ورود و ثبت نام

اصطلاحات بورس

این روزها همگی ما خبرهای زیادی از بورس می شنویم و عده زیادی را می بینیم که در حال بردن سرمایه خود به این بازار هستند. بورس جایی است که می توان در آن سود زیادی کسب کرد البته به شرطی که دانش کافی از آن در اختیار داشت. یکی از اولین گام هایی که برای فهمیدن بورس مورد نیاز است، دانستن و شناخت اصطلاحات بورس است.

اصطلاحات زیادی در بورس وجود دارند که هر روز توسط افراد برای تبادل اطلاعات و تحلیل مسائل بکار می رود. مجموعه سهمیران سالهاست که در زمینه آموزش بورس فعالیت دارد و سعی می کند تا افراد مختلف را با مسائل بورس آشنا کند. در این قسمت هم ما می خواهیم تا برای شما اصطلاحات بورس رایج را به طور خلاصه شرح دهیم.

پی دی اف اصطلاحات بورس

خیلی ها این روزها از پی دی اف های آموزشی برای بالا بردن اطلاعات خود در هر زمینه ای استفاده می کنند. پی دی اف های زیادی در زمینه آموزش بورس نوشته شده اند که می توانند برای افراد مفید باشند. ما در مجموعه سهمیران همیشه سعی کرده ایم راحتی افراد و مشتری را در نظر بگیریم. بنابراین اگر دوست داشته باشید می توانیم فایل PDF آموزش اصطلاحات بورس را برایتان ارسال کنیم. ت

نها کاری که شما باید انجام دهید این است که به ما پیام دهید تا ما در سریع ترین زمان ممکن این فایل را برای شما ارسال کنیم.

اصطلاحات بورس

حالا به سراغ اصطلاحات بورس می رویم. اصطلاحات بورس زیادی وجود دارند ولی ما سعی می کنیم که مهم ترین آنها را برای شما به صورت خلاصه توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

کد معاملاتی یا کد بورسی

اولین چیزی که افراد جهت راهنمایی شما برای آغاز فعالیتتان در بورس به شما می گویند این است که کد بورسی ات را بگیر. کد بورسی یا کد معاملاتی در واقع کدی ثابت است که به هر سهامدار اختصاص داده می شود تا بتواند از طریق آن در بورس به سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام بپردازد.

کد بورسی متشکل از چند حرف نام خانوادگی افراد و یک عدد ثابت است. همه افراد می توانند کد بورسی دریافت کنند و در بورس فعالیت داشته باشند. حتی می شود برای نوزادان و افراد کم سن وسال و زیر 18 سال هم کد بورسی دریافت کرد و به جای آنها سهام خرید تا از همین حالا وارد بازار سرمایه شوند.

برای دریافت کد بورسی، باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید و سپس از طریق دفاتر پیشخوان کارهای احراز هویت خود ار انجام دهید و در یک کارگزاری ثبت نام کنید و کد معاملاتی خود را دریافت کنید. پس از گرفتن کد بورسی می توانید به راحتی در بورس ایران فعالیت کنید و سرمایه گذاری انجام دهید.

اصطلاحات بورس کد بورسی

کارگزاری یا بروکر

کارگزاری ها، مجموعه ها و بنگاه های معاملاتی هستند که واسطه بین مشتری سهام و سازمان بورس هستند. کارهای خرید و فروش سهام از طریق کارگزاری ها انجام می شود. کارگزاری ها به ازای خدماتی که ارائه می دهند، درصدی از سود مشتری را برای خود برمی دارند و به این ترتیب، کارگزاری هایی که مشتری ها و سهامداران بیشتری داشته باشند مسلما سود بیشتری خواهند برد.

همه کارگزاری ها زیر نظر قوانین مشخصی در بورس فعالیت می کنند و باید خدمات مناسبی به مشتریان خود، ارائه دهند. سعی کنید در یک کارگزاری ثبت نام کنید که دارای سابقه خوب و خدمات مناسبی باشد.

بعضی از کارگزاری ها سرعت خرید و فروش معامله پایینی دارند و این می تواند در شرایط به ضرر آنها تمام شود. بنابراین قبل از انتخاب یک کارگزاری حتما سوابق آن را بررسی کنید. بیش از صد کارگزاری در بورس فعالیت دارند که شما می توانید اسامی و جزییات آنها را در سایت www.seo.ir  مشاهده کنید.

اصطلاحات بورس

نماد بورسی

نماد بورسی نشان دهنده نام شرکت بورسی و بخشی است که در آن شرکت در آن فعالیت می کند. برای مثال، نماد ستران را مشاهده کنید. حرف “س” اول آن نشان دهنده فعالیت شرکت در زمینه سیمان است و تران هم مخفف کلمه تهران است. البته باید بدایند که همه شرکت ها به این شکل نیستند و بعضی از آنها دارای حرف مخفف نیستند و نماد شرکت با نام خود شرکت یکی است. در زیر می توانید مشاهده کنید که هر حرف نماد چه چیزی است.

ب: فعالیت در عرصه برق، بخار و آب گرم و گاز مانند بجهرم

ت: تامین سرمایه مانند تنوین

ث: در عرصه انبوه سازی و املاک مانند ثمسکن

پ: در عرصه پلاستیک و لاستیک مانند پکویر

خ: خودرو قطعه سازی مانند خساپا

چ: در عرصه چاپ مانند چکارن

ح: در عرصه حمل و نقل مانند حکشتی

د: در عرصه دارو مانند دکوثر

ر: عرصه رایانه مانند رتاپ

ز: در زمینه زراعت مانند زکوثر

س:در عرصه هتل و رستوران مانند سمگا و در عرصه سیمان، گچ و آهک مانند ستران و سفارس

ش: در عرصه محصولات شیمیایی و فراورده های نفتی مانند شگویا و شتران

ف: در عرصه فلز مانند فارا و فملی

ق: در زمینه قند و شکر مانند قلرست

ک: در زمینه کاشی مانند کسعدی و در زمینه کانی فلزی غیرفلزی مانند کساپا و کچاد

غ: در زمینه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند وشکر مانند غسالم

و: در عرصه واسطه گری های مالی مانند ولغلت و بانک و موسسات اعتباری مانند وتجارت

عرضه اولیه

حتما در این روزها از اخبار شنیده اید که عرضه های اولیه زیادی در بورس قرار است انجام شود. وقتی که یک شرکت اولین بار سهام خود را در بورس به سهامدارن عرضه کند، عرضه اولیه انجام می شود. در واقع معنی عرضه اولیه در خود آن نهفته است. شرکت ها برای جذب سرمایه به سوی شرکت خود، سهام خود را در بورس و به مردم عرضه می کنند.

عرضه اولیه برای افرادی که دنبال سود مناسب هستند بسیار مناسب است. عرضه اولیه چون برای اولین بار انجام می شود قیمت ارزانی دارد و بنابراین افراد با سرمایه های کمتر هم می توانند از آن خریداری کنند. دلیل دیگر برای سودده بودن عرضه اولیه جذب سرمایه زیادی است که صورت می گیرد. معمولا وقتی که سهمی برای اولین بار عرضه می شود متقاضی و خریدار زیادی دارد و بنابراین به سرعت رشد می کند. افرادی که بتوانند عرضه اولیه یک سهم را خریداری کنند مطمئنا ضرر نخواهند کرد.

برای شرکت ها نیز عرضه اولیه موجب افزایش سرمایه آنها می شود و آنها می توانند از این طریق به اهداف مالی خود دست پیدا کنند. هم چنین شرکت ها در عرضه اولیه خود از مالیات معاف هستند.

اصطلاحات بورس

پرتفو یا سبد بورس

کد بورسی خود را گرفته اید ، وارد سایت بورس شده اید و حالا می خواهید شروع به خرید کردن کنید. در اینجاست که پرتفو و سبد بورس شما تشکیل می شود.

حتما همه شما به یاد دارید که در دهه شصت، مادرها با یک سبد قرمز رنگ به بازار می رفتند و پس از آن که انواع چیزها را می خریدند و  در آن می گذاشتند به خانه بازمی گشتند (البته هنوز هم عده ای از خانم ها از این روش برای خرید استفاده می کنند). سبد بورسی یا پرتفوی شما نیز دقیقا همین عملکرد را دارد. بازار سهام روبروی شماست و شما می توانید هر سهمی را با توجه به میزان سرمایه خود بخرید و درون سبد خود بگذارید. پس از خرید باید منتظر بمانید که سهم هایتان رشد کند و به شما سود بدهند.

به عبارت ساده تر به مجموع سهم هایی که شما خریده اید،پرتفو یا سبد بورس شما می گویند. هیچ گاه در سبد یا پرتفوی خود فقط یک سهم نگه ندارید. همیشه سعی کنید تا سهم های متنوعی را در سبد بورسی خود داشته باشید چون در بازار بورس نمی توان همه چیز را صددرصد پیش بینی کرد و عوامل زیادی روی آن تاثیر می گذارند.

اصطلاحات بورس سبد بورسی

صندوق سرمایه گذاری بورس

اگر فردی هستید که تازه وارد بورس شده اید و چندان تجربه و آموزشی هم ندارید، یکی از بهترین راه ها برای شما استفاده از صندوق سرمایه گذاری بورس می باشد.

صندوق های سرمایه گذاری بورس (ETF)، نوعی از صندوق های سرمایه گذاری است که مانند سهام خرید و فروش می شود. این صندوق ها توسط یک تیم مدیریتی حرفه ای و تحت نظر قوانین بورس فعالیت می کنند. شما می توانید با خرید واحدهای این صندوق سرمایه گذاری، از طریق این صندوق به سود برسید.

خوبی این صندوق این است که دیگر نگران خرید و فروش سهام نیستید و کار خرید و فروش سهام را به یک تیم متخصص می سپارید. آنها با سرمایه شما سبدی از سهام را می خرند و از سود کردن آنها شما هم سود خواهید برد. سرمایه گذاری در این صندوق ها برای افراد مبتدی و کم تجربه بسیار مناسب است. هر وقت هم که تمایل داشتید می توانید واحدهای این صندوق را که خریده اید بفروشید.

سبد گردان

در مورد قبل دیدید که یک تیم متخصص به جای شما به خرید و فروش سهام می پردازند و شما از این طریق به کسب سود می پردازید. در این نوع سرمایه گذاری شما اصلا متوجه نمی شوید که آنها چه سهامی را معامله می کنند و شما فقط مالک واحدهایی از این صندوق هستید. در سبدگردانی اما شما کار خرید و فروش سهام و در واقع سبد سهام خود را به یک تیم یا شخص می سپارید و آنها مدیریت سبد شما را به عهده می گیرند.

در این روش سهام همگی به نام شماست و فقط مدیریت آن به عهده سبدگردان است. بنابراین انتخاب یک سبدگردان باتجربه که بتواند شما را به سود برساند اهمیت زیادی دارد.

شرکت های سبدگردانی زیادی وجود دارند که در بورس فعالیت دارند و شما می توانید با یکی از آنها قرارداد ببندید. در صورتی که در مدت یک سال بیش از 20 درصد شروع کنید، آنها درصد اندکی از سود شما را به عنوان کارمزد خود برمی دارند.

عیب شرکت های سبدگردانی این است که تضمین سود به شما نمی دهند. ممکن است که شما حتی ضرر هم بکنید و به همین علت است که باید در انتخاب سبدگردان خود دقت بالایی به خرج دهید.

اصطلاحات بورس

فرابورس

شاید با خود بگویید که حتما بازار فرابورس با بورس تفاوت هایی اساسی دارد اما اصلا این گونه نیست. بازار فرابورس مشابه خود بورس است اما شرایط پذیرش و معامله در آن ساده تر از بورس است. شرکت هایی که نیاز دارند فوری وارد چرخه جذب سرمایه شوند، وارد بازار فرابورس شوند چون شرایط پذیرش آن ساده تر و آسان تر است. ورود به فرابورس نیازمند الزامات کمتری است و موسسات و بنگاه های اقتصادی می توانند در کمترین زمان وارد شده و به فروش سهام خود و جذب سرمایه بپردازند.

به عبارتی ساده تر بازار فرابورس، بازاری مشابه بورس است که شرایط ورود به آن برای شرکت ها راحت تر است. به طور کلی فرابورس دارای پنج بازار است : بازار اول، بازار دوم، بازار سوم، بازار ابزارهای نوین مالی و بازار پایه.

در ایران فرابورس شامل بازارهای اول، دوم و پایه می باشد. بازار اول سخت گیرتر از دوم و بازار دوم سخت گیر از بازار پایه است. به عبارتی دیگر اگر شرکتی نتوانست در بازار اول فرابورس پذیرش شود، می تواند به بازار دوم بورس برود و اگر در آنجا نتوانست شرایط لازم را برای ورود کسب کند می تواند از طریق بازار پایه اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

اکثر شرکت های سهامی می توانند وارد یکی از این بازارها شوند چون شرایط ورود به آنها بسیار راحت تر و منعطف تر است. پس حالا که مفهوم بازار فرابورس را درک کردید دیگر از نام آن نترسید چون فرابورس تفاوت چندان زیادی با خود بورس ندارد.

فرابورس

سال مالی

سال مالی یکی دیگر از اصطلاحات بورس همانگونه که از نامش پیداست به یک دوره مالی گفته می شود که بازه زمانی آن یک سال می باشد. در زبان انگلیسی به آن Fiscal Year گفته می شود. فایده سال مالی، بررسی عملکرد یک شرکت در بازه یک ساله می باشد

بر طبق قانون، شرکت ها و حسابداران موظف هستند تا در پایان هر سال مالی، گزارش های مالی خود را ارائه کنند.

این که زمان شروع سال مالی کی باشد چندان اهمیتی ندارد. بسیاری از شرکت ها، سال مالی خود را از اول فرودین شروع می کنند و در آخر اسفند به پایان می رسانند. عده ای از شرکت ها هم ممکن است سال مالی خود را از ابتدای مهرماه شروع و در پایان شهریورماه سال بعد تمام کنند.

چیزی که در سال مالی مهم است، بررسی میزان سود و زیان یک شرکت است. مطمئنا اگر شما بدانید که شرکتی در پایان سال زیان ده بوده است، تمایلتان جهت سرمایه گذاری روی آن کمتر خواهد شد. یک شرکت باید یا سودده باشد و یا این که هر سال زیان مالی خود را کمتر کند تا بتواند سرمایه اشخاص را به سمت خود جذب کند.

مجمع سالیانه

مجمع عمومی عادی سالیانه یکی دیگر از اصطلاحات بورس می باشد که برای رسیدگی به حساب های مالی شرکت و هم چنین تعیین میزان سود نقدی سهامدارن برگزار می شود. گزارش های مالی در این مجمع مورد بررسی قرار گرفته و سوددهی و زیان دهی شرکت مشخص می شود و هم چنین تخلف ها و صحت معاملات در گزارش بازرس ها بررسی می شود.

  • سود نقدی، درصدی از سود خالص هر سهم است که در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام تصویب و بین سهامدارن شرکت تقسیم می­شود. درصد سود نقدی توسط هیئت مدیره شرکت پیشنهاد و در مجمع عمومی عادی سالیانه توسط سهامداران شرکت به رأی گذاشته و تصویب می­شود.

در این مجمع حداقل باید نیمی از سهامدارن حضور داشته باشند تا مجمع رسمیت پیدا کند. در این نوع مجمع، هیئت مدیره باید گزارش عملکرد سالیانه خود را به سهامداران ارائه کند و مسائل مالی را به خوبی برای سهامداران خود شفاف کند.

بر طبق قانون، یک شرکت موظف است که تا حداکثر چهار ماه پس از پایان دوره مالی خود، مجمع عمومی سالیانه خود را برگزار کند و تاریخ برگزاری آن را نیز از طریق روزنامه ها ، سایت کدال و سایت خود شرکت به اطلاع سهامدارن برساند چون رسمیت مجمع عمومی وابسته به حضور سهامداران می باشد.  فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز می‌باشد.

EPS (سود سهم) و DPS (سود تقسیمی)

EPS مخفف Earning per Share است و به معنی سود بدست آمده از هر سهم می باشد. زمانی که کل درآمد یک شرکت را پس از یک سال (پایان سال مالی) را بر تعداد سهام آن تقسیم کنید آنگاه eps را بدست خواهید آورد که سود هر سهم است. برای مثال اگر یک شرکت بتواند پس از یک سال، 1 میلیارد تومان سود کند و تعداد سهم آن 100 هزار باشد آنگاه به ازای هر سهم  10 هزار تومان سود خواهد که eps آن است.

هر شرکت موظف است تا سود سهام را پس از برگزاری مجمع سالیانه به حساب سهامداران خود واریز کند. شرکت ها البته همیشه همه سود را واریز نمی کنند و بخشی از آن را برای خود نگه می دارند تا برای اهداف مالی شان استفاده کنند. به درصدی از سود eps که به سهامدارن پرداخت می شود DPS یا سود تقسیمی می گویند. این که چه DPS چه مقدار باشد بر عهده شرکت است. ممکن است شرکتی 80 درصد از EPS و شرکتی دیگر 50 درصد از EPS را به حساب سهامداران خود واریز کند.

اصطلاحات بورس EPS

تحلیل فاندامنتال (بنیادی)

اگر میخواهید تا در بورس به سود سرشاری برسید، باید بتوانید روند رشد و نزول سهام را تحلیل و آینده آنان را پیش بینی کنید. اگر شما بتوانید بفهمید که یک سهم، ظرف یک سال آینده چگونه رشد خواهد کرد مسلما می توانید بهترین تصمیم را درباره آن بگیرید.

یکی از تحلیل های مهمی که در بورس توسط سهامداران انجام می شود،  تحلیل فاندامنتال یا بنیادی نام دارد. این تحلیل، زمانی انجام می شود که شما مسائل بنیادی و ریشه ای اثرگذار بر قیمت یک سهم را مدنظر خود قرار می دهید. عوامل اثرگذار بر قیمت یک سهم سه دسته هستند: عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت مربوطه یک سهم و عوامل درونی خود شرکت.

افراد با استفاده از تحلیل بنیادی؛ ابتدا ارزش ذاتی یک سهم را معین می کنند و سپس تصمیم می گیرند که درباره یک سهم چه رفتاری داشته باشند. اگر قیمت فعلی یک سهم کمتر از ارزش ذاتی آن باشد افراد شروع به خریدن آن سهم می کنند چون می دانند که دیر یا زود، قیمت این سهم بالا خواهد رفت. اگر هم قیمت فعلی سهم از ارزش ذاتی آن بیشتر باشد آنها سهم مربوطه را خواهند فروخت چون می دانند دیر یا زود این سهم افت خواهد کرد و قیمتش پایین می آید.

تحلیل تکنیکال (فنی)

در تحلیل تکنیکال فقط یک چیز مهم است: نوسانات قیمت. فردی که تحلیل تکنیکال می کند کاری ندارد که دورن یک شرکت چه خبر است یا سیاست های دولت چه تغییری پیدا کرده اند، چون او فقط نمودار تغییرات قیمت یک سهم برایش مهم است. کسانی که تحلیل تکنیکال انجام می دهند معتقدند که از روی گذشته یک سهم، می توان آینده آن را حدس زد.

تحلیل گران تکنیکال معتقدند که روند رشد قیمت سهم های مختلف، الگوهای ثابتی وجود دارد که بارها اتفاق افتاده است. فقط کافی است که ما الگوی مشابه رفتار یک سهم را در گذشته پیدا کنیم و آن گاه می توانیم بگوییم برای یک سهم چه اتفاقی خواهد افتاد. بر خلاف تحلیگران بنیادی، تحلیلگران تکنیکال زیاد اهمیتی به قیمت ذاتی و مستقل یک سهم نمی دهند و معتقدند قیمت فعلی یک سهم،خود نشانگر همه عوامل موثر بر آن است. آنها می گویند که گذشته چراغ راه آینده است و تاریخ همواره تکرار می شود پس گذشته یک سهم می تواند مسیر آینده یک سهم را به خوبی به ما نشان دهد.

اصطلاحات بورس

مجموعه سهمیران

مجموعه سهمیران، سال هاست که در زمینه آموزش مسائل بورس فعالیت می کند و با استفاده از اساتید مجرب خود توانسته افراد زیادی را با بورس آشنا کند. بورس جایی است که حتما نیاز به آموزش دارد و فردی که دنبال سود سرشار است و می خواهد تا در آن رشد کند، باید بتواند مفاهیم و اصطلاحات بورس را به خوبی درک کند.

برای تحلیل کردن مسائل بورس، شما باید اصول بورس را به خوبی بفهمید. اصطلاحات بورس بالا تنها بخشی از مفاهیم بورس بود که ما به طور مختصر آن را برای شما توضیح دادیم. اگر می خواهید تا در بورس خبره شوید می توانید از منابع و کلاس های ما استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید پیام دادن یا تماس با ما می باشد.

مشاوره بورس تلفنی
چت آنلاین با کارشناس بورس
Send via WhatsApp