیر انجام می شود یا سیستم معاملاتی آن کند عمل می کند. بهرحال هر دلیلی که وجود دارد شخص می تواند انتخاب کند که از طریق کدام کارگزاری خرید و فروش سهم هایش انجام شود.

ثبت نام در دو کارگزاری به طور همزمان

برای داشتن دو کارگزاری شما دو حالت در پیش رو دارید:

  • در هیچ کارگزاری ای ثبت نام نکرده اید و کد معاملاتی هم ندارید.
  • همین الان دارای کد معاملاتی یا کد بورسی هستید و در یک کارگزاری ثبت نام کرده اید.

برای حالت اول، شما ابتدا باید ابتدا اطلاعات خود را در سامانه سجام وارد کنید. برای ورود به سایت سجام باید به آدرس https://www.sejam.ir مراجعه کنید.

پس از آن که شما اطلاعات خود را سامانه سجام ثبت کردید، کدی برای شما ارسال خواهد شد که باید آن را برای احراز هویت به همراه داشته باشید، این کد را کد رهگیری می نامند.

پس از دریافت کد موردنظر در ثبت نام باید هویت خود را احراز کنید. برای این کار می توانید از دو روش حضوری و غیرحضوری استفاده کنید.

در روش حضوری، با مدارک لازم (کارت ملی) به دفاتر پیشخوان دولتی مراجعه می کنید تا احراز هویت شوید و در کارگزاری مورد نظر ثبت نام کنید.

در روش غیرحضوری از طریق اپلیکیشن هایی مانند سیگنال، آپ و غیره، هویت شما احراز می شود و کد بورسی به شما داده خواهد شد.

معمولا کد بورسی شما در مدت زمان کوتاهی( یک تا چند روز) به ایمیل یا تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

برای حالت دوم : کار شما بسیار راحت است چون قبلا اطلاعات شما ثبت شده است و شما کد بورسی دارید. برای این که در یک کارگزاری دیگر ثبت نام کنید کافی است تا در کارگزاری مورد نظر و دوم خود ثبت نام کنید و اطلاعات لازم را در آن درج کنید.

نکته: چون شما قبلا در سامانه سجام هنگام ثبت نام علاوه بر ثبت اطلاعات اقدام به احراز هویت کردید دیگر نیاز به انجام آن نیست.

مزیت های داشتن دو کارگزاری همزمان چیست؟

1.جا نماندن از معاملات مهم: در مواقعی که تقاضا برای یک سهم زیاد می شود، سیستم معاملاتی بعضی از کارگزاری های شلوغ ممکن است از کار بیفتند یا کند شوند و به همین دلیل، افرادی که دارای دو کارگزاری هستند به راحتی از طریق کارگزاری خلوت تر اُردر خرید یا فروش خود را ثبت می کنند و کار خود را جلو می برند. در مواقعی که سیستم معاملاتی یک کارگزاری بسیار شلوغ باشد، ممکن است پلتفرم معاملاتی آن حتی باز هم نشود که این چنین مواردی به معامله گران بورسی ضرر زیادی می زند.

2.برخورداری همزمان از خدمات دو کارگزاری: زمانی که شما در دو کارگزاری ثبت نام کرده باشید، مسلما از مزایای هر دو کارگزاری بهره مند خواهید بود. شما می توانید با اردرهای خرید و فروش خود را با کارگزاری سریع تر ثبت کنید و می توانید در مواقعی که می خواهید سود بیشتری کنید، از کارگزاری استفاده کنید که کارمزد کمتری دریافت می کند. هم چنین شما می تواند برای واریز پول به حساب بانکی خود از کارگزاری استفاده کند که واریز پول را سریع تر انجام دهد.

3.انجام معاملات بیشتر: بهرحال با داشتن دو کارگزاری مطمئنا می توانید معاملات بیشتری را در هسته ثبت کنید و در نتیجه معاملات بیشتری را انجام دهید. این مورد برای کسانی که کارشان با بورس است بسیار خوب است و آنها می توانند با انجام معاملات زیادتر سود زیادتری هم ببرند. برای مثال افرادی که نوسانگیری می کنند می توانند با استفاده از دو کارگزاری، معاملات بیشتری را با سرعت بالاتری انجام دهند.

4.خرید اعتباری سهم: بعضی دیگر از کارگزاری ها حتی امکان خرید سهم بدون نقدینگی که به آن خرید اعتباری سهم می گویند را برای مشتریان خود فراهم می کنند.

نتیجه گیری

معمولا دلیل نارضایتی افراد از کارگزاری ها به خاطر عدم سرویس دهی است که بابت آن دچار ضرر شدند.

خیلی از کارگزاری های کشور باید سیستم معاملاتی خود را ارتقاء دهند. اما فعلا بهترین راه حل برای جلوگیری از چنین مشکلاتی ثبت نام در دو کارگزاری است و استفاده از خدمات آنها است.

اگر در یک کارگزاری ثبت نام کرده اید و می خواهید تا در کارگزاری دیگری ثبت نام کنید، بهترین پیشنهاد کارگزاری حافظ می باشد. با ثبت نام در کارگزاری حافظ شما از مزایای زیادی بهره مند خواهید شد.

کارگزاری حافظ در کارنامه ی خود  رتبه الف را دارد و این به خاطر خدمات خوب و کیفیت بالای آن می باشد. این کارگزاری همواره سعی داشته است تا در سریع ترین زمان سفارشات مشتریان خود را انجام دهد .

کارگزاری حافظ در شهر مشهد دارای شعبه با نام  سهمیران است و در اینستاگرام صفحه ای به نام sahmiran_ir@ ایجاد کرده است. شما می توانید در این صفحه اینستاگرامی از آخرین اخبار و اطلاعات بورس و هم چنین خدمات کارگزاری حافظ و مجموعه سهمیران آگاه شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
مدیر سایت

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp